| ewfwefwe a întrebat:

De ce au existat alchimisti chiar si in secolu XX ( fulcanelli ) daca alchimia este considerata o,, magie,, si nu este sustinuta de stiinta ca fiind ceva real, ci,, doar o bazaconie practicata de oamenii din trecutul indepartat,,?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu crede ca a fost practicata de oameni din trecutul indepartat. Ea a fost practicata larg in trecutul apropiat, apoi, pe masura ce descoperirile stiintei au demonstrat ca nu se bazeaza pe realitate, a fost abandonata de tot mai multi. Sigur ca mai este practicata si in ziua de azi, in special de oameni acre nu inteleg realitatea. pana la urma, dupa cum stii, sunt oameni care sustin ca Pamantul este plat, desi anticii stiau ca el este rotund si nimic nu a aparut din antichitate care sa ridice vreo ipoteza contrara.

| Donsavas a răspuns:

Oamenii cred in subiectele in care au impresia ca se simt convinsi sau mai siguri pe ei. Nu tot ce zboara se mananca si nu conteaza numarul de persoane ''credincioase'' cat conteaza valabilitatea si validitatea informatiilor.