| IceCreamDoll a întrebat:

De ce se trag clopotele sambata? Eu stiam ca trebuie duminica si in zile de sarbatoare ale sfintilor. Am observat asta acum cateva luni. Se intampla si in alte locuri? Ati observat si voi? Poate ma lamureste si pe mine cineva de ce se trag si sambata. Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Clopotele se trag in toate zilele, pentru a marca orele 07, 00 si 12, 00(amiaza). Se mai pot trage si pentru morti, in oricare zi si la oricare ora. Numai bine!

| miradoniz a răspuns:

hee hee În mod normal, clopotele cheamă credincioșii la rugăciune-deci se folosesc înainte de fiecare liturghie și ca sa puncteze anumite momente solemnehee hee Dar depinde și de împrejurimi, în bisericile dintre blocuri se folosesc cât mai rar posibilhee hee

| chelstone a răspuns:

Ca sa stii cand e pranzul, daca-l pierzi nu-i bine. Pentru calugari are alta insemnatate, ei vad in asta un semn de la dumnezeu ce ii atentioneaza sa nu manance, sa rabde pana seara.

| Minnie a răspuns:

Se trag clopotele la orice slujba iar slujba se tine zilnic. Clopotele se trag pentru a chema enoriasii la slujba.

| NoGames a răspuns:

Pai la noi se trag sambata seara pentru slujba de duminicawinking Cam asa se procedeaza la orice sarbatoare sau inmormantare. Ma rog, la noi inainte de slujba mai trage si alarma la biserica deci s-ar putea sa fim noi mai ciudati si eu sa nu vorbesc despre acelasi lucru ca tine straight face

| OmletteDuFromage a răspuns:

De franghie...hee hee

| DaReZon a răspuns:

Pai sambata se mai numeste: Pomenirea mortilor... Oameni pomenesc pe cei adormiti aducand la biserica: un cos de fructe, prajituri etc Sper ca te-am lamuritwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu s-ar mai trage deloc.