| anonim_4396 a întrebat:

De ce doar atunci cind oamenilor li se spune ca mai au putin de trait, incep a savura viata din plin si a face ceea ce nu au avut curaj sa faca pina atunci. De ce nu pot face toate acestea si fara aceasta conditie?

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este în firea omului să preţuiască adevărata valoare a unui lucru abia după ce l-a pierdut.

| mgtow a răspuns:

Stiind ca se apropie ceasul mortii nu vor sa stea si sa astepte moartea in pat, poate se gandesc ca mai bine mor facand ceva care le place.

| Nolkyz a răspuns:

De ce? Pentru ca abia atunci realizeaza ca viata oricum se va termina. Suntem tineri si avem impresia ca traim la nesfarsit, ca suntem imortali. Uitam sa traim in prezent.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca intotdeauna exista riscuri si daca ai viata inainte, adica un viitor cat de cat sigur, nu risti siguranta pentru orice, dar daca nu ai pentru ce sa iti faci griji, poti sa faci aproape orice.

| lpavel a răspuns:

Pentru ca le este frica de regrete, dar daca afla nu nu mai au mult de trait, nu vor avea timp sa regrete nimic ca vor trai viata din plin... happy

| horia2012 a răspuns:

Nu generaliza. Nu TOTI oamenii isi vor traii viata din plin. Unii se vor ruga,
vor cere iertare persoanelor pe care le-au jignit...Depinde de caracterul omului, credinta, varsta, chiar de boala.

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru că niciodată nu şi-au dorit destul de mult sa facă chestiile alea. Dacă voiau să le facă, o făceau până atunci. Nu aşteptau ultimile zile din viaţă ca să facă ceva.

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca nu mai au nimic de pierdut. Pentru ca zidul care sta intre noi si viata este deja spart.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isi dau seama de ce e cu adevarat important, si scapa de tot balastul primand esentialul.

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

Că-s proşti.

| daniel18 a răspuns:

Pentru ca omul nu vrea sa fie de acord ca are sa moara, asa caci uita si isi face viata de parca ar trai milioane de ani.
Dar e normal sa traiasca viata la maxim atunci cand stie ca va avea putin de trait.