| cornelmarius a întrebat:

Daca privim acuma la o stea este foarte posibil ca ea sa nu mai existe cu toate ca noi o vedem, de ce? cum explicati?

25 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Vezi un fulger afara dar o auzi abia dupa cateva secunde. Sunetul are o viteza la fel ca si lumina. doar ca viteza luminii nu devine semnificativa decat pe distante foarte mari, de milioane sau miliarde de km. Daca o stea se afla la 500 de ani lumina, inseamna ca o vezi cum era acum 500 de ani, nu cum e acum. Pentru ca lumina are nevoie de 500 de ani sa parcurga distanta dintre origine si retina

| Dreamer a răspuns:

Daca steaua la care te uiti acum se afla la 1000 de ani lumina tu vezi de fapt cum arata steaua acum 1000 de ani din simplul fapt ca lumina emisa de stea circula (logic) cu viteza luminii si ii ia 1000 de ani sa ajunga pana la ochii tai.

| Inferno a răspuns:

Daca eu iti arunc un bolovan in cap, momentul in care simti lovitura nu este momentul in care am aruncat eu bolovanul. Pentru ca a trecut un timp pana bolovanul a ajuns la tine (+ timpul in care creierul a receptionat lovitura)

Daca arunc un foton spre ochiul tau, momentul in care fotonul ajunge la ochiul tau nu e momentul in care am aruncat fotonul deoarece a trecut un timp pana fotonul a ajuns la tine.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

Ieri ti-am aruncat o injuratura, a ajuns la tine? laughing

| DEBrown a răspuns:

Pentru ca noi vedem in trecut pentru o asemenea distanta. De exemplu, noi vedem Soarele in urma cu 7 minute (timpul necesar luminii sa parcurga distanta Soare - Pamant).

Se ascund multe mistere "acolo sus pe cer". O poveste amuzanta bazata pe o tema comuna este cea cu fratii gemeni. La varsta de 20 de ani, unul din ei pleaca in spatiu cu o naveta care se deplaseaza cu o viteza apropiata de viteza luminii. Sta acolo timp de un an, naveta deplansandu-se in tot acest timp cu aceeasi viteza. Cand se intoarce pe pamant, desi el are 21 de ani (pentru ca asa a perceput el timpul acolo), fratele lui geaman de pe Pamant are 70 de ani (pe Pamant timpul este perceput altfel). Se formeaza acest paradox al universului.

| cornelmarius explică (pentru DEBrown):

Si care este acest paradox? interesant cum ai pus problema, adica pentru cel de 21 de ani el nu realizeaza timpul fata de fratele lui?

| DEBrown a răspuns (pentru cornelmarius):

Timpul este perceput diferit in fiecare loc din univers. De exemplu, timpul trece mai repede in varful unui zgarie nori fata de timpul de la nivelul solului. Diferenta este infima, evident...probabil sunt cateva milisecunde intr-un an, dar in spatiul cosmic diferenta este cu mult masurabila, mai ales la viteze mari (timpul trece mai repede pentru cel ce merge cu viteza). In problema cu gemenii, totul depinde de perceptia timpului... spun ca este paradox, pentru ca totul te duce cu gandul la un scenariu de film S.F.

Daca esti pasionat, iti las cateva link-uri cu un documentar:
http://www.youtube.com/watch?v=4rR8_k0iBng
http://www.youtube.com/watch?v=2F6GanjLUXs
http://www.youtube.com/watch?v=-VFxAKjIGXc
http://www.youtube.com/watch?v=BNe8SC3wpc4

De asemenea, poti sa te uiti la filmele "Back to the Future (I, II, III)". Sunt printre preferatele mele, cred ca ti-ar mai ridica putin apetitul. Pa-pa!

| Kaℓi a răspuns:

... Dar pe voi, la scoala, ce va invata?

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

"... Dar pe voi, la scoala, ce va invata?"
Capra si foloasele ei, vrei si tu una mah?winking

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Dai tu una? nu, ca-s ghinionista... imi dai o capra si te trezesti ca-ti mor alealalte si nu stii de ce!
http://www.youtube.com/watch?v=XMtj-cqje2I

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

laughing Merci, tare melodia, nu am stiut-o.

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Ca dovada ca nu citesti replicile pe care ti le dau sad ti-am mai dedicat-o odata! big grin

| Hombre a răspuns (pentru Kaℓi):

Ba te citesc cand esti pe tarlaua "Religie" si "Stiinta si Filozofie". Asa e, mi-ai dedicat-o anul trecut dar era alt videoclip insa eu am memoria scurta ca la capra, prind greu si uit repede. Cred ca mi-am propus sa o ascult mai tarziu si am uitatwinking

| Kaℓi a răspuns (pentru Hombre):

Pe la Religie doar din greseala, ca-s sensibila si pacifista, n-am ce cauta acolo... la SF imi place! "nu-i nimeni sfant si nimeni drac", toti pacatosi de rand, cu imaginatie si intrebari de crapa piatra... big grin

| RAY a răspuns:

Da desigur ca da uite un exemplu noi vedem acel big bang dupa 300 de mii de ani dar el numai exista acuma in prezent

| Dreamer a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa spui,, dupa vreo 14 miliarde de ani'' nu?!

| RAY a răspuns (pentru Dreamer):

13,8 miliarde de ani de fapt, da de atunci au ramas radiatia de fond care au ramas e atunci ele vor ramane mereu in jurul nostru

| sublime89 a răspuns:

Totul are de-a face cu spatiul, timpul, si viteza luminii. Desi valoarea acestei viteze e de 300 000 km/s, aceasta e prea mica pentru imensitatile universului. Daca avem de exemplu o stea la o distanta de 3000 de ani-lumina de noi, lumina ei va ajunge la noi doar peste 3000 de ani. Deci daca acea stea ar exploda azi, noi n-am vedea explozia decat peste 3000 de ani, pentru ca atat ii ia luminii sa ajunga pana la noi.

| PedoBarbie a răspuns:

Luminii stelei îi ia timp. Stelele ce le vezi pe cer azi nu mai există de mult.
Şi apropo: stelele "fixe" sunt sori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi doar credem ca vedem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne-a esplicat poetul eminescu; LA steaua care-a rasarit, e-o cale atat de lunga, ca mii de ani i-au trebuit, luminii sa ne-ajunga.

| raresandrey a răspuns:

,,Ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga,,. Emnescu.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Pai tocmai, ce vezi tu s-ar putea sa nu mai fie stea ci doar lumina ei.
distanta foarte mare, viteza luminii, 300. 000km\s etc, chestii de fizica clasa a 7-a.

| godge a răspuns:

Lumina a calatorit prin spatiu miliarde de ani. Dupa ce o stea moare e nevoie de tot atata timp sa vedem asta.

| MarianJenaru a răspuns:

Pentru ca lumina calatoreste cu viteza limitata iar noi puten vedea avenimente ce s-au petrecut in momentrul in care lumina a parasit steaua si nu momente actuale. De exemplu o stea ce se afla la 10 ani-limina putem spune despre ea ceea ce s-a petrecut acum 10 ani si nu ceea ce se petrece acum, noi vedem lumina ce a parasit steaua acum 10 ani si nu ce se petrece cu ea acum si da o stea poate sa dispara iar noi inca sa o mai vedem