| Biggiesan a întrebat:

De ce oamenii din ziua de azi mai cred încă in superstiții?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că mulți dintre ei preiau aceste superstiții de la părinți, prieteni, fără să se mai întrebe, dacă superstițiile au și logică sau sunt doar povești de adormit copii.

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca-s oamenii de azi doar fizic.

Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca multe dintre ele le sunt prezentate cand sunt mici...

| harciog a răspuns:

Dar de unde stii tu ca in ceea ce crezi tu nu-i tot o superstitie negheoaba.Ptr ca se constituie in logica unei gloate? Doamne, habar n-ai de cite ori s-a inselat gloata, atit religios cit si stiintific.

| KyraW a răspuns:

Din acelasi motiv (fara sa jignesc sau sa fac discriminari) din care inca mai cred in Dumnezeu.Le e frica mai ceva sa nu le fure cineva iubitul,sau sa se impiedice (ha, sa vezi oamenii taind sfoara invizibila cu o foarte reala pe la picioare).Eu cred ca e ceva stupid, nu ar trebui sa le fie frica de niste simple concepte

| VladimirPutin a răspuns:

De tâmpiți

| XxXxAlessiaXxX a răspuns:

Pentru ca atat ii duce capulwinking

| VladSilviu a răspuns:

laughing buna intrebarea. aha si raspunsu : din aceeasi cauza cum oamenii din ziua de azi cred in dumnezeu... tot o superstitie laughing

| KodrutZ a răspuns:

Fiindca sint mai comode decit realitatea.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Din acelasi motiv din care mai cred si in biblie si religie.

| radicalthinker a răspuns:

Uite un articol scurt, un film si o discutie pe un site de stiinta pe acest subiect:
http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=2629.0
http://www.scientia.ro/......ermer.html

| DiamondShine a răspuns:

Pentru ca niste nemernici au grija sa difuzeze pe toate posturile si cel mai mik *** care l-au vazut mai"neobisnuit", facand din el o tragedie.

| Mikyyela a răspuns:

Chiar nu stiu.sincera sa fiu eu nu cred in superstiti.Nici chiar in cea cu spartul oglinzii(7 ani ghinion)

| Spankh a răspuns:

Din Cauza Televizorului, Internetului.ETC.

| kidotamu a răspuns:

Pentru ca aceeasi oameni cred ca daca isi freaca portofelul de o racla in care e o masea a unui om mort de multi ani vor avea mai multi bani.