| Nastia a întrebat:

De ce oamenii s-au schimbat atat de mult incat daca o femeie isi expune ferm punctul de vedere, acesta fiind cel corect, dar si cel mai greu de suportat de catre altii, ea este data la o parte sau chiar expulzata din acel grup de "prieteni" sau cunostinte? de ce, cu toata democratia noastra, o femeie nu are niciodata dreptate si un barbat nu recunoaste ca a gresit?
Ce pot face femeile in acest sens?

Răspuns Câştigător
| Oana_9831 a răspuns:

Draga mea, nu stiu de ce ai tu parerea asta sad probabil ai fost dezamagita de cineva.Intr`adevar sunt multi oameni care accepta cu greu adevarul, dar exista si oameni care te apreciaza pentru sinceritate, pentru efortul tau de a da un sfat.Eu tot timpul cand imi dau cu parerea sunt aprobata,iar cand sunt contrariata le spun ca aia e parerea mea si sa o accepte asa cum e ea,sa nu incerce sa o modifice pentru ca, chiar daca nu am dreptate tot timpul, parerea mea ramane parerea mea! te pup

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mademoiselle, societatea s-a schimbat în primul rând prin faptul că o femeie are ocazia de-a-şi expune punctul de vedere.
Nu uita că nu sunt nici 100 de ani de când femeile au drept de vot şi în general drepturi prin societate.
Lucrurile se schimbă treptat şi nu deodată.
Cât priveşte afirmaţia potrivit căreia "o femeie nu are niciodata dreptate si un barbat nu recunoaste ca a gresit", este o generalizare nefondată. Generalizarea este o greşeală logică.
Faptul că ţi s-a-ntâmplat ţie, nu înseamnă că se întâmplă peste tot sau că e o "regulă".
Subscriu şi eu la ce-a spus Kronstadt, numai că eu activez în domeniul media/telecomunicaţii. În special pe tehnic sunt foarte puţine femei (asta şi pentru că foarte puţine femei reuşesc să ajungă profesioniste în domeniu). Însă, cele care sunt, sunt respectate şi le este respectat punctul de vedere atâta vreme cât au dreptate. Însă, vezi tu, pe domeniile tehnice treaba e simplă: Adevărul e unul şi e logic şi calculabil. Nu există decât să ai, sau să nu ai dreptate. Adevărul nu e "la mijloc" sau "relativ" în aceste domenii.
Însă, în ceea ce priveşte aspectele mai relative, gen relaţii interumane sau puncte de vedere sociale, aici discuţia e lungă şi mai mereu adevărul e pe undeva pe la mijloc.

Nu e o chestie de gen ci pur şi simplu în aspectele sociale adevărul e extrem de volatil şi relativ.

Caută să nu transformi orice dispută pe care o pierzi într-o luptă a sexelor căci tu vei avea în primul rând de pierdut.
Victimizându-te nu vei câştiga nimic. Reabordând raţional (la "rece") problema, s-ar putea să descoperi noi feţe ale adevărului şi astfel îmbogăţindu-ţi orizontul.

Salut.

| Chris a răspuns:

Nu stiu unde naiba ai auzit tu ca se-ntampla asta... Punctul de vedere este "cel mai corect"? Mmm, oare exista asa ceva?

| unu a răspuns:

Ti s-a intamplat asta in grupul tau de prieteni si acum generalizezi. Eu zic sa renunti la a vedea lumea impartia in doua tabere - barbati si femei - sau sa vezi lucrurile in functie de sexul pesoanelor pentru ca nu-ti aduce nimic bun asta. Si un barbat poate sa fie in situatia pe care ai descris-o, mai ales daca e un adevar greu de suportat. Daca ceilalti nu vor sa te asculte, n-ai ce sa faci decat sa pleci dintre ei.

| Nastia explică:

Sunt eleva.Clasa a 12-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.lumea a fost este si va fi o lume a barbatilor, asa cum a lasat dumnezeu. celelalte sant doar abureli de moment, care au prins la public in diferite perioade de timp dar care nu au fost luate in serios niciodata.ca intodeauna nu a fost decat betia cu apa rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca traiesti ( si iti desfasori activitatea) intr-o ambianta medievalawinking
Ce-i mai puternici oameni intalniti de mine prin natura serviciului sunt femeile (aici nu ma refer la lenjerie). Activez in domeniul electrotehnic, iar tipele cu care intru in contact sunt destul de bine, in ceea ce priveste pregatirea profesionala si impunerea punctului de vedere.
Atunci cand stii ce vrei, cand esti constient de puterea de combatere (cu stiinta, in cazul meu), o poti face lejer. In ce domeniu activezi? Vreau sa-mi formez putin o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mademoiselle,personal,ma plec in fata femeilor care isi expun punctul de vedere si au si dreptate,tot respectul si admiratia.Din pacate, nu puteti face nimic, pentru ca 90% din femei, contrar celor ce stii, vor sa se impuna neortodox.Democratia asta,cum ii zici tu, a fost inteleasa prost de toti.si de femei si de barbati; nu mai sintem oameni, nu ne respectam; unde vom ajunge? MULT noroc.