| sabin89 a întrebat:

Daca universul putea si sa nu existe, de ce, atunci, exista?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Noi chiar puteam sa nu existam, mamele noastre chiar puteau evita existenta noastra, si totusi existam.De ce?

| sabin89 explică (pentru foxsilver):

Printr-un punct ai dus o paralela la o dreapta data, fiind constienta ca nu o va intersecta niciodata.

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Existenta unui lucru palpabil, si nu abstract poate fi motivata de un scop, o intamplare,(chiar un accident), o vointa extrem de mare sau chiar de inevitabil.

| sabin89 explică (pentru foxsilver):

Si care din toate astea s-ar potrivi in cazul de fata? (scop, intamplare, vointa, inevitabil).

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

Oricare din aceste motive, ce ar putea fi plauzibil fiecaruia dintre noi.De aceea, nasterea universului, inca mai este un subiect de studiu.
Pentru mine, inevitabilul si firescul, stau bine alaturi in aceeasi propozitie.

| Shammal a răspuns (pentru foxsilver):

Mamele noastre puteau evita existenta corpului prin care experimentam realitatea asta

| foxsilver a răspuns (pentru Shammal):

Uiti de spiritul care apartine acestui corp, si care poate confirma existenta a tot ceea ce inseamna realitate.
Crezi ca un copac poate constientiza existenta ierbii din jurul lui, sau existenta noastra? Nu.Doar o fiinta rationala, cu spirit de constientizare, cum este omul, poate confirma existenta materiei, si nu invers.

| Shammal a răspuns (pentru foxsilver):

Eu stiu ca da, un copac stie de existenta mea, copacul este animat de un spirit; spiritul nu apartine corpului si nici invers - exista o relatie "simbiotica pe baza unui acord"

43 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

De placere, to enjoy; raspunsul este raspunsul tau la intrebarea "de ce ai ales sa existi aici?"

| sabin89 explică:

Au fost deci doua posibilitati. Universul putea: 1. Sa nu existe si 2. Sa existe. Cum de s-a ales aceasta a doua varianta? S-a tras la sorti? S-a dat cu banul?

| MagicSmile7 a răspuns (pentru sabin89):

Hai sa jucam cu aceeasi moneda. Universul a fost o consecinta, care a fost motivul?

| sabin89 explică (pentru MagicSmile7):

S-ar putea formula intrebarea ta si altfel? Universul a fost un efect, care a fost cauza? Ce zici?

| MagicSmile7 a răspuns (pentru sabin89):

In esenta e acelasi lucru, pur si simplu tu ai redirectionat-o spre mine. No, nu merge.Raspunzi tu si eu te contrazic.big grin

| sabin89 explică (pentru MagicSmile7):

Raspunsul meu: Nu stiu.

| sabin89 explică:

Daca ceva poate si sa nu existe, atunci acel ceva este sigur ca la un anume timp nu a existat. Daca la un anume timp universul nu a existat, inseamna ca el a aparut din nimic. Dar universul este tot ceea ce exista. Ce anume in spatele nimicului ramane atunci care sa explice trecerea lui din inexistenta in existenta? Ex nihilo nihil fit!

| itscloudyoutside a răspuns:

Pentru că pur şi simplu aşa a fost să fie.

| NOBODY a răspuns:

Ai pus întrebarea asta doar ca să nu stai degeaba?

| totElodia a răspuns:

Putem interpreta universul ca avand propriul subconstient. Universul nu a fost creat doar pentru un miracol vizual, el a fost creat special pentru ceea ce acesta avea sa gazduiasca - VIATA. Tot ciclul universului creaza insusi conditiile necesare vietii, iar viata a fost gandita inainte ca universul sa apara.

| sabin89 explică (pentru totElodia):

Interesant punct de vedere. Cu alte cuvinte, tu zici ca universul trebuia sa stie ca noi vom exista.

| Shammal a răspuns (pentru sabin89):

Cauza este alegerea dintr-o stare extatica; corpul tau este un univers la o scala diferita (fiecare celula din corpul tau este constienta de ea asa cum esti si tu, iar copul are miliarde de celule) - care este cauza existentei corpului tau? poate alegerea ta? poti alege sa-ti distrugi corpul oricand, poti alege sa-l iubesti si sa-l sustii

| totElodia a răspuns (pentru sabin89):

Am trei puncte de vedere :
1. Cum am spus, universul a putut fi considerat ca avand propriul subconstient, "stiind" practic ca are sa gazduiasca forme de viata, reprezentat de un ciclu vital.
2. Cel ce a conceput universul, stia, de asemenea, motivul sau pe parcursul timpului.
3. *** the universe! Universul trebuia sa fie o roca de 7-8 metri cu un copac, unde eu si The Rock / Miz sa traim fericiti pana la adanci batraneti.

| KellyGreen a răspuns:

Universul PUTEA( la trecut), a facut deja alegerea prea tarziu sa mai dea inapoi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De trefla

| ateuNEGATIV a răspuns:

Poate mult timp nici nu a fost nimic iar 15 mld ale lui sunt doar un scurt timp
eu as vrea sa stiu ce la provocat sa existe si nu stiu

| Kyrie a răspuns:

Eu nu cred in teoria big bangului, deoarece detine valori metafizice si nu are dovada, nu stie nimeni pe pamant cu certitudine cum s-a creat universul happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kyrie a răspuns (pentru lolosaurus):

Cred ca am citit despre big bang de mi-a venit rau si nu m-am lamurit cu nimica rational decat ca particula lu peste s-a contopit si s-a convertit, la naiba s-o ia si etc ^^

Răspuns utilizator avertizat
| Kyrie a răspuns (pentru lolosaurus):

Tare, explica tot frumos
Dar chiar si asa, o teorie poate fii falsa, multe teorii pot fii concepute gresit

Oamenii nu sunt perfectionisti, nu tot ce vezi e adevarat (nu faptul ca au mintit, ci faptul ca nu au dovezi 100%) etc xD

Răspuns utilizator avertizat
| NeneaGogu a răspuns:

Bate-ma, rupe-ma dar nu-mi dau seama ce-ai vrut sa scrii, ori aveai mancare-n gura ori ceva intre degete, e frumos asa ceva, sa gandim cu oarece in gura?

| DWDT a răspuns:

Pentru ca nu a fost alegerea lui, ci a naturii. este un documentar despre formarea universului. cauta-l si iti va fi explicat acolo. eu l-am vazut dar mai demult si nu mai stiu cum se numea. sper ca te-am ajutat big grin

| sabin89 explică (pentru DWDT):

Nu m-ai ajutat cu nimic. De fapt, nici nu aveam nevoie de ajutor. Era o intrebare pentru conversatie. Si, apropo, chiar asa crezi ca se poate jongla cu notiunile astea - natura, universul? Natura a ales sa creeze universul, iar universul a creat natura?

| DWDT a răspuns (pentru sabin89):

Daca era pentru conversatie: sa stii ca este si o rubrica pentru asa ceva. si in plus am incercat sa fiu politicos. dar cu oamenii care dau impresia ca se enerveaza, nu te poti pune.
si inca ceva. faza cu "natura, universul" am vazut-o in acel documentar. dar tie observ ca iti vin intrebari retorice (si degeaba, si de conversatie)la care oricum stii ca majoritatea oamenilor nu iti pot raspunde si iti gasesti sa le pui la Stiinte si Filozofie.
las'o frate oh go on

| sabin89 explică (pentru DWDT):

Stai DWDT, nu o lua asa in serios. Nu m-am enervat, dar cred ca intrebarile pe teme filosofice sunt, majoritatea, intrebari de conversatie. Cu alte cuvinte, hai sa filosofam! Cam asa e pe aici. Iar chestia cu natura si universul, nu esti primul care o spui. Dar mie mi se pare ca ne invartim pe un cerc vicios. Pentru ca se spune de multe ori ca prima data a aparut universul (big bang) si apoi intreaga natura; iar alteori se afirma si asa: natura a determinat sa apara universul. In fine, n-o sa descifram noi acum niste taine asa de mari. Dar discutia poate fi totusi utila.

| DWDT a răspuns (pentru sabin89):

Mda..ai dreptate. las'o asa. ca n-am chef de cearta. chiar mi-ai dat impresia ca te-ai enervat

| ThePathWalker a răspuns:

Aceasta este intrebarea fundmentalaametafizicii. cred ca se bazeaza pe o logica fundamentala unica pe langa cele 2 pe care le-am identificat

| RăspundLiniștit a răspuns:

Din motive care tin de igiena personala. Trebuie sa te speli in fiecare zi si sa te speli pe dinti.

| rexxx a răspuns:

Aici nu e teleenciclopedia intreaba si u daca ai cate kg trebuie si de astea

| mister1234 a răspuns:

De mere

| sabin89 explică (pentru mister1234):

Cred ca raspunsul asta pana la urma o sa merite funda.

| EllaDeny a răspuns:

Ca asa a avut el chef...laughingChiar crezi ca o sa iti raspunda cineva la o asemenea intrebare? Nimeni nu stie asta, nici cum s-a format universul. Nu mai pune intrebari la care nici macar oamenii de stiinta nu pot sa iti raspunda!

| sabin89 explică (pentru EllaDeny):

Stiu ca oamenii de stiinta nu pot raspunde, dar aici, pa TPU, sunt cativa oameni mai avansati decat oamenii de stiinta.

| Mn0 a răspuns (pentru sabin89):

Buna asta rolling on the floor)))))))