| secretsisecret a întrebat:

De ce nervii au o origine reala si una aparenta si ce ar trebui sa inteleg prin aceste denumiri?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mai exact: senzatiile primite de la nervi pot avea origine reala sau aparenta.
Exemplele cele mai cunoscute:
- cei cu piciorul amputat simt piciorul indepartat, deja inexistent
- in cazul strangularii nervului sciatic in zona lombara, de origine) poti avea diferite dureri aparente: la degetele piciorului, gamba, genunchi etc. sau chiar senzatia necesitatii de a urina, fara nici un suport real.