| Burdan_Razvan_1995 a întrebat:

De ce nu se observa efectele cuantice in cazul miscarii particulelor microscopice?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Particulele microscopice nu-s tot una cu cele cuantice! O particula microscopica este o bucata de materie ce poate fi observata cu ajutorul microscopului, o particula cuantica este parte din atom, structura firului de par este observabila cu ajutorul microscopului, electronul este o particula cuantica, intelegi diferenta? In cazul miscarii particulelor microscopice putem observa in cel mai bun caz miscare browniana.

1 răspuns:
| Inferno a răspuns:

Deoarece,dupa cum spunea De Broglie lungimea de unda, este raportul dintre constanta lui Plank si impuls.

Particulele microscopice au o masa mult mai mare decat are, spre exemplu, electronul, ce are masa neglijabila. Masa mai mare inseamna impuls mai mare, iar asta implica lungime de unda mica

Caracteristicile ondulatorii ale materiei nu se fac simtite la nivel microscopi deoarece lungimea de unda este extrem de mica.