| anonim_4396 a întrebat:

De ce la unele natiuni saptamana calendaristica incepe cu ziua "Luni" iar la altele cu ziua "Duminica"?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ma scuzati dar am observat ca... nimeni nu stie de ce si cu ce zi incepe saptamana (va rog sa ma iertati de indrazneala).
La crestini prima zi a saptamanii este Duminica (vezi Biblia Ortodocsa Sinodala), la evrei este aidoma deoarece asa spun cele zece porunci (mai precis porunca a patra) care spune ca DUMNEZEU s-a odihnit in ziua a saptea - Sabatul, lucru care este comun cu religia crestina. O parte din crestinii traditionalisti (Catolici, Ortodocsi) se inchina Dunimica (prima zi a saptamanii) deoarece asa a HOTARAT PAPA de la ROMA. Lunea a fost declarata prima zi a saptamanii de catre regimurile COMUNISTE incepand cu URSS neavand un aspect religios ci doctrinar de distrugere a unor continuitati religioase, a individului. De exemplu revolutia franceza care a incercat distrugerea sistemului religios si prin modificarea sistemului saptamanal de 7 zile prin altul de 10 zile, etc.

| Ben. a răspuns:

Pt poporul evreu Dumnezeu s-a odihnit de SHABAT. ziua a 7-a.de aceea "prima zi" de lucru este pentru ei duminica.

| larapopa a răspuns:

La crestini ziua de odihna este Duminica, deci prima zi din saptamana este Luni. La evrei ziua de odihna este Sambata, deci prima zi din saptamana incepe Duminica.La musulmani ziua de odihna este Vineri, prima zi din saptamana este Sambata. Totul este legat de religie.

| dreamfall a răspuns:

La crestini incepe lunea de cand o schimbat`o constantin cel mare si o hotarat popimea la sinodul de la niceea, la evrei incepe duminica pentru ca ei tin sabatul, care in tora si chiar si in biblie e ziua de odihna, a 7`a si ultima zi din saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca au alt fus orar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a dat cele zece porunci pentru om nu pentru un anume popor, porunca a4a spune ca sabatul este ziua a7a, asa ca duminica este prima zi, pina acum oamenii nu stiau care e prima zi, si care e a7a, dar acum ca stiu, depinde de fiecare ce v a face. isus a spus cine n ui cu mine e impotriva mea, nimei nu poate sa fie neutru

| gaby_7158 a răspuns:

DUPA DATELE GENEZEI PRIMA ZI LA FACEREA LUMII A FOST DUMINICA IN A SEAPTEA ZI D-ZEU S-A ODINNIT IN SEMN DE RESPECT PRIMA ZI A FOST NUMITA ZIUA DOMNULUI SI E ZI DE PAUZA LA UNELE POPOARE[ISRAEL] PASTREAZA VARIANTA CEA VECHE

| renaa a răspuns:

In tarile arabe.saptamana incepe cu duminica!
zilele de idihna la arabi sunt: .vineri(care este zi sfanta) sh sambata!
nu stiu cum ii in alte tari. da stiu sigur k la noi ii asahappy
se incepe saptamana cu duminica!

| LarisaAtena a răspuns:

Pentru ca imparatul Constantin care era roman(pagan) a schimbat ziua de odihna ca sa nu fie la fel cu evreii care sarbatoreau ziua de odihna sambata! Prima zi a saptamanii este Duminica!