| Lilithium a întrebat:

De ce ies melcii din cochilie cand le canti?

Răspuns Câştigător
| Alexxandrru a răspuns:

Buna intrebare! Nu cred ca aud melcii, cel puțin nu ca noi. Nu se știe exact de ce ies melcii cand le cânti dar obiceiul asta exista chiar si in China. Cel mai probabil ies la căldura aerului care iese din gura sau instinctul de conservare se oprește cumva de la vibrațiile vocii celui care cântă.

4 răspunsuri:
| artemidak a răspuns:

Le
plac
poneij

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca sunt melomani.

| Bizon95 a răspuns:

Ca sa fuga mai repede cand aud cum canti de parca ai strange pisica de gat big grin

| RoCkKiD a răspuns:

Ies si daca nu le canti. poti incerca si tu asta si o sa vezi daca dupa ceva vreme ies de buna voie, daca la canti intre timp primesti puncte extra la tehinca vocala.

Animalul are nevoie sa se reorienteze si sa caute mancare, intra in cochilie pentru ca vrea se se protejeze dar dupa o vreme testeaza terenul, daca ila tingi o sa se inghida iar.