| hjrih a întrebat:

De ce s-a construit colosseum?

Răspuns Câştigător
| redacted a răspuns:

Colosseumul a fost construit de imparatul Vespasian, fondatorul dinastiei flaviene, pentru Titus, succesorul sau.Colosseumul era folosit pentru concursuri intre gladiatori si spectacole publice precum vanatori de animale, simulari de batalii pe mare, reconstituiri ale unor batalii faimoase, executii si drame.

3 răspunsuri:
| iKronstadt a răspuns:

Ca sa "se rada" bogatii, si pentru a asigura prostimii divertisment de tipul "Un show pacatos", sau lupte "No Rules".

| mihaitaLGP a răspuns:

Pentru manipulare.

Cum a mentionat si iKronstadt.

Ii pacalea vizual pentru a le distrage atentia de la ce se intampla real si important in jurul lor, coruptia.

Din cand in cand aruncau si cate o paine prin colosseum la deruta sa mai uite ca mor de foame.
Paine care provenea tot din bani lor, ce se intampla si astazi.

In Colosseumul aveau loc concursuri intre gladiatori, spectacole publice vanatori si lupte de animale, executii, spectacole etc.

Sa intelegi mai bine, tot ce vroia sa vada prostul popor.

Colosseumul este una din cele sapte minuni ale lumii.
Si in zilele noastre este greu sa construiesti o asemenea arena impresionanta, sa nu mai vorbim de arhitectura.

Colosseum este ceva colosal.

| ZaineaM a răspuns:

Pentru a organiza lupte intre gladiatori(prizonieri de razboi, hoti, criminali) sau intre gladiatori si animale, pura distractie, pe vremea aceea distractia avea alte sensuri laughing