| Mariela_1621 a întrebat:

De ce nu sunt interesati oamenii de stiinta sa il caute pe dumnezeu?
ce ati face daca ati muri si ati vedea ca dumnezeu exista?
ce i-ati spune? happy

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Bunica cumnatului meu a avut o experienta a mortii care pe mine m-a marcat profund.Probabil ca multi nu vor crede ce spun. Avea aproape 80 de ani si-a rupt piciorul, a fost operata dar nu i s-a mai vindecat, a ramas la pat si era uneori trista de starea ei. Intr-o zi nora ei a gasit-o foarte vesela.Nedumerita a cerut o explicatie. Sa stii ca a fost Iisus la mine si mi-a spus: Putin ti-am dat sa suferi pentru mine si tu de atatea ori ai murmurat.Nu mai fi trista, maine vin sa te duc acasa!
Si-a chemat toata familia in jurul ei, inclusiv pe sora mea, le-a cerut iertare tuturor pentru tot ce si-a adus aminte, le-a spus tuturor ca maine va veni Iisus dupa ea.
A doua zi, in timp ce nora ei o tinea de mana, ii spune: "Il vezi pe Iisus ca deschide usa?( doar ea il vedea). Vine dupa mine! Na eu va spun la revedere!"
Le-a facut un semn de ramas bun cu mana, a inchis ochii si a murit zambind.

35 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Faptul că Dumnezeu este o persoană nu îi limitează puterea şi nici respectul pe care i-L datorăm.
Pentru a înţelege mai bine, îţi voi explica printr-un exemplu: - a unei "centrale electrice"happy.
"O centrală electrică este situată în apropierea unui oraş, dar curentul electric produs de ea alimentează o întreagă zonă, furnizându-i lumină şi forţă motrice." În mod asemănător, Dumnezeu există în "cer"(reiese din Biblie), dar spiritul Său Sfânt sau forţa Sa activă, invizibilă, acţionează în întreg Universul. Iar prin intermediul spiritului Său, El a creat cerul, Pământul şi orice formă de viaţă. Aşadar, pentru a crea toate aceste lucruri nu era nevoie de prezenţa Sa personală; El îşi poate trimite "spiritul" la orice distanţă, pentru a-şI îndeplini scopul. Examinând deci, creaţia, îl vom cunoaşte mai binehappy, pe Dumnezeu.

| JeSa a răspuns:

Nccmn,
Iată una din contradicţiile majore ale religiei:

Dacă Dumnezeu este atotputernic, de ce nu îl poate învinge pe Satana (pe care de fapt tot el l-a creat!).

Să înţeleg că Dumnezeu este un crud, un cinic. Cine a creat bolile, războaiele, nu el? Că doar ''nimic nu se clinteşte fără voia lui''.
Dumnezeu l-ar fi putut nimici pe "Satan", dar nu a răspuns acestuia, răului, fiindcă procedeul ar fi dat naştere altor dispute.
Aşadar, a lăsat timp, ca să percepi că, a te guverna de unul singur este un eşec!(de asta şi se întâmplă multe, precum răutăţile din lume).
Şi da, Dumnezeu este Atotputernic, că totul se leagă de natura Sa, nimic nu s-a făcut "alandala".
Cer iertare de la "syme", pe care l-am votat cu calificativul de -"nefolositor"(e ceea ce trebuie acordat lui nccmn), la un răspuns.
Scuze, încă odată Syme dragăhappy!(mă voi recompensa pe viitor, cu două voturi de - "folositor"tongue, ca să nu fie cu supărare!)

| Hombre a răspuns:

Ooameni de stiinta stiu de Dumnezeu din biblie dar curiosi din fire ceceteaza si vor sa stie de existenta noastra altfel decat cel stiut. Daca as fi in fata lui dumnezeu i-as spune "de ce Doamne nu ne-ai spus ca esti "extraterestru"?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

I-as spune: ok... 1-0 pentru tine!

| syme a răspuns:

Daddy,
Pai deja ti-a indeplinit dorinta de a trai printre noi.
Ce-i mai fain e ca a stiut sa se bucure si sa vorbeasca de viata din belsug...
In schimb daca El nu a fost pe aici, noi nu putem vorbi decat de moarte... la modul iminent... happy

| syme a răspuns:

Nccmn,
Daca o persoana rationala nu are nevoie de religie, atunci cum definesti persoana rationala?
Sau pe ce te bazezi cand spui ca numai persoanele cu slabiciuni sufletesti apeleaza la religie?
Daca este o opinie personala care nu trebuie sa fie adevarata in realitate, atunci ti-o respect, insa daca spui ca ceea ce afirmi este adevarat, atunci trebuie sa dai niste explicatii rationale.

| syme a răspuns:

Stimate nccmn,
Odata, nu trebuie excluse alte caracteristici ale Dumnezeului despre care tu crezi ca ar fi incompatibil cu suferinta (razboaiele si alte calamitati). Daca te eliberezi de orice idee de dreptate ori de justitie, atunci ai dreptate, pentru ca ramai cu doar cu omnipotenta si omnibenevolenta. Insa daca le accepti pe cele doua (omnipotenta si omnibenevolenta), nu ai de ce sa le elimini arbitrar pe celelalte doua (dreptatea si justitia). In acest sens, ceea ce nu ia in considerare Epicur este tocmai faptul ca Dumnezeu vrea si poate elimina raul insa s-ar putea sa aiba un motiv bun sa permita raul. Iar acest motiv poate foarte bine sa fie libertatea umana. Iar ideea de libertate este de neconceput fara posibilitatea consecintelor alegerilor si actiunilor. Si se pare ca omul a ales si actionat, iar consecintele actiunilor lui au fost cele pe care le vedem - moarte fizica si moarte spirituala (despre moartea spirituala nu ma astept sa fii de acord cu ea din pozitia de ateist, asa ca poti face abstractie de ea). Desigur, Dumnezeu putea face o lume in care libertatea nu exista si in care nu exista nici consecintele alegerilor. Insa nu a ales aceasta lume. Si nici nu cred ca ai putea argumenta ca o lume fara libertate si fara rau ar putea fi mai buna ca o lume in care exista libertate si rau (daca insa pretinzi ca poti, esti invitatul meu). Mai mult decat toate astea, daca Dumnezeu este omniscient, atunci a stiut faptul ca oamenii vor alege raul, a stiut de consecinta alegerilor lor (pe care chiar el a impus-o). Si a mai stiut un lucru, faptul isi va asuma responsabilitatea pentru intreaga suferinta si pentru intreg raul care a fost comis de la inceputul pana la sfarsitul universului. Astfel, a ales sa rascumpere intreaga lume din pacatul (si apoi consecintele pacatului) in care se afla. Toata povestea lui Hristos este legata de acest aspect. El spune ca a venit ca oamenii sa aiba viata, si sa o aiba din abundenta. Nu este vorba de oamenii care il cautau pe Dumnezeu, ci de Dumnezeul care a cautat oamenii. Si aceeasi libertate care a dus la moarte si suferinta, poate acum sa ne duca la viata si speranta. Acesta este singurul mod in care poate exista o lume in care oamenii il pot alege pe Dumnezeu (sau mai exact spus, pot alege sa il accepte pe Dumnezeu). Toate lumile in care nu exista libertate reala erau lumi in care nici nu puteam vorbi de alegerea de a-l accepta pe Dumnezeu. Este singura lume in care Dumnezeu nu este impus, ci oferit si putand fi acceptat ori respins. In aceasta consta toata suferinta noastra, si anume intr-o legatura stricta cu o libertate atat de mare incat poate produce si produce prejudicii.
In acelasi fel ai mai putea sa te intrebi cum poate fi compatibil un Dumnezeu iubitor si omnipotent cu existenta iadului. Insa in toate cazurile te opresti la un factor pe care nu poti sa-l eviti: libertatea umana.

| syme a răspuns:

Cripy,
Sigur ca da, insa m-ai ajuta daca mi-ai spune care vezi ca este problema in legatura cu ele. Cred ca ti-as raspunde mult mai la subiect in felul acesta.

| syme a răspuns:

JeSsYkA,
Stai linistita, nu e cu suparare. Oricum, dupa cum vad lucrurile pe aici, lucruri folositoare sunt nefolositoare pentru multi. Si tu n-ai facut decat sa evidentiezi, din greseala, aceasta ironie a realitatii. happy

| Razvan a răspuns:

"Buna Dumnezeu! Ce mai faci? Cum mai merg treburile pe aici? Vad ca ai schimbat poarta de la intrare si scarile rulante.Eu? Excelent am venit sa ma stabilesc aici.Nu,vreau doar sa imi dai o bicicleta si sa imi faci asigurare de... viata(desithinking) in caz ca alunec de pe vreun nor.Aripi? Nu, mersi"

| danut a răspuns:

Daca ai muri nu l-ai vedea pe DUMNEZEU pentru ca ai fi MORT.

regis
| regis a răspuns:

Pe ce te bazezi cand afirmi ca oamenii de stiinta nu il cauta pe Dumnezeu? Foarte multi oameni de stiinta, in frunte cu Albert Einstein au crezut in divinitate, ba chiar unii au fost in primul rand teologi si abia apoi oameni de stiinta, cum este cazul lui Isaac Newton.
Totusi, in final a intreba de ce oamenii de stiinta nu il cauta pe Dumnezeu este ca si cand ai intreba de ce fizicienii nu studiaza biologia.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cum nu sunt? "Doresc sa stiu cum a creat Dumnezeu lumea. Nu ma intereseaza un fenomen sau altul, spectrul unui element sau al altuia. Doresc sa cunosc gandurile Lui, restul sunt amanunte." (Albert Einstein).
http://www.damaideparte.ro/? p=76
http://www.bcbluncailvei.net/articole/stiinta.htm
http://www.almeea.com/......-dumnezeu/

soothe
| soothe a răspuns:

Oamanii de stiinta sunt interesati in a-l cauta pe Dumnezeu! Marea lor majoritate.
Cealalta intrebare poate ai vrut sa o pui cam asa: "Ce ai sa-I spui cand ai sa Il intalnesti pe Dumnezeu?".
Cred ca intrebarea se cuvine a-I fi pusa numai Lui.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Mai ştiu şi eu pe cineva care susţine că l-a văzut pe Iisus în propria casă.
Persoana respectivă avea probleme psihice, ca dovadă ulterior a fost internată la spitalul 9.
Numai persoanele cu slăbiciuni sufleteşti apelează la acest drog spiritual numit religie.
Un om care gândeşte raţional nu are nevoie de aşa ceva.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Domnule Syme, numai o persoană influenţabilă, sau care nu are spirit critic poate credea în asemenea absurdităţi.
Iată una din contradicţiile majore ale religiei:
Dacă Dumnezeu este atotputernic, de ce nu îl poate învinge pe Satana (pe care de fapt tot el l-a creat!).
Să înţeleg că Dumnezeu este un crud, un cinic. Cine a creat bolile, războaiele, nu el? Că doar ''nimic nu se clinteşte fără voia lui''.

Nu încerca să mă contrazici cu fraze de tipul ''nu te pune cu Dumnezeu'', că nu mai ţine.
Nu evita logica prin lozinci de tipul ''voia Domnului e greu de înţeles''.

Cred că singura scuză a lui Dumnezeu este aceea că nu există. Poate doar în imaginaţia credincioşilor.

| daddy a răspuns:

Stiinta nu studiaza mitologiile
au mai existat zei de-a lungul vremii si s-au dovedit a fii inventii
acest zeu este mai special pentru ca el a creat universul, e taticul tuturor deci e mai barosan
asteapta sa vina rezultatele de la experimentul de la geneva si s-ar putea sa primeasca un sut in derier si acest zeu laughing
ce i-as spune? ca a dat-o in bara cu creatia lui, nu e atat de perfecta cum crede el
si apoi l-as pune sa traiasca si el pe pamantul creat de el insusi ca sa vada ce "minunata " e viata aici laughing

| AndutzaAndu a răspuns:

Pai pentru ca stiinta este intr-o "lupta" cu Dumnezeu, ea incearca sa dovedeasca prin moduri stiintifice anumite lucruri, parerea mea!

| 非有神论者 a răspuns:

L-as intreba pe unde a umblat in ultimii 2000 de ani?

| 非有神论者 a răspuns:

Syme:explicatia pentru omnibenevolenta vad ca a exclus calamitatile. ai putea sa faci precizarile neceare?

| 非有神论者 a răspuns:

@syme: ma refer la mortile rezultate din calamitati (cutremure, inundatii).

| mariobros a răspuns:

Nu sunt deloc interesati sa-L caute, ci se chinuie sa-L nege; de murit sigur mor, sigur sunt ca Dumnezeu exista; am o viata pe Pamant sa-I vorbesc, atunci va fi mai interesant ce o sa-mi spuna El mie.

| semida a răspuns:

Nu veti mai intreba nimic dupa moarte, nu veti mai avea dreptul! Doar Dumnezeu va fi cel care va va pune intrrebari! Intrebarile le veti putea pune cat inca sunteti in viata!

| matei23s a răspuns:

Eu dupa ce voi muri, ii voi multumi lui Dumnezeu ca mi-a dat Biblia prin care imi spune de existenta Lui.

| alex21_2143 a răspuns:

Sincer... L-as intreba de ce a trebuit sa mor ca sa aflu ca exista, viata ar fi mult mai usoara daca ai stii ca exista cineva acolo sus care mentine o balanta intre bine si rau.

| dark6 a răspuns:

Iarta-ma si multumesc...

| vladutzzz_2456 a răspuns:

Oamenii de stiinta nu sunt interesati sa'l caute pe Dumnezeu pentru ca stiinta nu are nicio legatura cu credinta, ba din contra, s'au batut cap in cap dintotdeauna. Asta pentru ca stiinta foloseste cifre si studii exacte, in timp ce credinta tine strict de spiritual.
Asadar, stiinta demonstrata corect trebuie sa o acceptam (e ceva concret!), iar cu credinta, ramane la alegerea noastra! (tine de abstract).
Atat am avut de spus!
Numai bine! happy

| Punct a răspuns:

Eu tot am impresia ca oamenii de stiinta stiu ca Dumnezeu exista cu adevarat, insa poate sunt genul de oameni care sa nege orice...
Era un renumit filosof Russell ce spunea sau mai bine se intreba fata de Dumnezeu : De ce ai dat atat de putine semne de existenta Ta?

Daca as muri si l-as vedea pe Dumnezeu, i-as multumi ca mi-a dat viata... Si cu toate ca Acesta m-ar invia din " morti " sa le spun oamenilor ca exista Dumnezeu, acestia nu m-ar crede...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde sa il caute? In ceruri, nici acolo nu-i.Nu stii daca il vei vedea pe dumnezeu cand mori asa ca te poti astepta si la altceva.