| Ruines a întrebat:

Daca universul este infinit, asta inseamna ca in el ar trebui sa existe absolut orice ti-ai imagina?

75 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

Pai, daca ne raportam infinitatea Universului la imaginatia noastra, poate este necesar ( dar nu suficient) sa credem ca abosult orice mi-as putea imagina sa existe intr-acesta. Este imposibil. Imaginatia noastra percepe multe lucruri ireale, anomalii etc...
Poate doar daca s-ar afla intr-un spatiu metafizic..., dar nici atat.
Cat despre Universul dupa Big-Bang, totul se petrece fie in urma unei erori fie ca urmare a reactiunii unei actiuni. Dar daca Universul este coordonat de catre un Arhitect, atunci putem afirma cu certitudine ca este infinit cu un scop.
Imi cer scuze daca am deviat (cma mult) de la subeictul intrebarii, dar voiam sa subliniez altceva in legatura cu Universul. Iarta-ma daca nu prea te-a ajutat...

Răspuns utilizator avertizat
| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Universul nu este infinit.Este intr-o continua expansiune. Chiar daca el se mareste cu viteza luminii iar spatiul generat este unul atat de mare incat mintilor umane le este imposibil sa-si imagineze, asta o face doar de cateva miliarde de ani. Evolutia pe pamant pana ca viata sa ajunga la forma pe care o cunostem noi a avut nevoie tot de miliarde de ani. In concluzie, oricat de mare ar fi Universul, totusi sunt prea putine lucruri in el pe cat ai crede sau ai vrea tu sa fie.

| suffarstar a răspuns:

Universul este finit, traim intr-o lume materiala finita.Ca mai sunt si alte "chestii"imateriale, asta e alta treaba.

| Bot a răspuns:

Exact.

| Inferno a răspuns:

Nu consider prea inteligent sa postulam cu un "da" neavand nici-un rationament consistent in spate.

| Shammal a răspuns (pentru Ruines):

Exista portale insa ca sa le vezi e nevoie sa fi pe frecventa corespunzatoare, exista portale si catre alte dimensiuni ale pamantului

| usuk a răspuns:

Pana sa fie infinit, te intalnesti cu acel "daca". nu s-a descoperit inca daca ar fi sau nu universul infinit. eu nu cred sa fie.

| Titanos a răspuns:

Imaginatia nu are limite.

Răspuns utilizator avertizat
| suntofata a răspuns:

Din spusele lui Joseph Lykken, universul nu este infinit.

| bestialu96 a răspuns:

Pai nu stiu. dar stiu ca daca ti-ai imagina ceva 6D care ar putea exista in univers, nu ar putea fiindca universul nostru este 3D. cel putin asa stiu eu...

| unul1 a răspuns (pentru Exilee):

Acum se trece deja de la stiinta la filozofie in acest domeniu. Daca nu e infinit, ce se afla la marginea lui si in acest caz dupa el? Daca esti infinit atunci sunt sanse infinit de mari ca in univers sa existe o persoana exact ca tine care poate face exact ce faci tu in acest moment. Bine... totul tine de cum filozofam...

| Shammal a răspuns (pentru Ruines):

Totul devin vizibile atunci cand esti pe frecventa potrivita, totul exista insa il vezi cand intri pe acea frecventa, de exemplu la radio ca sa prinzi un anumit post, muti pe o anumita frecventa, 90.01 FM, daca esti pe 101, 00 asta nu inseamna ca 90.01 nu e vizibil

Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns (pentru Ruines):

Daca vorbesti de frecventa umanitatii la nivel colevtiv cand spui "noastra" inca nu suntem acolo insa individual sunt oameni care pot vedea aceste portale; nu exista "ar trebui" de existat exista, sunt prezente dar le poti vedea atunci cand esti pe vibratia lor; avem 3 oameni, unu alearga cu 2 m/s iar ceilalti 2 cu 6 m/s, primul nu o sa-i poata vede pe ceilalti doi la un moment dat; portalul "alearga" cu 100 m/s iar omul cu 2 m/s cum sa-l vada?

| CocowalZ a răspuns:

Universul este infinit, intr-adevar dar toate stelele care le vezi u noaptea sunt alte galaxi in care mai pot fii si alte planete cu oameni dar nu s-au descoperit inca...

| Exilee a răspuns (pentru unul1):

CUm am mai spus. Este o conditie necesara, DAR NU SUFICIENTA.

Răspuns utilizator avertizat
| usuk a răspuns (pentru Ruines):

Eu nu cred ce cred alti, eu cred ceea ce vad si ceea ce stiu. chiar daca marii fizicieni ai lumii au spus ca este infinit, universul dupa parerea mea este intr-o continua extindere, nicidecum infinit(asta, deoarece e imposibil de perceput un lucru ca fiind infinit si e de asemenea impropriu spus>deci universul nu e infinit, e intr-o continua extindere, extensiune, cum vrei sa-i spui)

| MarioBril a răspuns:

De ce ar trebui sa existe orice rod al imaginatiei noastre? Ce legatura are imaginatia noastra cu dimensiunile Universului?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce vrei si ce nu vrei.TOT! dar nu te du!

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns:

Nu chiar orice, vezi tu Dumnezeu a creat tot ce vezi in jur, dar toate astea au o limita.Se spune ca imaginatia este singura forta disponibila umanitatii, deci putem visa in continuare, dar aceste vise nu vor fi nicicand reale.

| EuAli a răspuns:

Exact.
Ai dreptate happy
Cu imaginatie si sprijin, poti face orice

| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Poate imi explici tu legatura.