| Angie12 a întrebat:

Dati-mi si mie niste nume de dinozauri adica niste rase de dinozauri

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

La-ti uitat pe cel mai important si feroce, Turbatozauruss @Dmess.

| seby005 a răspuns:

Unele rase de dinozauri erau carnivore - teribile animale de prada, ca, de exemplu, fiorosul Tyranosaurus rex - altii erau erbivori. Variau foarte mult si ca dimensiuni, de la o talie gigantica, pana la dinozaurii pitici, de numai cateva zeci de centimetri.

Stegozaurul era acoperit cu placi osoase, care il aparau de pradatori si il ajutau sa-si pastreze constanta temperatura corpului. In capatul cozii avea patru spini lungi, cu care, la nevoie, se putea apara. In ciuda infatisarii sale impresionante (masura 18 metri lungime si 3, 5 metri inaltime), era un animal erbivor pasnic.

Brontozaurul este unul dintre cei mai cunoscuti dinozauri.

Avea si el dimensiuni mari, impunatoare (20 de metri lungime) si cantarea 35 de tone. S-au gasit oua fosile de brontozaur, de 20-30 cm lungime. Aceasta reptila se pare ca traia foarte mult. Mediul sau de viata era mlastina, caci se hranea cu plante acvatice.

Un alt gigant erbivor era brachiozaurul, care se hranea cu frunzele copacilor, asemenea girafelor din zilele noastre, cu care de altfel semana destul de bine. Avea 14 metri inaltime, 26 de metri lungime si cantarea 50 de tone! Fosile de brachiozaur au fost gasite atat in Africa, dar si in America de Nord, ceea ce ii face pe geologi sa sustina ca aceste doua continente nu erau separate complet de ocean, in acele timpuri indepartate.

Tyranosaurus rex era cel mai feroce dinozaur de prada, o adevarata teroare pentru celelalte animale. Este unul dintre cei mai cunoscuti dinozauri carnivori, poate si pentru faptul ca a fost "reinviat" in mai multe productii cinematografice SF. Cantarea 8 tone, avea 15 metri lungime si 8 metri inaltime. Mergea ridicat pe labele dinapoi; cele din fata erau extrem de mici. In ciuda dimensiunilor si a greutatii mari, era foarte agil. Avea dinti lungi, taiosi, cu care smulgea usor bucati mari de carne din prada sa. Primele fosile de Tyranosaurus rex au fost descoperite in anul 1900, in Statele Unite.

Archaeopteryx era o reptila zburatoare, un fel de stramos al pasarilor. Masura 30 pana la 60 cm lungime si avea dinti, gheare si o coada osoasa, asemenea reptilelor. Poseda insa aripi si pene, ca o adevarata pasare. A trait in perioada jurasica, in Europa Centrala.

Dinozaurul numit oviraptor nu era mai mare decat un caine. Se hranea cu ouale altor dinozauri. Gratie rapiditatii sale, fugea de indata ce fura oul.

Pterodactylul era o alta reptila zburatoare, dotata cu aripi, dar nu avea pene. Era un pradator destul de agresiv. Toate aceste creaturi, disparute de mult, au fost facute din nou sa se miste, dar, din fericire, numai pe pelicula de film, de unii cineasti cu fantezie. Cel mai recent film populat cu dinozauri este binecunoscutul "Jurassic Park".

| selfie a răspuns:

Pisanosaurus
Lesothosaurus
Gongbusaurus
Agilisaurus
Thyreophora
Scutellosaurus
Emausaurus
Eurypoda
Scelidosaurus
Stegosauria
Huayangosaurus
Dacentrurus
Tuojiangosaurus
Lexovisaurus
Stegosaurus
Wuerhosaurus
Kentrosaurus
Ankylosauria
Nodosauridae
Pawpawsaurus
Hylaeosaurus
Struthiosaurus
Sauropelta
Silvisaurus
Panoplosaurus
Edmontonia
Ankylosauridae
Gargoyleosaurus
Minmi
Shamosaurus
Tsagantegia
Talarurus
Mymoorapelta
Polacanthus
Gastonia
Pinacosaurus
Euoplocephalus
Ankylosaurus
Saichania
Tarchia
Nodocephalosaurus
Neoornithischia
Marginocephalia
Pachycephalosauria
Stenopelix
Wannanosaurus
Goyocephale
Homalocephale
Yaverlandia
Ornathotholus
Stegoceras
Tylocephale
Prenocephale
Pachycephalosaurus
Dracorex
Stygimoloch
Ceratopsia
Psittacosaurus
Chaoyangsaurus
Archaeceratops
Leptoceratops
Udanoceratops
Protoceratopsidae
Bagaceratops
Breviceratops
Protoceratops
Graciliceratops
Montanoceratops
Zuniceratops
Turanoceratops
Ceratopsidae
Ceratopsinae
Anchiceratops
Chasmosaurus
Pentaceratops
Triceratops
Arrhinoceratops
Torosaurus
Centrosaurinae
Avaceratops
Brachyceratops
Monoclonius
Centrosaurus
Styracosaurus
Einiosaurus
Achelousaurus
Pachyrhinosaurus
Ornithopoda
Heterodontosauridae
Abrictosaurus
Heterodontosaurus
Lycorhinus
Hypsilophodontia
Thescelosaurus
Othnielia
Drinker
Yandusaurus
Zephyrosaurus
Orodromeus
Hypsilophodon
Parkosaurus
Tenontosaurus
Iguanodontia
Muttaburrasaurus
Gasparinisaura
Dryosaurus
Camptosaurus
Iguanodontidae
Iguanodon
Altirhinus
Ouranosaurus
Hadrosauroidea
Probactrosaurus
Protohadros
Telmatosaurus
Gilmoreosaurus
Hadrosauridae
Lambeosaurinae
Eolambia
Bactrosaurus
Pararabdodon
Parasaurolophus
Charonosaurus
Lambeosaurus
Corythosaurus
Hypacosaurus
Hadrosaurinae
Maiasaura
Brachylophosaurus
Aralosaurus
Gryposaurus
Shantungosaurus
Anatotitan
Edmontosaurus
Lophorhotodon
Prosaurolophus
Saurolophus
Kritosaurus
Dinozauri cu bazin de reptilă
Sauropodomorpha
Saturnalia
Prosauropoda
Thecodontosaurus
Anchisaurus
Blikanasaurus
Melanorosaurus
Riojasaurus
Camelotia
Yunnanosaurus
Massospondylus
Gyposaurus
Lufengosaurus
Coloradisaurus
Sellosaurus
Plateosaurus
Euskelosaurus
Sauropoda
Turiasaurus
Vulcanodon
Barapasaurus
Shunosaurus
Camarasaurus
Omeisaurus
Mamenchisaurus
Jobaria
Patagosaurus
Cetiosaurus
Haplocanthosaurus
Nemegtosaurus
Quaesitosaurus
Phuwiangosaurus
Chubutisaurus
Euhelopus
Diplodocoidea
Rayososaurus
Antarctosaurus
Nigersaurus
Amargasaurus
Dicraeosaurus
Apatosaurus = Brontosaurus
Barosaurus
Diplodocus
Brachiosauridae
Brachiosaurus
Sauroposeidon
Lapparentosaurus
Titanosauridae
Andesaurus
Epachthosaurus
Malawisaurus
Argentinosaurus
Ophistocoelocaudia
Lirainosaurus
Argyrosaurus
Aeolosaurus
Alamosaurus
Nequensaurus
Saltasauridae
Saltasaurus
Maxakalisaurus
Theropoda
Eoraptor
Herrerasauridae
Staurikosaurus
Herrerasaurus
Chindesaurus
Ceratosauria
Procompsognathus
Segisaurus
Dilophosaurus
Liliensternus
Coelophysis
Syntarsus
Elaphrosaurus
Sarcosaurus
Ceratosaurus
Masiakasaurus
Ilokelesia
Noasaurus
Ligabueino
Abelisaurus
Majungatholus
Carnotaurus
Tetanurae
Spinosauridae
Baryonyx
Suchomimus
Irritator
Spinosaurus
Megalosaurus
Torvosauridae
Torvosaurus
Eustreptospondylus
Piatnitzkysaurus
Afrovenator
Gasosaurus
Marshosaurus
Carnosauria
Cryolophosaurus
Monolophosaurus
Fukuiraptor
Sinraptor
Szechuanosaurus
Yangchuanosaurus
Allosaurus
Neovenator
Acrocanthosaurus
Carcharodontosaurus
Giganotosaurus
Coelurosauria
Dryptosaurus
Coelurus
Proceratosaurus
Ornitholestes
Scipionyx
Bagarataan
Nqwebasaurus
Sinosauropteryx
Compsognathus
Deltadromeus
Tyrannosauridae
Alioramus
Albertosaurus
Daspletosaurus
Gorgosaurus
Guanlong
Tarbosaurus
Tyrannosaurus
Ornithomimosauria
Pelecanimimus
Harpymimus
Deinocheirus
Garudimimus
Ornithomimidae
Archaeornithomimus
Gallimimus
Anserimimus
Struthiomimus
Ornithomimus
Dromiceomimus
Maniraptora
Therizinosauroidea
Beipiaosaurus
Therizinosauridae
Alxasaurus
Erlikosaurus
Therizinosaurus
Segnosaurus
Oviraptosauria
Chirostenotes
Elmisaurus
Microvenator
Ingenia
Oviraptor
Conchoraptor
Caudipteryx
Protarchaeopteryx
Eumaniraptora
Unenlagia
Rahonavis
Archaeopteryx
Dromaeosauridae
Microraptor
Sinorthosaurus
Dromaeosaurus
Saurornitholestes
Deinonychus
Velociraptor
Pyroraptor
Troodontidae
Sinornithoides
Byronosaurus
Troodon
Borogovia
Saurornithoides
Ornithothoraces
Avimimus
Alvarezsauridae
Alvarezsaurus
Patagonykus
Parvicursor
Mononykus
Shuvuuia

Cam multi laughing

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Thrinaxodon-reptila asemanatoare mamiferelor
Plateosaurus-dinozaur ierbivor
Eudimorphodon-un mic dinozaur zburator
Ornithosuchus-o reptila primitiva mai apropiata de crocodili decat de dinozauri
Archaeopteryx-prima pasare cunoscuta, nu prea stie sa zboare
Stegosaurus-un dinozaur erbivor cu placi
Brapasaurus-dinozaur erbivor gigantic
Pterodactilus-o reptila zburatoare
Yangchuanosaurus-un mare dinozaur carnivor
Triceroptos-un dinozaur cu corn
Tarbosaurus-un mare dinozaur vanator
Ichttyosaurus-o reptilamarina
Mamenchisaurus
Sauropod
Coeophysis
Iguandon
Ornithomimus
Carnotaurus
Triceraptos
Stegoceras
Edmontonia
Sper ca ti-am fost de ajutorbig grinFundaa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima incrucisare pe care am realizat-o a avut ca rezultat citeva gusterite si gusteri, toti deopotriva de buretari, care s-au repezit in masa pe TPU.

| AiEnmaa a răspuns:

PLateosaurus,Stegosaurus,Archaeopteryx,Barapasaurus, Pterodactilus,Tarbosaurus,Pteranoson,Sauropod,Oviraptor,Protoceraptor, Iguanodor, Tyrannosaurus Rex.

| MarySille a răspuns:

Pappidumus,cronickatu, dinoggal ...sunt mai multe

| Ania100 a răspuns:

Pisanosaurus,agilisaurus,eurypoda,stegosauria,nodosauridae...sunt mai multe:X

| Egri_Raress_1974 a răspuns:

Micropachychephalosaurus, Parasaurolophus, Carcharadontosaurus, Irittator, Suchomimus, Cryolophosaurus, Baryonyx, Utharaptor, Ankylosaurus, Pachychephalosaurus, Chasmosaurus, Velociraptor, Megalodon, Mosasaurus, Chompsongnathus, Coleophysis, Spinosaurus, Triceratops, Tyrannosaurus Rex, Allosaurus, Gigantoraptor, Stegosaurus, Styracosaurus, Carnotaurus, Ceratosaurus, Ichtyosaurus