| Hammurabi a întrebat:

De ce "infinit" e o noțiune pe care o admitem fără să o putem înțelege?
N-ar fi mai corect să fie înlocuită cu "habar n-am"?
Sau oamenii de știință sunt atât de aroganți și vanitoși încât pentru ei nu există "habar n-am"?

Răspuns Câştigător
| Arakiss a răspuns:

Nu există infinit. Există doar notiunea de infinit, datorita capacitatii creierului uman de a gandi la modul abstract.
A fost admisă tocmai pentru a putea defini ceva ce nu există.
laughing

55 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Infinitul e foarte bine definit in matematica si se intelege foarte bine ce e, deci nu se poate spune ca nu au habar cei care il folosesc in calcule.

| T0T a răspuns:

Infinitul îl înțelegem foarte bine. E și definit.
Sau stai că generalizez. Cine ar pune o astfel de întrebare mă îndoiesc că a înțeles suficient de la școală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haha. Chiar acum citeam intr-o carte care se cheama "Cartea infinitului" de John D. Barrow ca Galilei spunea ca "nu putem vorbi despre o cantitate infinită ca fiind mai mare, mai mica sau egala cu alta". De altfel Cantor, de exemplu, a incercat o impartire a infinitilor in trei infiniti matematici, infiniti fizici si Infinit Absolut.

Mai apare in carte si exemplul ăsta:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Hotelul_lui_Hilbert
care arata ca e greu de operat cu infinitul.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există cantități infinite, ci cantități care tind la infinit într-un anumit mod. Acel mod este definit prin funcții. Funcțiile care tind la infinit sunt distincte. Unele tind mai repede, altele mai încet. Așa poți să compari „infinitățile". Tu de fapt compari modul în care niște funcții tind la infinit. Greșeala e când chiar crezi că o cantitate e infinită. De acolo numeroasele confuzii și neînțelegeri. Ceva nu poate ajunge vreodată la infinit prin definiție. Definiția cantității finite e că unitățile pot fi numărate. Infinitatea îi e antonim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Pai definitia de-finitie deci ceva e redus la finit. I se pun niste margini ca sa poata fi "pipait" rational. Logic ca infinitul nu poate fi definit, ca nu e finit.

| Yuoia a răspuns:

De unde se vede ca habar nu ai ce este infinitul!
Nu e vorba de a sti sau a nu sti. E vorba de o unitate de masura.
Credeam ca esti un om matur, care stie ce vorbeste. Acum insa, ai dat cu bâta in baltă!
Infinit = fără sfârșit
Cica un fotbalist trebuia sa promoveze bacalaureatul. Dar habar nu avea de nimic. Antrenorul a tras sforile si a fost pus langa cel mai bun elev la matematica. I s-a spus: Copii exact ce scrie el. Este cel mai bun si asa vei avea si tu nota mare.
La sfarsitul tezei, fotbalistul sspune: Ce ziceti bă, ca este bun. Habar nu are de nimic. A trebuit sa-l corectez eu, ca el peste tot a scris cifra 8 culcat!
P. S. Era vorba de semnul infinit!

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Excelent.

| Hammurabi explică (pentru Arakiss):

Total de acord.

| Hammurabi explică (pentru Yuoia):

Infinit = fără sfărșit
Și cu asta ai rezolvat marea dilemă a omenirii? laughing
Când ai pipăit tu ultima dată "fără sfârșitul"?

| Yuoia a răspuns (pentru Hammurabi):

Tot nu ai inteles!
Daca nu esti beat, nu ai nici un motiv sa razi ca prostul. Si nici atunci!
Si, nu am inteles: asta este marea dilema a omenirii? De ce?

| Arakiss a răspuns (pentru Yuoia):

Infinitul e unitate de masura? si cati infiniti are universul? i-a de masoara. rolling on the floor

| Yuoia a răspuns (pentru Arakiss):

Nu te gandi la marimea tapului de bere pe care-l bei.
Deschide macar wikipedia daca pe la scoala nu ai trecut.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi definit terminologic, dar și funcțional.

infinit, infinită adjectiv
1. Care nu are margini, limite; nesfârșit (?). "
https://dexonline.ro/definitie/infinit

„I se pun niste margini ca sa poata fi "pipait" rational."
Frumoasă analogie, însă aceasta se referă la limitarea înțelesului unui termen. Adică înțelesul cuvântului x se limitează la y0. Nu poate fi și y1 și y2 spre infinit. Asta nu înseamnă că nu îi poți da un înțeles cuvântului „infinit".
Dacă există un anumit comportament al unei funcții, aceasta poate fi definită la orice moment, chiar dacă tinde spre infinit deoarece tu ai definit acel comportament. O funcție definită, deci, poate să meargă și la infinit. Dacă vrei și cu logica ta, pot spune că pentru 2 în domeniu funcția obține 1 în codomeniu, pentru 4 în domeniu, funcția obține 0, 5 în codomeniu și tot așa. Nu poți defini în modul ăsta toată funcția căci e fără sfârșit. Atunci apare generalizarea. Pot spune, deci, că funcția e f(x)=2/x, f:R->R, iar că atunci când x merge către infinit, automat f(x) merge către 0. Nu că faci operații cu infinități, ci că definești noțiunea de limită, granița de care știi sigur că f(x) nu poate trece, dar granița la care nici nu va ajunge vreodată deoarece x nu va ajunge nici el vreodată la infinit prin definiție terminologică.

| Arakiss a răspuns (pentru Yuoia):

Daca a zis wikipwdia ca e unitate de masura spune-i din partea mea ca e proasta. Dar poate nu e ea, n-ai citit tu bine.

| Yuoia a răspuns (pentru Arakiss):

Daca tu esti dintre aia care corecteaza optul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Merci pentru clarificarewinking

| NumePrivat541 a răspuns:

Infinit ar însemna de cele mai multe ori "și asa mai departe..."
Și nu, nu are nici o treaba "habar n-am" sau vanitatea cu asta!

| DarkDesire a răspuns:

Infinit exista si este bine definit/atribuit unei cantitati a ceva anume pe care oamenii nu o pot masura din lipsa observatiei, fara a se stii cat de mare e sau daca are un sfarsit.

Exemplu: "Holul acesta pare infinit"

Ce intalegi? ca holul nu se poate stii cat e de lung, chiar daca in mintea omului un hol se stie ca nu e infinit insa din nou termenul exista si este folosit si in acest scop.

| T0T a răspuns (pentru halogen001):

E drept că în fizică apare des infinitul. Probabil utilizatorul l-a văzut prin niște calcule sau descrieri idealizate. Dacă nu înțelegi ce e acolo, e normal să vii cu întrebări din astea. Dau eu exemplu de utilizare a infinității în inginerie:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Transformat%C4%83_Laplace

În studiul sistemelor o folosești ca să simplifici niște calcule pentru a găsi modele matematice ale unor sisteme. Sisteme care apar și în lumea reală și fără de care am sta în „fundul gol" astăzi.
Sau transformata Fourier:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Transformata_Fourier

Să fii electronist (nu electrician) și să nu știi ce e asta e rușine mare.
Întrebare și viziune de repetent.

Totuși e degeaba pentru cineva care nu știe ce înseamnă abstractizare și schimbarea domeniului de calcul. Lucrurile nu sunt de școală gimnazială și poate de aceea apar ironii prostești legate de știință, care dacă suntem sinceri, vine cu unele lucruri care pe majoritatea ne depășesc.
Mi-aș fi dorit ca întrebarea să fie mai explicită ca să înțelegem și noi ce e de râs și ce răspuns oferit de știință trebuie înlocuit cu „nu știu".
E ca o completare, dar îți răspund ție că am văzut răspunsul după ce am postat și era exact la ceea ce mă gândeam.

| Arakiss a răspuns (pentru Yuoia):

Las-o dracu ca bati campii. Da tu un link unde zice wikipedia ca infinitul e unitate de masura. Vrei doar să fi tare-n gura dar spui numai prostii.

| halogen001 a răspuns (pentru T0T):

Asa e. Un exemplu de infinit e inversul lui zero pozitiv. Infinitul e un număr. E rezultatul unei limite, e suma unei serii, limita unui sir, limita unei funcții și asa mai departe. În natură se pare că nu vedem așa de des infinitul, dar e peste tot.
Un izolator electric are rezistenta electrica "infinita".
La tensiune mică, curentul ce trece prin izolator este zero, iar rezistenta lui e infinit.
Mai e și prostia care e infinită și suntem zilnic în contact cu ea happy

| Hammurabi explică (pentru T0T):

Păi explică tu ce e infinitul fără să-l abstractizezi.
Și ai să înțelegi de ce e de râs.
Până acum ai spus și ai dat exemple doar unde e folosită noțiunea abstractă de infinit. (și e ok. am învățat și noi la școală)
Dar întrebarea era alta.
Tu înțelegi ce e infinitul?
Nu noțiunea abstractă folosită în fizică, matematică etc.
Ci dacă înțelegi cum poate fi ceva fără sfârșit.
Sau mai bine spus, dacă înțelegi că nu poate fi înțeles așa ceva.

| MirceaCal a răspuns:

Infinit nu inseamna habar n-am, inseamna netarmuit. Nu sunt aroganti, are o definite clara si o are cu un scop. Habar n-am suna penibil in context stiintific si nu indica deloc lucrul la care se refera. Habar n-am ce? Habar n-am inseamna nu stiu, infinit nu inseamna ca nu stiu, inseamna ca e prea mult ca sa poata fi imaginat sau calculat.

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi explică (pentru MirceaCal):

Era o ironie, dacă nu te-ai prins.
Și sublinia faptul că nimeni nu știe concret ce e ăla infinit. E o noțiune abstractă.
Cum adică, nu înseamnă că nu știi?
Când e prea mult ca să poată fi imaginat sau calculat, nu înseamnă că nu știi cât e?
Explica tu.

| MirceaCal a răspuns (pentru Hammurabi):

Si ce se intampla daca stim ce e infinitul?

| Hammurabi explică (pentru MirceaCal):

Cum ce se întâmplă?
Îmi spui și mie. Și dau o bere. laughing

| MirceaCal a răspuns (pentru DracuIa):

Asta am zis si eu. Daca nu stiu cate kg ai, inseamna ca esti infinit? Nu. Cuvantul asta are o definitie cu un scop.

| MirceaCal a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt alcoolic, mersi.

| Brizbriz a răspuns:

Pentru ca e un principiu care trebuie luat in considerare, chiar daca NIMENI nu il poate intelege cu adevarat

daca nu ar fi luat in considerare, atunci nu ar exista nici o diferenta intre oameni si cimpanzei, nu stiu daca stii, dar cimpanzeii au societate, limbaj, inteligenta, cunostinte, folosesc unelte, samd, insa la sfarsitul zilei, nu le pasa DELOC de ziua de maine ci doar de momentul asta, deci, nu au nici o sansa sa devina constienti de ei insasi... vreodata

iar cu adevarat, oamenii nu inteleg nici numere foarte mari, unul dintre exemple este numarul de galaxii din univers, 100 de miliarde mie nu imi spune nimic, dar, daca incep sa folosesc metafore, atunci poate se intelege ceva, de gen "sunt mai multe galaxii in univers decat fire de nisip pe TOATE plajele de pe pamant... GALAXII, NU STELE"