| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna originea reala a unui nerv, respectiv originea aparenta a unui nerv?
Si ce sa inteleg prin intrebarea: unde se inchide reflexul...?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Originea aparentă e locul prin care iese nervul pe trunchiul cerebral. Originea reală e în general nucleul din care își are originea.
Deci nervul ăla are originea într-un nucleu, dar tu nu poți să vezi nucleul, tu vezi doar că iese din trunchi. De asta ți se pare că nervul are originea pe trunchi, de aici denumirea de origine aparentă.
De exemplu, nervul cranian VI. Are originea reală în nucleu motor din punte, dar cea aparentă în șanțul bulbo-pontin. Chiar dacă el are originea în nucleul motor, când te uiți la el, ți se pare că iese din șanțul bulbo-pontin. Sper că ai înțeles la ce mă refer laughing
Iar reflexul se închide în diferite zone în fucție de reflexul despre care vorbim. De exemplu cele spinale vegetative se închid în măduva spinării, dar astea le înveți pur și simplu din manualul de pe care lucrezi.

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Multumesc mult de tot, am inteles partea cu nervii.
La reflexe e in felul urmator: inteleg care e receptorul, inteleg care e centrul nervos, inteleg care sunt caile aferente si eferente, dar daca ma intreaba cineva unde se inchide reflexul x, ce trebuie sa raspund? unde se afla centrul nervos care coordoneaza reflexul? sau altceva?

| MadRaven a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e centrul nervos. E ceva gen unde se termină circuitul reflexului. Dacă te uiți în Cristescu (dacă înveți pentru admitere) îți scrie la arcul reflex unde se închide. Și înveți de acolo. Sau dacă nu e pentru admitere din manualul pe care-l înveți, eu sunt familiarizată doar cu Cristescu, dar bănuiesc că explică și în Huțanu, Ariniș etc.