| Ruines a întrebat:

Daca universul este infinit, asta inseamna ca in el ar trebui sa existe absolut orice ti-ai imagina?

75 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Mai degraba, in el poate exista absolut orice nu ne putem imagina.

Răspuns utilizator avertizat
| Nolkyz a răspuns (pentru Ruines):

Ceea ce exista este limitare, deci nu are cum sa fie infinit. Ce iti poti imagina este limitat, pe cand ceea ce nu iti poti imagina este infinit si inaccesibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Nolkyz a răspuns (pentru Ruines):

Cu totii avem creier, nu? Il vedem?

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Nu atata timp cat imaginatia este imateriala si Universul material.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

O proiectie a ceva imaterial nu inseamna ca este neaparat material. Nu avem o corespondenta biunivoca a imaterialului in material.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Nu avem ecuatii pentru infinit. Ca atare nu ne putem pronunta in vreun fel. Cat priveste legatura cu alte civilizatii, avem destule exemple chiar si in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Imaginarul exista. Doar ca nu oricarui punct imaginar ii corespunde unul material. Si invers. Asta este de fapt biunivocitatea de care discutam.

Răspuns utilizator avertizat