| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii inca mai sarbatoresc obiceiuri si traditii inventate de alti oameni si pe care majoritatea le sarbatoresc cu forta vor nu vor? laughing
De ce nu poate sa-si faca fiecare propriile lui sarbatori daca vrea acest lucru si sa sarbatoreasca fiecare ce si cum doreste in loc sa sarbatoreasca obiceiurile si sarbatorile inventate de altii?

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu mai sint invidios pe nimeni pentru ca aceste sarbatori chiar ca au fost numai pentru mine, cu gripa asta.Numai pentru mine, pentru calculator, televizor si o carte.M-am distrat exact ca-ntodeauna.

| Arthur a răspuns:

Dacă te obligă cineva sună la 112.

| Skylar a răspuns:

Omule esti liber sa faci ce vrei, poti sa stai si in cap daca vrei...nimeni nu a spus ca trebuie sa faci asta neaparat.

| mgtow a răspuns:

Cand esti mic tragi si suporti consecintele sarbatoriilor vrei nu vrei, cand cresti mare poti sa pleci la coltul blocului sa stai acolo in timp ce ai tai bea, mananca carne si alte preparate de sarbatori dar tine minte ca atunci cand vei avea familie trebuie sa faci sarbatoriile asa cum face toata lumea pentru ca copilul care il vei avea trebuie sa stie cum merg sarbatorile asa si el va avea o familie si sa nu se faca de ras.

| shadovv a răspuns:

Si eu urasc halloweenul...

| AlxMro a răspuns:

Da-ne si noua niste exemple.

| Ofiintă a răspuns:

Buna

Oamenilor carora le plac traditiile stramosilor vor respecta inototdeauna aceste traditii adica le place si asta este tot cea ce conteaza
Dar sa mai propunem in felul urmator, de ex: intr-o familie in care unul dintre parinti este pastrator de traditiile satului din care provine intr-adevar va vrea ca si in fiecare an traditia sa fie traditie dar uh crezi ca sotia sau copiii vor fi la fel de incantati, nu vor fi dar asta este trebuie sa accepte.
Eu una singura urasc traditiile pentru ca acum traim cu totul o alta viata, mi se pare mie dar una mai normala fata de trecut, traditiile alea prostesti ne duc numai in nebunia anilor 30/40 si nu spun asta din rautate ci imi expun propria parere.
Traditia nu se combina cu crestinismul, daca esti crestin foarte bine dar daca nu respectam o traditie prosteasca nu inseamna ca nu suntem crestini...
Sper ca te-am fost de folos
pa, pa

| Ofiintă a răspuns:

Ai perfecta dreptate

| Denisa_7218 a răspuns:

Pentru ca intr-un fel aceste sarbatori si traditii sunt mostenite de la stramosi din generatie in generatie pana in zilele noastre.In zilele noastre aceste traditii s-au pastrat ca amintire si nu numai.Sarbatorile nu sunt inventate de altii Dumnezeu impreuna cu Sfintii le-a creat si tot odata a creat si unele sarbatori ex: de Craciun imbodobirea bradului, de Pasti incondeerea oualelor.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

It's up to you, dude!
Prostia si domnia se platesc INTOTDEAUNA!winking
Eu nu-mi serbez ziua de nastere, fiindca imi aduce mereu aminte ca va veni vremea cand nu voi mai putea posta pe TPU laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obiceiurile si traditiile nu-si au locul in viata unui crestin adevarat! Daca vei citi Evangheliile (Matei, Marcu, Luca, Ioan) vei vedea ca Ucenicii si Biserica Primara nu aveau astfel de practici! Cine intelege sa inteleaga!