| Radu284 a întrebat:

Credeti ca "The flying spaghetti monster" si "The flying pink unicorn" sunt simboluri potrivite pentru ateism?

Mi se pare un pic ironic ca ateii au ales aceste doua simboluri pentru a demonstra ca nu exista un creator. De fapt, ironia este ca ele demonstreaza mai mult ca exista o inteligenta in spatele universului si a vietii, nu invers.

De ce? Pai foarte simplu: desi nu se stie exact marimea universului, majoritatea astro-fizicienilor cred ca universul este infinit. Si chiar daca nu este infinit, in raza noastra vizuala (de aproximativ 14 miliarde ani) sunt miliarde de galaxii, fiecare galaxie avand, in medie, miliarde de stele. Citisem undeva ca cel putin in galaxia noastra, cam o stea din doua are planete. Si unele stele au mai multe planete, cum este cazul sistemului nostru solar. Chiar daca nu toate stelele au planete, sau planete in zona habitabila (la o distanta de soare potrivita, incat apa sa fie si in stare lichida), totusi in univers sunt cel putin mii de miliarde de planete care pot sustine viata. Sau posibil sa fie o infinitate de asemenea planete.

Acum, daca viata a aparut pe pamant singura, fara sa fie ajutata, sau ghidata de o inteligenta (dumnezeu), inseamna ca ne putem astepta ca si pe celelalte planete similare pamantului sa existe viata, nu? Daca nu pe toate, pe multe din ele, pentru ca pamantul nu este o planeta speciala.

Si daca exista mii de miliarde de planete care au forme de viata pe ele, nu ar fi normal ca macar pe unele din aceste planete sa existe unicorni roz si zburatori? Sau monstrii zburatori facuti din spaghete? Deci ca un ateu materialist, nu ar fi logic sa crezi in asa ceva?

Pe de alta parte, daca cineva este crestin (sau crede in vechiul testament si in geneza), acea persoana crede ca pamantul este singura planeta habitabila din univers, si stie ca nu exista unicorni zburatori si monstrii spagheta (adica, nu exista evidente pentru aceste creaturi).

In concluzie, cum poti sa fi ateist si sa NU CREZI in unicorni zburatori? Si in the flying spaghetti monster?

17 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cred că răspunsul e logic, dacă planetele acelea pot să susțină viață înseamnă că au condiții asemănătoare cu ale pământului deci evoluția s-ar realiza în mod asemănător și nu ar apărea diverese creaturi și mai mult ca sigur spaghetele nu ar prinde viață. Mi se pare destul de lipsită de logică întrebarea.

FSM demonstrează doar ușurința cu care poți să îți începi o religie și să îți faci adepți. Acum e considerată o glumă, dar poate acum mii de ani ar fi fost luată în serios. Oricine poate să își facă o religie, oricine poate să se jure pe mă-sa că a văzut un monstru zburător din spaghete și oricând se pot găsi idioți să creadă, așa și cu religiile mai vechi. Oricum creștinismul o să dispară la fel cum au dispărut mii de alte credințe, e doar o chestiune de timp până o să apară credințe noi și adepții peste încă vreo 2000 de ani o să studieze creștinismul la școală cum studiem noi la istorie credințele popoarelor antice și ni se par absurde, asta e mersul lucrurilor.

| Radu284 explică (pentru FucktheSystem):

"Cred că răspunsul e logic, dacă planetele acelea pot să susțină viață înseamnă că au condiții asemănătoare cu ale pământului deci evoluția s-ar realiza în mod asemănător și nu ar apărea diverese creaturi și mai mult ca sigur spaghetele nu ar prinde viață."

Deci tu vrei sa zici ca pe toate planetele unde poate aparea viata vom avea, in mare, forme de viata foarte similare cu cele de pe pamant? Nu crezi ca ar fi posibile creaturi care sa isi stocheze resursele, de exemplu, in niste riboane de carbohidrati facuti dintr-un material gen spaghete? Ceva de genul asta, dar cu spaghete? http://en.wikipedia.org/wiki/Honeypot_ant

| FucktheSystem a răspuns (pentru Radu284):

Da, asta vreau să zic și nu cred că e posibil așa ceva.

| Alphawolf a răspuns:

Varianta propusa de tine nu e buna deloc, analogia la fel.

Nu este interesant un nume, un cuvant, ci ceea ce-l caracterizeaza sau ceea ce intelegem auzind acel cuvant/nume. Apoi, tu pui problema existentei unicornilor in acest univers, deci realistic(creati de natura si depindenti de ea) ceea ce nu este neaparat o imposibilitate, teoretic, dar am nevoie de motive pentru a crede. Avem imaginatie bogata, putem inventa multe SF-uri, dar pentru a crede in ceva avem nevoie de motive, dovezi.
Creatorul presupune sa fie dincolo de univers, fara inceput, fara suport(energie, informatie). Vezi diferenta?! Este colosala.

| Radu284 explică (pentru Alphawolf):

Daca avem un infinit de planete (in total) si viata poate porni singura, o sa avem un infinit de planete care au viata pe ele, da? Atunci probabilitatea de a nu exista un unicorn zburator macar pe o planeta devine infima, chiar 0. Sunt, literally, un infinit de posibilitati, deci chiar si cele mai nastrusnice creaturi, atata timp cat se supun legilor fizicii, vor exista.

| Alphawolf a răspuns (pentru Radu284):

Corect, dar asta este valabila doar daca premisa infinitului(asa cum l-ai descris tu) este adevarata. Dar chiar si in cazul propus de tine, creatorul tot nu face parte din acel infinit de posibilitati. In unicorni nu am motive sa cred sau sa nu cred, nu ma intereseaza, in cazul "creatorului" este cu totul altceva.

| Radu284 explică (pentru Alphawolf):

Pai da, creatorul normal ca nu face aprte din acel infinit de probabilitati, pentru ca acestea, desi infinite, sunt limitate la unviers, iar creatorul este in afara universului.

| ErrorFound a răspuns:

Flying Spaghetti monster este...cum sa-ti spun..chiar facut din spaghete. Daca tu-ti inchipui ca spaghetele(facute din faina, oua, chiftele, drojdie si ce dracu mai au ele in compozitie) pot prinde viata, ti-as recomanda sa te duci la un medic. Mancarea nu poate avea viata. Asta daca nu cumva esti chinez...

| Radu284 explică (pentru ErrorFound):

1. Spaghetele nu sunt facute toate din aceeasi compozitie, exista diferite retete si ingrediente.
2. FSM nu vine cu niste specificatii exacte, exista o oarecare flexibilitate in compozitia lui.
3. Daca tu crezi ca toata viata din univers este similara cu viata de pe o planeta oarecare din universul asta (pamantul), cred ca ar trebui fie sa te duci la un medic cu caputul, fie sa te convertesti la teism sau deism happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Radu284):

Ma las, n-ai nici o speranta.

| Duhovnicul a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta-i ziceam si eu, frate.
Asta cred ca ori e troller, ori e total pe langa happy

| Radu284 explică (pentru ErrorFound):

LOL. Nu poti argumenta ceva, si eu nu am nici o speranta happy Daca asa stau lucrurile, mai bine te pun pe ignore, oricum nu pot avea o discutie civilzata u tine.

| Radu284 explică (pentru Duhovnicul):

Si pe tine la fel, la ignore.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu este deloc ironic.
Voi teistii nu aveti simtul umorului oh go on
Acele religii-parodii au fost create tocmai pentru a arata cat de penibila este ideea unui creator.
Din atatea galaxii, si daca ar exista intr-adevar viata si pe alte planete, inseamna ca mai suntem noi buricul universului? Dimpotriva, inseamna ca nu suntem cu nimic mai importanti, si ca viata este ceva foarte banal!
Formele de viata mai inferioara : bacterii, plante, insecte etc. de ce nu au zei?

Iar comiti aceleasi erori logice, de care iti vorbeam...
In general, majoritatea ateilor sunt rationalisti, adica ei folosesc ratiunea pentru a cauta adevarul si a dobandi cunoastere - asta in opozitie cu fideismul - care sustine ca nu ar trebui sa pui la indoiala credinta.
Desigur, ca ar fi posibil ca asa creaturi sa exista, dar atata timp cat n-am dovezi, de ce sa imi mai bat capul sa cred ca ar exista?

Citeste-mi cu atentie raspunsul ca sa il pricepi, nu te grabi, ai tot timpul din lume! happy

| Radu284 explică (pentru Duhovnicul):

Cred ca noi doi ascultam un Dawkins diferit. "Dawkinsul meu" spunea niste chestii de genul: "The onus is on somebody who says, I want to believe in God, Flying Spaghetti Monster, fairies, or whatever it is. It is not up to us to disprove it."

Ironia este, cum ziceam, ca daca universul este infinit, si viata a aparut si evoluat singura, fara nici o interventie divina, ar fi imposibil sa nu existe undeva in univers asa ceva. Do you understand?

| Duhovnicul a răspuns (pentru Radu284):

Tu ori nu citesti cu atentie raspunsurile, ori chiar nu le pricepi, ori te prefaci ca nu le intelegi, sau nu stiu care e problema ta...

Iti rescriu inca o data :
Citez -
" Desigur, ca ar fi posibil ca asa creaturi sa exista, dar atata timp cat n-am dovezi, de ce sa imi mai bat capul sa cred ca ar exista? "
- am incheiat citatul.

Acesta e ultimul reply pe care il primesti pentru intrebarea aceasta.
Daca nu te prinzi nici acum, am sa concluzionez ca tu chiar esti certat cu logica. happy

| Radu284 explică (pentru Duhovnicul):

Da, ar fi cazul sa citesti si tu ce spun eu.

Eu nu am zis ca AR FI POSIBIL. Am zis ca "ar fi imposibil sa nu existe undeva in univers asa ceva". Get it?