| umanoid a întrebat:

De ce incearca omul sa explice inexplicabilul?

Răspuns Câştigător
| retrogrobian a răspuns:

Daca te gandesti la faptul ca unele chestii "inexplicabile" acum cateva sute de ani sunt acum banalitati pe care le intelege si un copil, si ca pe baza gasirii de explicatii si rationamente s-a dezvoltat civilizatia...iti cam dai seama ca explicarea "inexplicabilului" e o provocare avantajoasa.

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Din lipsa de ocupatie.Si apropo. orice se poate explica, numai daca ai cunoaste conjunctura in care s-a petrecutwinking

daniela
| daniela a răspuns:

Din dorinta de a dovedi ca poate orice chair si imposibilul

| lia a răspuns:

Pentru ca ne place sa stim raspunsul la orice. In viata, trebuie sa avem in permanenta o siguranta. Daca facem o schimbare, analizam si consecintele.
Fiecare persoana isi gaseste propria modalitate prin care isi explica inexplicabilul. Pentru ca fiecare isi impune propriile limite.

| adyth a răspuns:

De curiozitate si din dorinta de a fi explicabil tongue

| unbaiat a răspuns:

Nu exista inexplicabil. Exista doar limite.

| Jupiter a răspuns:

Important e ca de cele mai multe ori reuseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că tot ce-i necunoscut îl tentează pe om...Calea de la Inexplicabil la Explicabil e limitată de noi, oamenii, pentru că totul are o explicaţie pe lumea asta, de vreme ce există, iar noi ne dorim să eliminăm acest val al necunoscutului şi să scoatem din umbră explicaţia unui lucru aparent inexplicabil.Acest fenomen ne este util nouă, umanităţii, pentru că ne oferă un răspuns la multe probleme, facilitându-ne astfel viaţa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoasterea inseamna putere. avem frica instinctiva de necunoscut. dar avem si curajul sa-l atacam. si santem si curiosi din fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoasterea inseamna putere.avem frica instinctiva de necunoscut.dar avem si curajul sa-l atacam .si santem si curiosi din fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vrem sa stim ADEVARUL.Cu totii cautam adevarul, despre noi, despre ceilalti, despre Creator...Eu chiar cred ca exista INEXPLICABIL, va exista intotdeauna, pentru ca cu cat incerci sa-ti explici anumite aspecte, cu atat te indepartezi mai mult de iluminare.Cu cat vrei sa stii mai multe, cu atat mai numeroase vor fi intrebarile care se vor naste...si asa, vesnic cauti ceva ce nu poate fi gasit si-ti irosesti viata.Cand fericirea e langa noi, e posibila, palpabila, tangibila...numai oamenii n-au ochi s-o vada si inima sa o simta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu crede in Dumnezeu ci in paranormal