| xchocolattax a întrebat:

De ce ne naştem dacă murim oricum?

37 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Să ne chinuim un pic sau să ne distrăm, depinde cum priveşte fiecare viaţa.

| xchocolattax explică (pentru Doub):

Şi ce sens are să ne chinuim sau să ne distrăm (indiferent de perspectiva fiecăruia) dacă oricum vom muri? De ce ne mai naştem să facem astea dacă oricum murim?

| Nitunitu a răspuns (pentru xchocolattax):

Viața este doar un test. Pe urma se va vedea fiecare unde va ajunge. Rai sau iad.

| Voro a răspuns:

Nu moare nimeni, viata continua si dupa moarte. Suntem intr-un univers infinit, sufletul fiecarui om nu se va sfarsii niciodata.

| xchocolattax explică (pentru Voro):

Şi de unde ştim de existenţa acestui suflet?

| xchocolattax explică (pentru Nitunitu):

Nu cred în rai sau iad.
Eu cred că sunt stări de suflet, termeni vagi.
Ce este "raiul" pentru tine, poate fi "iadul" pentru mine.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca biologia care ti-a dat viata i pasa ca vei muri, scopul unei vietati este supravetuirea si reproducerea, de fapt vei trai si dupa moarte, copii tai vor mosteni genele tale si nepoti etc

| alexandrualind a răspuns:

Sa avem viata.

| drutzix a răspuns:

Pentru ca nu conteaza destinatia ci calatoria.
In sens strict biologic ne nastem ca sa facem copii.

| drutzix a răspuns (pentru Voro):

Ai dovezi?

| Voro a răspuns (pentru drutzix):

Dar tu ai dovezi pentru spusele tale? Eu nu am nicio dovada, mi-am dat cu presupusul, fiecare persoana care a raspuns la aceasta intrebare a raspuns presupunand. Am raspuns in sens logic, gandeste-te ca fiecare om dupa ce moare ajunge intr-o alta ''era'' ( rai sau iad ) unde isi continua alta viata alaturi de spirite sau demoni ( asa spun profetii si biblia ). Nimeni nu stie si nu va stii cum este sau daca este o continuare a vietii si dupa moarte. Nimeni nu a inviat sa ne spuna asa ceva, este un lucru strict secret fata de Dumnezeu daca il pot numii asa.

| Voro a răspuns (pentru xchocolattax):

Fiindca atunci cand te nasti, primesti un suflet, sufletul tau traieste, nu tu. Atunci cand mori, sufletul ( adica persoana ta ) isi va continua drumul, nu trupul. Nu stiu cum sa ma exprim mai concret. Dar cum am spus si in alt raspuns, termenul de rai sau iad, termenul de suflet, de Dumnezeu poate fi doar unul fictiv, nimeni nu va stii niciodata ce se intampla de fapt. Cine stie daca exista Dumnezeu? De ce sa credem in biblie? Sunt doar niste spuse si niste scrisuri de profeti. Chiar imi place sa discut pe subiectul asta.

| Nitunitu a răspuns (pentru xchocolattax):

In orice decizie mica sau mare poti lua o hotarare pozitiva sau negativa.
Exista deci ceva pozitiv care te face sa te simti fericita, si ceva negativ care te duce la tristete sau plans.
Ddaca in biblie Dumnezeu reprezinta dragoste pura pe care noi oamenii nu o putem intelege pentru ca nu are margini, asa exista si satana care vrea numai distrugere si necAzuri.
Dumnezeu are manie pe oamenii care refuza in totalitatea binele si se alatura satanei pentru a distruge munca imparatiei cerurilor, iar satana ii ajuta cu bani, faima si apor in orice pe cei care vor sa il ajute la planul lui de a distruge omenirea, familia, dragostea si toate celalalte.
Ying si yiang. Orice alb are o pata mica neagra, orice negru are o pata mica alba.
Avem dreptul de a ne alege drumul in viata, biletul catre rai e mai greu de obtinut pentru ca trebuie sa locuiesti intr-o lume cruda si plina de invidie.

Daca vrei sa Ajungi in iad, atunci trebuie sa te gandesti mereu numai la tine, sa nu ajuti pe nimeni si sa profiti de pe urma tuturor. Tu sa te vezi ce mai cea si restul niste sclavi.

| drutzix a răspuns (pentru Voro):

Nu eu am facut o afirmatie pentru a avea nevoie de dovezi.
Pana la dovada contrarie singura concluzie logica e ca dupa ce murim ajungem unde eram inainte sa ne nastem adica nicaieri.

| xchocolattax explică (pentru Voro):

Şi mie. Am insomnii pe teme asta şi nu ştiu unde să discut şi nu prea am cu cine.
Şi asta cred eu, dar posibil să nu existe neapărat un spirit care să existe în noi. Este ceva relativ, dar chiar am vrut să văd răspunsurile oamenilor şi al tău este cel mai convingător şi bine argumentat.

| xchocolattax explică (pentru drutzix):

Deci, din ceea ce ai spus, reiese că nu avem un sens în lume. Aşadar, revenind la întrebarea de bază: de ce ne mai naştem dacă murim oricum?

| Doub a răspuns (pentru xchocolattax):

Pentru a te putea bucura de o groază de sentimente şi chestii.

| xchocolattax explică (pentru Doub):

Cu ce sens dacă oricum vom muri?

| xchocolattax explică (pentru xchocolattax):

Tema*

| Doub a răspuns (pentru xchocolattax):

Pentru că ţi s-a dat viaţa asta, şi mno, dacă îţi doreşti aşa tare, poţi stagna, să fii ca o algă şi să îţi aştepţi moartea.

| Voro a răspuns (pentru xchocolattax):

Ideea e ca nu stim si nu vom stii probabil niciodata ce se intampla de fapt cu noi dupa ce murim, corpul ramane pe pamant, dar eu cred si in viata de dupa moarte. In mintea mea, suntem niste fiinte divine care nu vor murii niciodata, va fi o viata eterna chiar si dupa ce drumul nostru se va incheia pe Pamant si probabil ne vom naste iar in alta viata. As vrea sa-ti arat un citat care pe mine m-a facut placut impresionat: ''Viata spiritului este eterna, cea a corpului este tranzitorie si pasagera. Cand corpul moare, sufletul reintra in viata eterna''.
Uite si un blog destul de interesant: http://amira-paranormal.blogspot.ro/

| drutzix a răspuns (pentru xchocolattax):

Ti-am spus scopul biologic e sa faci copii.
Oricum intrebarea e cam aiurea.
De ce mai mananci daca tot o sa ti se faca foame? De ce mai faci baie daca o sa te murdaresti la loc? etc
Ne nastem ca sa continuam ciclul vietii si murim din cauza biologiei.
Viata nu are un scop anume (altul decat sa faca mai multa viata) scopul ti-l faci tu.

| whatevernvm a răspuns:

De ce nu?

| Inferno a răspuns:

Nu exista un scop. Lucrurile doar se intampla.

De ce afara ploua daca apa se evapora oricum dupa?

| 6684464 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu sa vada daca suntem demni de Imparatia Lui. Nu degeaba este o Judecata.

| sabin89 a răspuns:

Daca nu ne-am fi nascut, ai fi zis ca totusi era mai bine daca ne nasteam. happy

| MJo a răspuns:

Biologia poate crea materia, dar nu si sufletul. Nu cred ca iti convine sa crezi ca toti vom avea aceeasi soarta, indiferent de cum ne traim vietile. As vrea sa cred ca moartea e un sfarsit, dar e de fapt un inceput nemarginit.

| TheWomanCat a răspuns:

Ca sa apucam sa traim momentele fericite ale vietii

| SSJGohan3 a răspuns:

Daca faci ce crezi mai mult nu conteaza, iti gasesti raspunsurile singura

| ionutandrei2003 a răspuns:

Gandeste- te putin, daca oamenii nu aveau suflet, cum cred multi care isi dau cu parerea pe aici, noi nu am fi fost capabili sa gandim la un nivel mai inalt decat celelaltr vietuitoare. Chiar si tu nu ai mai fi putut sa iti pui intrebarea:" De ce ne nastem daca mirim oricum". Celelalte vietuitoare, fie mamifere, pasari, reptile, amfibieni sau pesti se bazeaza doar pe instinct. Ele nu cred ca s- au intrebat vreodata ce o sa li se intample dupa moarte. Ele au fost lasate de Dumnezeu pe Pamant pentru a crea ciclul vietii, fara de care daca te gandesti omul nu ar fi putut exista.
Eu cred cu tarie in Dumnezeu si ta sfatuiesc si pe tine sa faci la fel.
Mai bine sa crezi in ceva ce nu exista decat sa crezi in ceva ce nu exista.