| Stefaniaaaaaaaaaa1 a întrebat:

Dati-mi si mie niste exemple de opere in care apare abuzul de putere. Funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Stefania, in afara de operele care ti-au foet semnalate(si apropo, vezi ca A treia teapa e scrisa de Marin Sorescu), as mai adauga:
Shakespeare - Richard al III - lea, Henric al IV - lea, Macbeth, Hamlet, Regele Lear(si aici ma refer la Regan si Goneril in special).

Barbu Stefanescu Delavrancea - Viforul.

Mihail Sadoveanu - Neamul Soimarestilor(cu referire la boierul Stroe Orheianu).

Liviu Rebreanu - Rascoala(ma refer la boierul Miron Iuga, dar nu numai), Padurea Spanzuratilor(cu referire la generalul Karg), Ciuleandra (ma refer la tatal lui Puiu Faranga).

Franz Kafka - Procesul, Castelul.

Ar mai fi si altele. Bafta!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

George Orwell: "1984" si "Ferma Animalelor".
Aldous Huxley: "Minunata Lume Noua".

Răspuns utilizator avertizat
| OctoberandApril a răspuns:

Alexandru Lapusneanul-Costache Negruzzi
O scrisoare pierduta...-I.L. Caragiale
A treia teapa-Marin Preda (cred)

| corolav a răspuns:

„Mizerabilii", de Victor Hugo.
În cazul micuței Cosette, din partea soților Thenardier.
În cazul lui Jean Valjean, din partea comisarului Jouvet.
Acesta este doar un exemplu, dar marea majoritate a operelor literare abundă de asemenea exemple.
Unele dintre cele mai elocvente sînt majoritatea personajelor copii, din romanele lui Charles Dickens. În cazul acestora, copiii fiind cei abuzați.
Sherifful din Nottingham, în toate romanele despre Robin Hood.
Cardinalii Richelieu și Mazarin, în serialul celor trei( patru) muschetari.
Procurorul Villefort din „Contele de Monte Cristo".
„Godacul ", din scrierile lui Sven Hassel.