| Inferno a întrebat:

De cand a aparut omul a dorit sa afle adevarul. A explorat Pamantul, a denumit raurile, padurile,dealurile, muntii. A calculat viteza de rotatie, inclinarea axei, etc. A observat lucrurile mici si a vrut sa vada din ce in ce mai adanc in materie. A descoperit moleculele, apoi atomii. Apoi a descompus atomii. A descoperit protonii, neutronii si electronii. A mers si mai mult si a gasit quarcii. Dar a apart o problema. Cine produce masa? Asa ca a aparut bossonul higgs, care este unul ipotetic. Am observat stelele si am vrut sa aflam ce sunt. Am vayut cerul si am vrut sa vedem ce este, la ce inaltime se afla acest cer. Dar pe masura ce am aflat raspunsul la anumite intrebari au aparut altele si altele. De la o intrebare s-a ajuns la un ocean infinit de intrebari. Dar cu toate ca stiinta este doar la inceput, omul face anumite afirmatii de o importanta vitala in evolutia noastra. Omul este doar un simplu animal, de pe o simpla planeta numita Pamant. O planeta din sistemul nostru solar care mai are 8 planete si care face si el parte la randul lui dintr-o galaxie cu alte sisteme solare fiecare cu planetele lui, si aceasta galaxie face parte dintr-un univers, care are la randul lui sunte de galaxii fiecare galaxie avand alte sisteme solare si fiecare sistem avand alte planete. Iar acest univers este posibil sa faca parte dintr-un multivers, care are alte universuri, fiecare avand alte galaxii si tot asa... Si de parca asta n-ar fi suficient, avem si o gramada de corpuri ceresti. Numai o gaura neagra ridica sute de intrebari in ea avand loc o gramada de procese. Stelele. Care pe care au loc mii de fenomene: Nove, supernove, hipernove cutremur solar, vant solat, tunami solar, eruptie solara, si multe alte fenomene fiecare fenomen in parte ridicand mai mult de o intrebare. Si plus restul planetelor, cometelor si restul tipurilor de stele... Si de parca asta nu era de ajuns, au mai aparut si aceste fenomene inexplicabile ce au loc pe Pamant, unele dintre ele fiind inventia mass media, si nu pot fi explicate. Deci cum poate omul sa faca afirmatii atat de importante cum am vazut si pe acest site el fiind de abia la inceput cu evolutia stiintifica? Cat de corect este sa fim 100% siguri de ceva pe aceasta lume?

33 răspunsuri:
| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Matematic exista un univers cu 11 dimensiuni. Matematic exista viata pe alte planete. matematica teleportarea e posibila. Asta e ideea. Din punct de vedere matematic sunt multe lucruri posibile.
Si a 4- dimensiune este imposibil de inteles, a 11-a nici nu vreau sa ma gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu ma gandesc a ele chiar exista, doar ca suntem noi facuti sa percepem doar lucrurile de baza necesare vietii noastre. in mod normal, mai mult de-atat nu ne-ar trebui la nivel fizic. cat despre ala spiritual, energetic si alte alea cine stie de ce am mai putea fi capapbili.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Bine inferno cum spui tu faza e ca daca e lovit de o cometa poate forme ciudate, nu vreau sa te contrazic ai dreptate uite eu unu nu cred in nimic, cred provizoriu in ceva pentru ca mereu se adauga ceva nou, se descopera ceva nou, la fel si cu dumnezeu voi crede cand se vor aduce dovezii pana atunci nu cred