| elasexygagica a întrebat:

Dc unii oameni fac 3, 4, 5, 6, chiar 7 copii daca nu isi permit? nu isi dau seama ca ii condamna pe bietzii copii la o viata mizerabila? nu numa copii, ci si pe ei.cum vor putea sa se mai ingrjeasca pe ei cand trebuie sa hraneasca 7 guri plangacioase? Asa ma enerveaza cand aud oameni care sunt saraci dar au 10 copii.doamne fereste, eu una consider ca atunci cand faci un copil trebuie sa te gandesti in primul rand la BANI ( adica sa te gandesti ca nici tu nici sotul/sotia nu vor duce lipsuri si nici copilul). Voi ce parere avezti despre cei care fac multi copii dar nu isi permit sa le ofere un viitor bun si o viata fara lipsuri?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Sunt tembeli si iresponsabili.

18 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine, parol!

| harciog a răspuns:

Da-te ma Ela la dragoste si sex da'mai pe centura asa ca acolo-i "dragostea"guvernata de banuti.

| wales a răspuns:

Dragă MyLife,

Dumnezeu nu te învață să fi iresponsabil, ci responsabil, iar dacă cineva a interpretat greșit cele scrise în biblie e problema lui strict și personală sau poate nu cunoaște exact voia Lui Dumnezeu și toarnă la copii dintr-o încredințare personală greșită. Dar acest fenomen nefericit ascunde adevărata problemă. În urmă cu vreo 7-8 ani, pe vremea când lucram în țară, am participat la o lucrare cu societatea la care eram angajat, în toate zonele defavorizate ale țării. Am cunoscut adevărata față a româniei, familii cu multi copii, nu erau credincioși, nu erau atei, pur și simplu erau săraci. Părinți fără servici, fără viitor, iar numărul mare de copii era motivat doar de banii alocați pe fiecare copil în parte pentru îngrijirea lor.
Părinți iresponsabili, nu aveai cu cine să vorbești, starea lor de ebrietate 24/24 te împiedica să porți un dialog civilizat. Cea mai fericită zi a părinților respectivi era ziua când primeau banii de la stat, bani alocați familiilor defavorizate cu multi copii. Părinții foloseau acest venit pentru a stinge datoriile pe unde au băut și acest lucru se întâmpla lună de lună, an după an. Vă dați seama în ce mediu cresc acești copii + că exista riscul ca și ei să repete greșeala părinților. Trebuie să cunoaştem adevărul, să vedem puțin mai departe de locul în care trăim.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@ela, draga, cum zici tu e situatia ideala. Din pacate, din pricina nivelului de educatie foarte scazut, foarte multe persoane in mediul rural, nu stiu ce este si cum se foloseste un prezervativ. Familiile de etnie...mai inchisa la culoare, care nu au nici de pe ce sa bea apa, ii fac pentru alocatie si pentru a ii trimite la cersit. Iar altii, din diverse secte, nu folosesc metode contraceptive din motive religioase.
Vasazica, nu am o perere buna.

| chelstone a răspuns:

In primul rand ca aia nu se pot numi oameni, pentru ei viata inseamna sex, bautura si femei sau barbati dupa caz, in astfel de familii analfabetismul este in floare, cum altfel ar putea fi?! Pe langa asta majoritatea sunt niste jegosi, imputiti, nespalati, pentru ei nu exista igiena personala, am vazut cazuri in care unii nu stiau ce e ala sapun. De inteles?! nu am cum sa-i inteleg, de ce sa faci 7 plozi si sa-ti bati joc de ei cand poti face unul singur si sa incerci sa-i oferi o educatie cat de cat? Oricum cei in cupla nu au cum sa vada vreodata aceste aspecte, fumul de tigara si aburii bauturii din capul lor sunt prea grosi.

| Kosuchin a răspuns:

Nu se poate sa n-aiba bani macar pentru prezervative.
Nici nu cred ca o fac pentru reteaua de cersetorie(well, nu toti).
Cauza e alta si tine de religie.

| Kosuchin a răspuns:

Wales, raspund cam tarziu, dar ma refer la faptul ca pentru ei, folosirea prezervativului e un pacat.Probabil cand esti in situatia lor, iti pui toate sperantele in Dumnezeu, religie si d-astea, sigur n-ar vrea sa-"L supere pe Domnul".

| elasexygagica explică:

@DrivemeToyou- cel mai stupid raspuns

| FollowTheLight a răspuns:

Ce alegi? Sa duci o viata mizerabila, cum ii zici, sau sa nu mai duci deloc? Adica, chiar daca esti sarac, asta inseamna ca nu ti se pot intampla lucruri bune in viata? Stii de ce? Fiindca toti meritam o viata! Unii se lupta pentru o viata.Si oricat de sarac ai fii, oricat poti avea o viata mai buna.Fac multi copii, fiindca probabil, si parintii sunt nascuti din familii numeroase, si asa cred ei ca e normal.Ca o adevarata familie sa fie numeroasa.Nu se gandesc ca familile moderne, ca vaaaaiii...cand o sa se nasca bebe a meu o sa ii cumpar atv, decapotabila si bmw.Sa fim seriosi! E un fel de...traditie daca vrei sa ii zici asa.Si chiar daca saracii nici nu au dupa ce bea apa, spuravietuiesc, pentru ca sunt fiinte umane, si nu sunt cu nimic mai prejos decat noi.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Eh,prezervativele sunt scumpe rau

| Ofiintă a răspuns:

Da intotdeauna m-a enervat si pe mine chestie asta, nu stiu de ce dar intotdeauna familiile sarace au cei mai multi copii cei care duc un trai linistit datorita salariului generos au 1 copil sau nici unul maxim 2 iar cei care sunt saraci ca vai de capul lor au pana si 8 copii care nu pot duce o viata ca si orice alt copil pentru ca parintii fiind si saraci se chinuie sa-i ajunga painea la masa nu ca sa mai primeasca cadouri sau haine, sunt oamenii astia atat de penibili cand nu pot sa se intretzina nici pe ei si mai fac si o droaie de copii
Dece nu se gandesc si ei ca le-ar fi mult mai simplu cu un singur copil pe care sa-l intretzina ca si pe un copil normal? Dece vor sa se chinuie mai intai pe ei si dupa pe copiii lor?
Oameni fara minte n-am ce spune mai multe...

| Ofiintă a răspuns:

@dayanaangel27 daca chiar nu au bani de prezervative atunci sa creasca 10 copii au laughing

| nevermind_3854 a răspuns:

Dayanaanghel27, scuza-ma ca ma exprim asa dar asta nu este credinta asta este prostie.

| nevermind_3854 a răspuns:

Un copil este o responsabilitate mare, ce sa mai zic de 5-7-10 copii dne. fereste, mai ales cand parintii sunt saraci este inadmisibil asa ceva. Si nu este vorba ca nu au bani de przervative ca asa cum fac rost sa iti ia sticla de bautura pot face rost si sa ia un prezervativ pentru ca acum sa fim seriosi majoritatea astora saraci lipiti si cu multi copii au mereu sticluta langa ei chiar daca nu au de mancare.

| TheAshen a răspuns:

Is oameni prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa-i trimita la furat si la cersit. Cu cit sint mai multi, cu atit venitu' e mai mare. Si evident ca se pling, ca da bine la imagine. Stirnesc mila si storc mai multi fraieri de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună asta, cunosc pe cineva care are 14 copii! 14! Plus că, cum ai zis tu, sunt destul de săraci. Lol, nu o suport nici măcar pe sorămea, una, dapoi încă vreo 6-7 frați! Jesus.

| dayanaangel27 a răspuns:

Parerea mea este ca ei nu isi doresc acesti copii...nu folosesc prezervative sau anticonceptionale pentru ca nu au bani de ele.si stii, oricine simte nevoia sa faca, si este SURPRIZA cand descopera cand vor avea bebeu.si poate sunt oameni credinciosi ca nu fac avort.si asta e...

fundita?