| Inferno a întrebat:

Majoritatea crestinilor spun ca Dumnezeua creat lume, univeersul,tot ce exista,etc... Dar tot acesti crestini spun ca suntem singuri in Univers,ca Dumnezeu ne-a creat numai pe noi. Noi locuim pe o planeta,dintr-un sistem solar cu mai multe planete. Acest sistem solar se afloa intr-o galaxie cu mai multe sisteme soalare,toate avand planete ce orbiteaza in jurul unui Soare. Aceasta galaxie se afla intr-un univers cu mai multe galaxii,toate cu mai multe sisteme solare, fiecar cu mai multe planete. Si e posibil ca acest univers sa nu fie singurul si sa faca partedintr-un multivers. Asa ca-i intreb pe acesti oameni: Care e rostul lumii? Adevratei lumi, pentru ca Pamantul este nimic. O picatura de apa intr-un ocean infinit. Deci rostul lumii este?

24 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu mai stiu care sfant, teolog si filosof nu excludea existenta fiintelor pe alte planete...

Potrivit dogmei ortodoxe nu scrie nicaieri ca extraterestrii nu exista deci acest lucru este incert.
Daca te gandesti la sensul cuvantului "extra terestru" adica ceea ce nu tine de pamant descoperi ca lumea imateriala (adica lumea nevazuta) face parte din acest inteles (ingerii, etc.).

| Inferno explică (pentru shadovv):

Oare ingerii sunt tot asta. De unde stii ca daca ar exista asa ceva, ingerii s-ar afla in afara globului terestru?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Daca exista nu stiu... dar daca ar exista s ar afla in afara "gloabei" terestre potrivit dogmei ortodoxe sau s ar afla intr un spatiu n-dimensional dupa unele conceptii.

| Inferno explică (pentru shadovv):

""gloabei" terestre " Am spus eu ceva de genul asta si ma ironizezi, sau ce?
Am citit intr-o carte legat de niste germani in interiorul unui satelit. Acei germani sustin ca au vazut in dreptul Chinei, in loc de orasele si casele chinezesti, au vazut case stralucitoare si oameni stralucitori care se plimbau pe strazi. Cum e posibil asa ceva?
Poate e doar lipsa oxigenului din satelit sau ceva mai mult.
Tu alegi.
Oricum, daca asa ceva e posibil de ce nu ar fi posibil ca si "ingerii" sa se afle tot aici? Ma rog, sa fie oarecum doua realitati suprapuse una peste alta.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu caci nu simpatizez prea mult teoria corzilor.
"Gloaba" terestra este o expresie proprie.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Nu are legatura cu teoria corzilor sau cu teoria M.

| Inferno explică:

Nici chiar crestinismul nu ne ofera un "raspuns"?

| LoveToHate a răspuns:

La intrebarea asta m-am gandit si eu.laughing
Dar, mi-a fost teama s-o postez.laughingMa bucur ca ai facut-o tu in locul meu.laughing

| Kaleo a răspuns (pentru LoveToHate):

"Ma bucur ca ai facut-o tu in locul meu." - De aia razi? De teama?

| LoveToHate a răspuns (pentru Kaleo):

Nu rad de teama.Rad pentru ca mi-a fost frica sa postez o intrebare, stiam ca raspunsurile voastre nu ma vor multumi ci ma vor supara.Asa ca am lasat-o balta.Chiar aseara m-am gandit la acesta intrebare, in fine eu o formulasem altfel.

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, dar ipocrizia e mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule? dreptul de a visa nu ti-l poate lua nimeni.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Ce treaba are asta cu intrebarea mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai are.planete,versuri,universuri,multivesuri,planeta utopia etc.in timp te vei lumina cum e cu multiversurile astea.ca ti-o placea sau nu e alta poveste.ar daca intrebi care e rostul lumii la religie, chiar ma mir si am chicat pi spate.tocmai tu?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Iti pierzi viata atunci incercand sa demonstrezi ca exista Dumnezeu, insa iti pierzi doar o viata. Dar cand iti pierzi viata incercand sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu, atunci iti pierzi UNICA ta viata.

| rocco09 a răspuns:

Tu nu stii nici de unde vii si unde mergi! Esti doar un botz de materie! Cred ca inaintea rostului universului ar trebui sa te preocupe rostul tau!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ceva perfect ca mine se intereseaza de lucruri imperfecte ca Universul, e firea lucrurilor sa fie asta.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

De unde stii ca esti perfect? sau ce e perfectiunea?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Sunt aproape d perfectiune imi mai lipseste un singur defect, ignoranta.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

M-ai convins

| Inferno explică (pentru rocco09):

Karl Kraus

Răspuns utilizator avertizat
| soby47 a răspuns:

Cine zice ca suntem singuri in univers, eu sincer nu imi pasa, am altceva de facut in viata decat sa ma gandesc daca suntem singurii din univers

P.s + uita-te ce e pe pamantul asta? numai rautate, minciuna, daca suntem singuri in univers in curand universul va fi gol.