| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne-am nascut pe aceasta planeta si de ce omul trebuie sa munceasca toata viata ca un sclav pentru a-si castiga existenta?

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sclavii muncesc pentru altii. Muncind pentru propria existenta, nu te poti numi un sclav. Bine, asta spun eu, sunt mai luminat de fel.

Apache
| Apache a răspuns:

Poti sa continui cu speculatiile astea pana la infinit ...indiferent cum o iei raspunsul e acelasi ...nimeni nu stie!
Sunt anumite chestii pe care omul inca este prea putin dezvoltat ca sa le inteleaga

| mihaibrasov a răspuns:

De-aia. Aia ce castiga la loto nu mai muncesc ca niste sclavi.

| NickiMinaj a răspuns:

Asta e viata. mai bine ai cauta ceva care sa te pasioneze si din care sa si traiesti, ca sa nu ajungi un sclav.
sa te duci de drag la munca = fericire.

| MajorAsshole a răspuns:

Un singur cuvant: Zeitgeist.

| andrasstefan a răspuns:

Asi putea sa incep prin a spune ca Dumnezeu ne-a facut fiind ca vroia sa fie si El parinte si ca vroia sa ne bucuram impreuna cu El o vesnicie.Irelevant stiu si la acest prim punct al intrebarii tale ar fi nenumarate raspunsuri.Cat despre munca de sclav imi permit sa te contrazic ca poti munci si cu creierul construinduti propia ta afacere si astfel sa nu mai fi un sclav.A munci toata viata ca un sclav inseamna a accepta un loc de munca care nu iti aduce nici o satisfactie si a renunta la ati schimba atitudinea.Cand pur si simlu nu mai vrei sa fii sclav nu vei mai fi.

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~☆Orice se intampla are un scop, nimic intamplator.Incearca sa privesti Viata Universal nu numai pana in limita atmosferei, dincolo de acea atmosfera sunt mult mai multe de vazut si de cunoscut.Fiecare Suflet alege unde sa se intrupeze pe ce planeta,dimensiune, familie, in ce trup(feminin\masculin) dupa ce vrea sa experimenteze ce lectii sa invete dupa propriul plan evolutiv si dupa nivelul evolutiv spiritual.NU esti intamplator aici si in aceste timpuri.TOT ce Exista are un rol este o piesa foarte importanta dintr-un puzzel fara sfarsit.Si o sa iti raspund si la intrebarea referitor la sclavia din aceasta lume, vezi tu omul de pe aceasta planeta si-a uitat in mare propria identitate si se lasa condus de un sistem planetar care nu vrea altceva decat sa se foloseasca de om si sa il tina pe om intr-un nivel negativ fara sa poata creste SPIRITUAL.Tot ce vezi tu/auzi la tv,radio,mass-media sunt controlate de acest guvern mondial secret,educatia,sistemul bancar,farmaciile,armata,spitalele,sistemele de credinta,politia,politica si alte societati secrete tot de ei, practic TOT ce vezi pe aceasta planeta de acest guvern mondial secret este controlat. Oamenii de pe aceasta planeta cred ca sunt singuri in univers cred in religii si intr-un ''dumnezeu'' creat tot de biserica mondiala spunand ca este o persoana cand de fapt este energia de unde pleaca TOTUL Sursa Existentei,cred ca razboaiele pleaca de la granite si religii cand de fapt acest guvern a creat granitele si aceste religii pentru a aparea conflicte si a mai aduce pe aceasta planeta energie negativa hrana lor(ura,frica,invidie,lacomie, agresivitate, gandire competitiva etc.). Multi datorita ignorantei sau al nivelului scazut de spiritualitate sunt ghidati de acest guvern si cred ca totul este normal in lumea in care traim si chiar le place sa fie condusi ca niste oite barsane de un cioban iresponsabil.Iti dai seama unde s-a ajuns la ce nivel de ignoranta incat ura, duritatea, violenta si frica sa para ceva normal in fata umanitatii in general.chiar sa fie ceva de apreciat? incat planeta Pamant sa fie considerata o simpla roca,gradiniile zoologice sa fie considerate punct de atractie cand de fapt animalele acelea sufera luate de langa familiile lor si locul lor unde cutreierau odinioara si cate alte inchisori pentru. animale.S-a ajuns la nivelul atat de negativ incat fumatul,alcoolul,sexul salbatic,drogurile, ura intre oameni, consumul de carne si cate alte toxine este ceva ''natural si normal'' pentru. multi pamanteni.Istoria planetei si a umanitatii nu este cea spusa la tv sau in manualele de la scoala sunt simple date in mare parte eronate.Omul nu este numai pe acesata planeta nu numai in acest univers,nu este singur si nici nu a fost, nu este singura civilizatie care a cutreierat planeta aceasta, au mai fost multe alte civilizatii ce nici o minte rationala nu o poate intelege ca tehnologie numai spun ca spiritualitate.Omul nu se trage din maimuta sau din Adam si Eva si cate alte informatii gresite care manipuleaza pana si in aceste zile pamanteanul.Pe aceasta planeta s-a uitat ce inseamna adevarata Libertate,pentru ca in acesata lume nu exista libertate ci doar manipulare si control autoritar prin bani si alte metode de subjugare si propaganda.Cei ce citesc acest mesaj sa stiti ca Putem Elibera acesata planeta de controlul negativ ce tine de mii de ani DOAR daca NE UNIM si ne IUBIM cu Adevarat,suntem o Familie, frate si sora,Nu lasati granitele, sistemele de credinta, gandirea competitiva sa va faca sa catalogati semenii! Drapelurile sunt niste iluzii nu suntem ambalaje ci Suflete.Fie ca radeti de acest mesaj fie ca nu-l credeti este REALITATEA in care pamanteanul de rand se zbate fara ca macar sa fie constient si s-a ajuns pana sa ii si placa.Incercati sa SIMTITI ce se intampla in jurul vostru si Deschideti-va Inima Nu va lasati controlati de acest sistem intunecat si de ratiune.Numai Bine☆~

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@andrasstefan n-ai inteles ideea, fie ca lucrezi pentru altii fie ca lucrezi pentru tine fie ca lucrezi cu muschii fie cu creierul tot sclavul acestei lumi ramai pana la moarte.
Da tie probabil ti-e usor sa vorbesti daca esti fata ca probabil ti-ai gasit un prost care le face pe toate in locul tau iar tu doar stai si ti-o freci si de asta ti se pare viata asa de minunata fiindca nu-ntelegi cum nu poate fi minunata cand tu doar stai si ti-o freci toata ziua buna ziua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare de cand exista Dumnezeu? Vezi,sunt unele intrebari la care nu poti gasi raspunsul(si nici nu-l vei gasi, probabil, niciodata). Acceptati soarta asa cum e.