| DeadAlready a întrebat:

Daca ne tragem din maimute de ce mai exista maimute?

13 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@ zuzumic

"pentru ca daca ai observa atunci cand oameni nu au raspuns la un lucru chiar daca formuleaza un enuntz si chiar daca e aberant acel enuntz omul se agata de el... din lipsa de orientare si din dorinta de a avea un reper"

Ai dreptate. Si chiar asta fac adeptii creationismului, care nu sunt capabili sa raspunda la intrebari de genul: de ce au oamenii structuri vestigiale (coccis - fosta coada, maselele de minte cu rol masticator mai demult etc.), de ce exista rase umane daca Adam a fost startup-ul si toti suntem urmasii lui, de ce Anul Facerii e cu 5000 de ani i. de Hr. daca avem dovezi clare ca civilizatia umana si istoria pamantului antedateaza momentul (sau poate dinozaurii traiau acum 3000-4000 de ani, printre piramidele egiptene?) etc. Raspunzi tu la intrebarile astea?

@ yanna111

"E dovedit stiintific faptul ca nu ne tragem din maimuta."

Daca e dovedit stiintific asta, poate ne spui si din ce ne tragem. Stiintific, te rog.

@ DeadAlready

Nu exista un program universal unic pentru evolutia speciilor. Evolutia incepe acolo unde antrenul speciilor e conditionat de mediu, de habitat, de clima etc. Altfel spus, evolutia se produce atunci cand speciilor li se sparge cheful si sunt nevoite sa inceapa sa se adapteze. Animalele se adapteaza si acum, vizibil, la schimbarile sezoniere, schimbandu-si penajul, culoarea si desimea blanii etc. Acolo unde nu exista factori externi care sa solicite adaptarea speciilor, evolutia nu se produce. Intelegerea acestui determinism duce si la intelegerea faptului ca elemente ale aceleiasi specii evolueaza diferit. De aceea indienii din cartile lui Fenimore Cooper si Karl May sunt nobili, dar animalici, in comparatie cu colonistii; faptul ca sunt agili si au simtul auzului si mirosului foarte dezvoltat ii face demni de invidiat, dar in acelasi timp ii face primitivi.

| oz a răspuns:

Dar tu stiai ca o maimuta poate memora 9 cifre dintr-o singura privire pe cand omul poate doar 7?
Evolutia are loc in timp...si numai anumiti indivizi sunt supusi acestui proces.Cum din tigrii normali a aparut unul cu blana alba si ochi albastri? stiai ca delfinii au un sistem de comunicare mult mai complex decat limbajul nostru?

Evolutia are loc prin adaptare. dintr-o anumita specie sunt idivizi care la un moment dat intr-un moment din timp au ceva ce ceilalti inaintea lui nu au avut.Eu cred ca este posibil ca omul sa fie o specie "derivata" din maimuta.

| liviu00 a răspuns:

Ca sa intelegi teoria evolutionista, trebuie sa ai minime cunostinte de : genetica, biochimie, biologie, paleontologie. Asa ca majoritatea celor care pronunta cuvantul "evolutionism" cam habar n-au ce inseamna, doar isi dau cu parerea. Toti sunt detinatorii adevarului absolut, insa nu cunosc ce inseamna selectie naturala, drift genetic, ori speciatie. De fapt ei nici nu stiu ce-i ala ADN.
Un raspuns simplu ar fi : nu ne tragem din maimuta, ci avem stramos comun. Restul ii invit pe "desteptii" care isi dau cu parerea sa afle de pe pagina dedicata evolutionismului de pe wikipedia. Cine nu este in stare sa priceapa ce scrie acolo, poate ar trebui sa lase cunoscatorii sa discute si sa se limiteze la a se ruga la dumnezei, sa mai dea o tura pe la biserica...

| Ianna33 a răspuns:

E dovedit stiintific faptul ca nu ne tragem din maimuta.

| zuzumic a răspuns:

Pentru ca dupa parerea mea aceasta teorie e falsa ...eu cred ca "omul" a scotocit aceasta teorie din lipsa de explicatii.pentru ca daca ai observa atunci cand oameni nu au raspuns la un lucru chiar daca formuleaza un enuntz si chiar daca e aberant acel enuntz omul se agata de el... din lipsa de orientare si din dorinta de a avea un reper

| poechce a răspuns:

Nu eram maimute, nici nu suntem.
Stiti ce am mostenit de la "stramosii" nostri, maimutele?
Comportamentul.

| dyna_1486 a răspuns:

Dar nu ne tragem din maimute..desi multi cred astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nu ne tregem tocmai din maimute. Din cate am vazut eu la un documentar de pe discovery, ne tregem de fapt dintr-un animal ce semana cu un porcusor de guineea. Am evoluat cu timpul si doar intamplator semanam cu maimutele dar nu eram maimute de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din cauza ca nu toti am evoluat.Par exemple eu, tocmai ce am coborit din copac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu ne-am ''tras'' indeajuns de mult. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti despre familia ta? ca noi nu ne tragem din maimute.eu si familia mea am fost creati de Dumnezeu. si nascuti de mamele noastre.iti dai seama? dar mie-mi plac si maimutele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai fara griji nu conteaza din ce ne tragem sau inspre ce evouluam. Conteaza ceea ce esti tu acum!

| premamotion a răspuns:

Pai sa intrebi asta pe cei care sustin ca se trag din maimute