| spookydrums a întrebat:

Ce este la origine: lumina sau intunericul? Inteleg ca sunt complementare, dar care este consecinta cui? Argumenteee.

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Intunericul a fost primul.
Lumina a aparut imediat dupa Big Bang, cand electronii s-au unit cu antiilelectronii si au format fotonii.
Lumina este compusa din fotoni. In acel moment universul a devenit luminos.
Intunericul este absenta luminii, deci este cauzat de lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere fizic, întunericul nu există (nu se poate analiza, studia aşa cum e posibil în cazul luminii).
Întunericul e practic absenţa luminii.

În consecinţă, existenţa întunericului e strict condiţionată de prezenţa sau absenţa luminii, pe când lumina nu depinde de întuneric pentru a exista.
(Analog frig/căldură)

| lolium a răspuns:

Trebuie sa fie intuneric pentru a se poate face lumina..ca atunci cand aprinzi un beclaughing

| roxaa15 a răspuns:

La imnceput a fost intunericul si Dumnezeu a zis: sa fie lumina, si s-a facut lumina"

| lolium a răspuns (pentru roxaa15):

Pai si daca intr-adevar s-a facut lumina, atunci unii de ce au ramas cu mintea atat de intunecata si sunt prosti ca noaptea?laughing uite asta da' mister

| SergiuOsan a răspuns:

Teoretic acestea sunt niste notiuni abstracte... Nu exista lumina fara intuneric, nici intuneric fara lumina. Dupa parerea mea ele au aparut in acelasi moment, cel al creatiei universului, sau controversatul Bing-Bang

| Ciubi a răspuns:

Eu stiu ca l-a inceput a fost Intunericul!
Acest lucru este confirmat in Biblie la capitolul Geneza unde vedem ca nici Dumnezeu nu stia ce e aia Lumina!
Restul este fizica pura!