Întrebare recomandată | Gherman_Ion_1987 a întrebat:

Buna ziua o invazie de melci a aparut in gradina mea de cateva saptamani cum scap de melcii cu cochilie?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.ziare.com/......ci-1085760
O zi frumoasa sa ai:)

| Gherman_Ion_1987 explică (pentru caramela):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Daca raspundeai precum userul Melcul da, eram de acord sa primesti funda, dar pentru o simpla adresa nu ai nici un merit, si mai esti si exeprt TPU, sa-ti fie rusine!

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ai fi vrut? sa scriu din link ca si cum ar fi inspiratia si cunostinta mea? nu imi permit, asa ca, am dat direct sursa, daca dl Gherman a constatat ca ii este benefic acel link, inseamna ca mi-am facut datoria, cat despre fundita, nu asta este scopul meu, nu am cerut-o si nici nu o cersesc. cerceteaza-mi istoricul si vei vedea ca nu cersesc asa ceva
O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Valericaaa, te cunosc scumpi, tocmai d'aia m-am si luat de tine, nu din rautate am facut-o, uite-asa'mi place mie sa fac oamenii sa-si arate adevarata lor valoare.
p.s. am incercat si eu kangoo jump si tot asa incepusera sa-mi fileze lampile devil

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca aceste fapturi care nu-ti pot face nici-un rau te deranjeaza, le poti aduna si du-le pe un camp.

| relian a răspuns:

Simplu fai tocana sint foarte gustosi.Altii se chinuie sai cresasca si apoi sai manince, iar tu ii ai free.Bafta si daca e sa ne spui cum ti se par la gust.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Exista in comert niste granule impotriva melcilor.

| Melcul a răspuns:

Melcul iti raspunde la intrebarewinking Foarte tare asta.
Melcii mai pot fi momiţi cu capcane ce conţin cantităţi mici de bere, care să fie amplasate tot în locuri strategice. Melcii sunt atraşi de aroma malţului şi a fructelor de hamei (folosite pentru bere) şi cad în aceste capcane cu bere, unde se îneacă. Capcanele trebuie zilnic golite şi umplute la loc. Pe cale chimică melcii pot fi combătuţi cu otravă de melci, cum ar fi de exemplu methiocarbul, care este o substanţă neurotoxică foarte puternică. Dar folosirea acestuia nu este recomandabilă, deoarece această otravă afectează şi alte organisme, cum ar fi de exemplu mamiferele. Mai puţin dăunătoare sunt momelile de melci pe bază de metaldehide, care acţionează numai asupra melcilor şi care se degradează rapid în mediu. Totuşi şi aceste preparate trebuie aplicate, luând toate măsurile de precauţie. Dacă sunt copiii mici prin preajmă, ar trebui în general să se renunţe la ideea folosirii otrăvurilor chimice pentru melci. Multumit!winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Melcul):

Bun raspuns.Permite-mi te rog o gluma.Deci cu tine cum facem ce folosim?happy

| Melcul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt inofensiv.winking

| AlinaValentina97 a răspuns:

Cu sare. De la sare se topesc.

| Cata240 a răspuns:

Asta e tare melcule.

| BLADE98 a răspuns:

Incearca cu sare. Pune niste sare pe el cam o lingura de ceai si pina a doua zi ei se usuca si mor

| VicentiuVice a răspuns:

Salut Ion, aici in urmatorul link ai un filmulet care invata exact cum sa faci asta :http://www.playcloud.ro/......adina-ta-/

| automobile a răspuns:

Cu te deranjeaza, sunt maxim scarbosi dar nu periculosi

| YoSoyAsi a răspuns:

Înconjoară gradina cu crengi de brad sau cenusă, si nu trec de ele.Nu trebuie să-i omori.

| Didy1199 a răspuns:

O metodă simplă şi efectivă sunt farfuriile cu suprafaţă mare dar adîncime mică, umplute cu cola şi amplasată pe perimetrul grădinii. Această metodă este efectuvă pentru tot felul de moluşte.