| anonim_4396 a întrebat:

De ce, Ne place sa traim in trecut si viitor in loc sa ne bucuram de prezent oricum ar fi el!?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Definește "Ne"!

| harciog a răspuns:

Din cauza ca inca n-am putut atinge aceasta perfectiune.Sint oameni care au reusit dar putini.

| harciog a răspuns:

Din neputinta.N-am atins aceasta perfectiune.Sint oameni care au facut-o dar extrem de putini.

| shadovv a răspuns:

Pentru ca prezentul e efemer.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cine a zis că îmi place asta?

| WR104 a răspuns:

Prezentul nu ar exista fara trecut sau viitor, ajungi in prezent trecand prin trecut, in prezent poti face orice dar doar pentru viitor deci nu poti sa nu te gandesti la viitor.
Prezentul este rezultatul trecutului deci trecutul are o importanta la fel de mare ca si viitorul, prezentul in schimb este cel mai putin important dintr-un motiv foarte simplu, el nu exista, totul se intampla in trecut sau viitor.
Numai bine.

| morningstar a răspuns:

Se poate ca ne place sa traim (si) in trecut pentru ca ceea ce sau cei pe care i-am avut odata nu mai sunt in viata noastra sau nu mai sunt in viata, deci exista un gol pe care incercam sa il umplem prin retrairea acelor amintiri.
Cat despre trairea in viitor, am impresia ca sunt tot mai putini cei care traiesc in viitor; poate cei optimisti, cu chef de viata sau cei care sunt nemultumiti de prezent si de trecut si care asteapta mai mult de la viitor.
Cred ca ambele pot ajuta la vindecarea unor stari sau dimpotriva, pot dauna, depinde daca amintirile sunt negative sau depinde daca exista speranta de mai bine pentru viitor.

| Musique a răspuns:

Fiindcă prezentul e plictisitor e multe ori.

| LoveÈℓa a răspuns:

Trecutul ne obsedeaza cu amintirile urate si frumoase iar viitorul ne starneste frica pentru ca nu stii ce se va intampla sau speranta ca ni se va intampla ceva,, neasteptat si frumos,, etc.
Desigur mai este o cauza:cand prezentul este crud ne place sa ne gandim la intamplari frumoase din trecut sau sa ne gandim la viitor ca totul se va rezolva etc. blablabla
In fine suntem fiinte ciudate care pot trai cu gandul in viitor sau trecut si cu corpul in prezent. Daca traiesti in trecut iti poti alege amintirile care sa le,, retraiesti,, prin minte iar daca,, traiesti,, in viitor unora pe place sa-si imagineze cum va evolua viata lor( mie imi place sa fac asta laughing desi stiu ca e cam ciudat sa-ti formezi un viitor in minte laughing
Parerea mea big grin

| Mădă0611 a răspuns:

Traim in trecut cu gandul la viitor laughing Mereu ti se cer alegeri, le faci gandindu-te la viitor luand in considerare trecutul.

| WhatheWow a răspuns:

E o lege nescrisa a Evolutiei, traim prezentul sub umbrela trecutului visind la viitor. E intr-un anume fel, o cautare a greselilor noastre trecute si incercarea de a le evita in viitor; aceasta fiind separata de nostalgia unor amintiri placute pe care le retraim in anumite momente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ca asta e valabil pentru cei pasivi. Si-atunci tot altii le-au facut momentele alea din trecut de care-si amintesc cu drag.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca trecutul il cunosti, e "cert". Lipsa de certitudine, mai ales in anumite conditii concrete de viata, te fac sa te refugiezi in ceva ce "cunosti deja", si prin cunostinta pare mai sigur. Tinand cont de structura individuala, nu toti suntem jucatori dornici de riscuri si atunci cauti si mai mult ceva "solid".

| MrAlex a răspuns:

Pentru ca nu poti uita trecutulwinking

| Fantoma_1807 a răspuns:

Eu cred ca preferam asa sa nu ne mai gindim la problemele din prezent. Trecutul ne leaga, viitorul ne da speranta dar prezentul doare.

| thebeggar a răspuns:

Io's fericit... ca am alzheimer

| SweetyღGirl a răspuns:

Trecutul e cea ce a fost.viitorul e cea ce va fi.prezentul e cea ce este.omul e prins in trecut, nu mai poate de mandrie ca a castigat un premiu acum 5 ani, sau are o agonie in suflet ca a avut un accident.se gandeste doar la viitor, sa mai castige un premiu, sau sa mearga mai corect pe autostrada. mintea umana este legata de trecutul ce nu poate fi uitat, si chiar daca este uitat, o mica parte din subincostient ne aduce din nou la el.viitorul este doar din dorinte.prezentul este secunda ce trece cu o clipire.

| 니코 a răspuns:

1)ne place sa traim in trecut pentru ca acolo sau intamplat multe lucruri bune
2)in viitor pentru ca stim ce o sa se intample si ii cv pe placul nostru sau speram sa se intample
3)nu prea is persoane care sa se bucure de prezent pentru ca nu le place si ca sa se numai se gandeasca la el atunci se gandeste la trecut sau viitor
Sper ca te-am ajutat happy

| Catharsis a răspuns:

O persoană căreia îi place viaţa din prezent, trecutul este o amintire, iar viitorul este ceea ce urmează.

Atunci când nu-ţi place prezentul, suferi în tăcere şi-ţi aminteteşti că "era mai bine înainte..." sau speri că viitorul le rezolvă pe toate. De ce? E mai uşor aşa.

| ramona1989 a răspuns:

Nu neaparat ne place sa traim in ele, dar acestea sunt etape ale vietii noastre, trecutul este ceea ce noi am trait nu traim in el dar traim prin el este aproape imposibil sa nu ne urmareasca trecutul pe tot parcursul vietii iar viitorul este pasul care urmeaza sa il facem nici in el nu traim dar traim pentru el. Fara vise, sperante, planuri, nu exista viitor si nu poate exista nici prezent.happy

| 2PacKilluminati a răspuns:

Pentru ca ne-am plictisit de felul in care traim, si vrem sa incercam ceva nou deoarece suntem curiositongue

| JackWolfskin a răspuns:

Pentru ca suntem prosti, FUNDA?

| mihai21097 a răspuns:

Ne place sa traim in trecut deoarece pe masura ce trece timpul iti aduci aminte de intamplarile hazlii din copilarie sau de momentele importante la care am participat si la care neam distrat... Si in viitor deoarece oricine are planuri de viitor care spera sa se implineasca si odata cu trecerea timpului esti mai aproape de momentul in care se vor implini.

| ciucionut a răspuns:

Asta este cea mai buna intrebare.Si buura-te ca nu ai primit raspuns, acesta fiind singurul.De ce sa te bucuri ca nu ai primit raspuns? Deoarece toti cei care au citit asta au inceput sa mediteze la vorbele tale...