| cml a întrebat:

De ce melcii ies din cochilie cand le canti? big grin

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Multi nu stiu dar sunetele produc toate anumite unde de soc mai mici sau mai mari, dupa caz.In cazul melcilor aceste undisoare de soc pe care le produce sunetul cintecului le mingiie cornitele si restul corpului gelatinos.Asa ca, pe buna dreptate, putem spune ca melcii fac un fel de masaj, nu stiu daca si erotic.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De curriosi, are dreptate guzganu

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine-i guzganu ma? Sper ca nu m-ai retrogradat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru harciog):

nu, guzganul este mult mai mare si mai aratosbatting eyelashes

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil da'din cauza ca harciogu a muncit de noapte si tocmai a aterizat din labirintul biroucratic al politiei romane.De asta e asa pricajit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru harciog):

lasa bai, in loc sa te mandresti ca de la gradul de soldat te-am facut sergent cu diagonala faci pe nebunu? ordinele nu se discuta, se ex e cu ta! 'nteles? ca da dracu-n ea de treaba, ce rea sunt cand vreau laughing

| Darcos a răspuns:

Aud sunete ciudate si ce zic si ei : "Bai, mai bine ma mut ca cine stie ce se dihanie se aude..."
Eu sincer nu stiu...Le place

| raducebotari a răspuns:

Melcii nu au urchi si nu aud

| LaYeR a răspuns:

Melcii ies din cochilie daca le canti? nu stiam, chiar o sa incerc

| AlexandruMurzin a răspuns:

Pai? De ce nu?

| KIDoOr a răspuns:

Melci abia au un sistem nervos si nu poti spune ca "le place" muzica, abia au niste simturi slabe. Pot distinge vibratia sunetului, iar ritmicitatea muzicii ii face sa iasa din cochilie probabil dintr-un sentiment primordial de curiozitate.