| anonim_4396 a întrebat:

De ce scheletul uman este identic cu cel al unei maimuțe?
Chiar credeți că e adevarat ca am evoluat din niste primate? (eu zic ca da)

-Uitati cum arata scheletul uman 3d:

https://sketchfab.com/......2fb2506a74

-Uitati cum arata unei maimuțe 3d:

https://sketchfab.com/......59795c0612
Imi aduc aminte ca eram in casele mici iar profesoara noastră de biologie ne a spus ca avem un os prin zona posteriorului care a dispărut din cauza evoluției noastre din maimute, insa inca mai poate fi simtit acolo.
"În cazul maimuțelor coada are rolul de a se prinde, de a se agăța de ramuri."
Evoluand, si nemaitraind prin copaci aceasta coada ne a disparut deoarece nu ne mai era de folos.
Ce spuneti? Mai puteti nega ca nu ne tragem din maimute, daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sunt uimit de faptul ca nimeni nu stie ca exista mai multe speci de primate, ce e maimuta? despre ce specie vorbim, nu ne tragem din maimute, pentru ca este eronat a spune maimute, specia homo sapiens si specia Pan troglodytes au avut un comun stramos, adica o specie acum 8 milioane de ani a dat nastere la doua speci care cu timpul sau diferentiat, exemplu caini cate rase sunt,in timp pot deveni speci diferite, asa si omul modern vs cimpanzeu, maimutele astea se impart in speci, subspeci, rase etc

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred că oamenii nu au evoluat din maimuțe, însă au un strămoș comun de la care au evoluat separat, în direcții diferite.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Excalibur09):

Asemănător, scuze. Am fost adusi aici? de catre cine am fost adusi aici si daca am fost adusi aici am fost lasati ca niste maimuțe(adica fara nici o cunoștință)? Ma refer la tehnologie etc. Omul a început cu roata ceea ce mi se pare banal.

| Zosima123 a răspuns:

Andrei, Nu am evoluat din maimuțe... Insa ne îndreptăm cu pași repezi spre ele...
Și dacă vezi că nu susțin teoria evoluționismului, este clar răspunsul meu!
Dumnezeu!

Cică am evoluat din maimuțe?‍♂️?

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Noi nu ne tragem din maimute! Nimeni, nimeni nu va spune?
Avem un stramos comun cu maimutele, uneva pe o cracă acolo este si el; noi am luat-o pe calea noastra iar maimutele pe a lor.
Cat despre coada, nu a disparut, pur si simplu s-a integrat in spinare. de folos nu ne era din cauza statutului de "bipezi", dar coada inca apare in primele stagii ale formarii spinarii iar in cazuri speciale, unii au noroc sa se nasca cu o astfel de coada, dar care poate fi detasata in siguranta iar oamenii putand avea o viata normala.

Oricat am vrea noi sa fim realisti, tot vor exista persoane care vor nega ecolutia si vor preaslavi si prea-pupa("in c*r") religia... ca de ce sa dam bani spitalelor (ca nu tot avolo ajung), mai bine pentru Catedrala Prostirii Neamului...
Mai este inca o categorie interesanta de persoane, un fel de semi-dogmatici care "accepta" evolutia dar intr-un mod sau altul tot contribuabili pentru Catedrala Prostirii sunt, dar asta-i o chestie pe alta data.
Per total, plangem, ne plangem si deplangem cam degeaba, lumea in care traim este relativ prea ocupata cu ea insasi, un fel de molima care se extinde.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Zosima123):

Da draga pupator de moaste, ai fost creat om ca sa cazi in patru labe pupand moaste si facand alte chestii de-ale voastre rolling on the floor si tot la maimute ati ajunswinking

Răspuns utilizator avertizat
| Zosima123 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Prefer " pupător de moaște" decât pupător de dosuri big grin?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Zosima123):

In termeni stilistici, credinciosii Românicii asta sunt, niste "pupatori in dos", a cui? A celor care-i conduc. al meu nu, si vai ce bine ca nu-i al meu happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru Excalibur09):

Stai ca nu-nteleg, deci ai o franghie de un metru cu toata evolutia maimutelor, iar de la centimetrul 0 se intampla cracarea, iar de la centimetrul x mai apare o cracare care rezulta in oameni?
Nu inteleg unde bati.

| Zosima123 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu la randul tău ești slugă la alt stăpân :pwinking

| Osneros a răspuns (pentru Excalibur09):

Exact la fel cum s-a întâmplat și la alte animale.

| Andrei200202 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu am deschis topicul ca sa se pornească certuri, fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Respecta i parerea chiar dacă el nu stie sa o respecte pe a noastră, asa i o fi învățandu i biserica.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Zosima123):

I-auzi, pentru o porecla pe TPU ma ia miștouri un păcătos iubitor de "Dumnezeu" spunandu-mi ca-s sluga la curte de stapan...
"Vai, mare ți-e grădină, "Doamne", și prea mulți sar gardul..."
Man, mi-am spus opinia, dar fara certuri copilaresti c-am trecut toti de gradinita, relativ?

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Andrei200202):

Ideea este ca incerc sa-i deschid ochii inchisi de prea multa agheasma... un fel de cataracta
De mentionat este faptul ca orice actiune are si o "reactiune", deci ar trebui sa considere ca mai poate primi si o alta opinie pe presul de la usa, nu numai ingerasi cu tamaie si eventual niste vin cand se impartaseste.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Excalibur09):

Nu m-ai inteles, prin acel "0 centimetri" m-am referit la acel stramos comun.
Faptul ca tu ai mentionat un fel de alt stramos la x cm distanta m-a indus in eroare.

Răspuns utilizator avertizat
| Edyy5555 a răspuns:

Nu suntem primate xar uneori ne comportam mult mai rau decat ele

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Am și eu o întrebare:
https://www.tpu.ro/......0-fata-de/