| Mamaegagici a întrebat:

Dacă un copil se naște in România la ora 10:00 și se teleporteaza in Germania unde ceasul este 9:00 asta înseamnă ca acel copil încă nu sa născut?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu crezi ca Germania este in trecut in acest moment? eu unde sunt care stau in Timisoara la 70 de km de Ungaria care e in urma cu ora cu un ceas din Iasi care se afla la 1000 de km de mine?

| Hammurabi a răspuns:

E mai complicat că trebuie să intre înapoi și să se teleporteze cu maică-sa cu tot.

| johnnny123 a răspuns:

Tu realizezi că sistemul de fusuri orare este doar o convenție inventată de oameni, care nu afectează în niciun fel curgerea timpului?

La fel cum cuvintele "vacă", "cow" sau "vache" definesc același animal, orele 10:00 în România, 9:00 în Germania și 8:00 în Portugalia definesc același moment.

Cu alte cuvinte, trecerea de la un fus orar la altul nu înseamnă o călătorie în timp. Momentul la care s-a născut copilul este doar artificial "marcat" cu ore diferite pe diferite fusuri orare (ora 10:00 in România, ora 9:00 în Germania, etc), dar momentul în sine este același peste tot.

Dacă un copil se naște în România la ora 10:00, poate fi teleportat instantaneu și pe Marte, asta nu va schimba cu nimic nici momentul în care s-a născut, nici faptul că s-a născut.

| NGheorghe a răspuns:

... dacă.

| Jouliete a răspuns:

Asta se poate intampla doar imaginar ca teleportare nu exista insa o explicatie a cum ar fi vazuta nasterea este:
Daca cineva se naste in Romania la 10:00, si se teleporteaza in Germania unde ora e diferita se va considera, in Germania ca s-a nascut la 9:00, iar in Romania ca s-a nascut la zece (pentru ca nu conteaza locatia ci faptul in sine si timpul), dar in orice caz se considera ca persoana s-a nascut din moment ce asa este, necontand fusul orar al altor tari.

| Cosmin4321 a răspuns:

Te.ai gandit mult la intrebarea asta, asa.i?