| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt asa putini crestini, daca crestinismul este atat de grandios?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Crestinii de azi, ca si cei din trecut, mereu au fost si sunt minoritari. Majoritatea celor care traiesc in prezent nu cred in Isus ca fiind mantuitorul lor. Acest fapt a fost prevazut cu claritate si de Isus :" Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata, si putini sunt cei ce o afla"(Matei 7:14). De-a lungul istoriei, lucrurile nu au stat deloc altfel. Faptul ca o mare parte a umanitatii l-a respins pe Isus drept mantuitorul este explicabil. Unul din motivele pentru care oamenii nu devin crestini este ignoranta. E vorba de o ignoranta ce nu priveste existenta Lui Dumnezeu si a lui Isus Hristos, ci mai degraba, dovezile care intemeiaza crestinismul. Adesea, aceasta ignoranta e autoimpusa prin fapttul ca multi oameni nu-si dau silinta sa alfe nici macar ceea ce sustine religia crestina, in timp ce altii refuza cu incapatanare sa creada. Multi pretind ca se lovesc de bariere intelectuale in incercarea de a se apropia de credinta crestina, cand, de fapt aceastea se dovedesc a fi forme de eschivare intelectuala sau emotionala. Am intalnit multi oameni care refuza sa devina crestini desi, dupa ce li s-au prezentat dovezile adevarului crestin si au ajuns sa creada in veridicitatea lor. Problema nu este a mintii ci a vointei, nu este vorba de ceva care ii opreste de la a deveni crestini, ci mai degraba, ei nu doresc sa se converteasca. Oamenii nu cunosc valoarea incontestabila a lui Isus pentru ca nu vor s-o cunoasca. O alta cauza rezida din simplitatea Evangheliei. E atat de simplu sa devii crestin incat chiar si un copil poate s-o faca. De fapt, Isus ne-a invatat ca, pentru a intra in imparatia cerurilor, trebuie sa devenim asemenea copiilor. Trebuie sa investim increderea in Isus cu o credinta simpla, fie ca suntem profesori universitari fie oameni care nu am terminat nici scoala primara. Apoi, oamenii refuza sa devina crestini pentru ca au o conceptie gresita despre ce inseamna acest lucru. Multi vad religia crestina ca un set de reguli menite sa-ti impuna sa nu faci una si alta. A crede in Isus pentru ei este echivalent cu resemnarea la o viata nefericita, plictisitoare si plina de restrictii. Si cum nimeni nu vrea sa aiba o asemenea viata, ei scot automat crestinismul din discutie pentru ca impune un tip de existenta la care ei nu vor sa adere. E trist ca unii crestini creeaza lumii impresia ca, credinta lor este formata dintr-un numar de interdictii pentru ca aceasta nu este deloc adevarat. Odata ce un om ajunge sa creada in Isus, el devine cu adevarat un om liber. Isus urmareste sa elibereze oamenii de tot ceea ce ii tine legati astfel incat sa ajunga asa cum au fost destinati sa fie inca de la inceput. Crestini fiind, avem libertatea de a face alegerea intre ceeea ce dorim si ceea ce nu dorim sa indeplinim. Nimic nu e mai departe de plictiseala ca viata crestina, pentru ca ea este strabatuta de bucuria perpetua a descoperirii Dumnezeului celui viu si a impartasirii din toate lucrurile bune pe care El le-a creeat pentru noi. Unii oameni nu devin crestini pentru ca sunt "bantuiti" de sentimente de vinovatie. Poate au comis in timpul vietii lor multe fapte josnice., poate chiar crime, si nu pot crede ca Dumnezeu ii va ierta sau ca le va mai da sansa unei vieti curate si noi. Si totusi, Dumnezeu spune clar in Biblie ca oricine il cauta pe El si doreste sa fie absolvit de pacate va fi iertat, fara nici o exceptie. In afara pacatului necredintei. Nu exista nici un alt pacat care sa opreasca un om din drumul sau spre rai. Daca omul refuza sa creada in remediul Lui Dumnezeu pentru pacatul lui, atunci el nu mai mare nici o speranta. Un alt motiv pentru care unii oameni nu doresc sa imbratiseze crestinismul il reprezinta un anumit pacat prezent in viata lor. Ei isi dau seama ca, odata convertiti la crestinism, va trebui sa se abtina de la a comite acel pacat si ei nu-si doresc asta. Multi isi iubesc pacatul asa de mult incat pierd sansa raiului. Conditia pe care trebuie s-o implinesti ca sa devii crestin este cainta (transformarea mintii si a sufletului) si multi nu vor sa faca acest gest, desi Isus a zis clar ca "Daca nu va veti pocai, toti veti pieri la fel (Ioan13:3)". In plus, oamenii refuza crestinismul datorita propriului lor egocentrism. Cineva a spus, in mod concret ca religia crestina e cea mai simpla de crezut, dar in acelasi timp si cea mai grea de crezut din toate religiile lumii. E simpla pentru ca Dumnezeu a facut tot ce trebuia facut pentru noi, astfel ca ar fi imposibil sa mai adaugam ceva la lucrarea lui Isus. Este cea mai dificila pentru ca noua ne revine sarcina de a admite in constiinta noastra si in fata Lui Dumnezeu, ca singuri nu putem face nimic pentru a ne mantui. Orgoliul nostru se razvrateste la aceasta idee, pentru ca nu putem accepta ca putem face singuri toate lucrurile si ca ne putem mantui prin efortul nostru. Sunt multe motive pentru care oamenii il resping pe Isus si implicit sa adere la crestinism, dar niciunul nu este intemeiat.

18 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Pentru ca oamenii au inceput sa puna mana pe carte si sa accepte dovezi stiintifice privind existenta. Multe din argumentele biblice au fost demontate pas cu pas iar oamenii au realizat ca religia era de fapt corupta si eronata. In principal majoritatea oamenilor de stiinta contemporani sunt atei iar ca si credinciosi in majoritate sunt cei cu studii elementare si din mediul rural sau persoane care nu acorda o mare importanta studiului. Suntem pe drumul cel bun conform statisticilor.

| Parintele a răspuns:

Nu stii tu dupa ce te va judeca Iisus. iar pacatuiesti dand dovada de trufie... of, crestinii.

Anna
| Anna a răspuns:

Unde mai este libera exprimare valabila? Nu am jignit pe nimeni, scriu asa din incredintare, asa am fost invatata de mica, acum n-o sa schimb asta doar pentru ca sunt cativa care se cramponeaza in "exprimarea" mea. Apoi, sunt destui pe site care scriu in loc de Dumnezeu, "D-zeu"(e ca si cand in loc de crissa te-as striga "c-sa"), tot asa din incredintare, poate si din comoditate. Fiecare cum crede, poate mie nu mi se pare normal, dar cine sunt eu sa-i judec pe altii dupa felul in care scriu? E problema fiecaruia. E o forma fara fond, degeaba scrii Iisus cu doi "i" daca nu crezi in El. Isus nu ma va judeca dupa ambalaj, ci dupa continut (inima).

| Alexandrinaa a răspuns:

Pentru ca toti suntem crestini, catolici, musulmani, evrei, dar am uitat, multi dintre noi, sa fim credinciosi... (in rest ti s-a cam explicat destul... )

| gabrielutzu a răspuns:

Inca o intrebare stupida si total nefolositoare, provocatoare si rau intentionata...candidata ideala pentru a fi eliminata de pe site.

| gabrielutzu a răspuns:

Hai sa nu ne certam daca numele Mantuitorului se scrie cu un "I" sau cu doi "I", ci daca credem cu adevarat in El sau nu...happy

| hândel a răspuns:

Eu sincer, vad la TV pe canale de specialitate (Discovery Ch., National Ge...) documentare despre stiinta, in care se vorbeste numai de evolutie, ca omul-universul sunt create prin evolutia continua. Toti oamenii de stiinta accepta teoria evolutiei prin logica. Atat ei cat si eu nu luam "biblia" in seama caci n-are valoare in ochii nostri. Ptr. altii poate reprezenta un mod de viata insa pentru. noi, cei cu mintea deschisa spre cunoasterea si intelegerea lucrurilor nu reprezinta nimic. Imi pare rau, n-o spun sa jignesc. Este un fapt, amplu acceptat.

| Himura a răspuns:

Pentru ca Iubirea adevarata cere jertfa, daruire; nu de-aia de sange, nici sa te arunci de la etajul enspe, ci supunerea voii proprii, voii Iubirii. Nmai asa poti cunoaste Iubirea cea adevarata, cum nu poti cunoaste o persoana daca nu faci un exercitiu de vointa sa il asculti, sa il privesti, sa vezi ce doreste, etc. si abia apoi poti trage concluzii, despre cineva sau ceva. Iar majoritatea lumii care nu este crestina, nu voieste sa asculte Iubirea, nu voieste sa o vada, nu voieste sa o inteleaga, pentru ca Ea, Iubirea, cere daruire de sine. Asa este Iubirea.

| Paula a răspuns:

Daca crezi nu pierzi nimic, daca nu crezi si poate chiar ii, pierzi...

| Paula a răspuns:

Iar ne certam!

| Paula a răspuns:

Adevrul ii ca daca n-ar fi biblia am traii ca in jungla, ne-am omora si tot asa ca fara credinta de a fi bun, n-am realiza pur si simplu nimic!

| yoannah a răspuns:

Crestinismul cuprinde mai multe religii: ortodocsi, catolicistraight face
Catolicii tot crestini se numescstraight face
Crede-ma ca, crestinii sunt foarte raspanditiwinking
Am spus de catolici pentru ca sunt cei mai apropiati de credinta adevarata(Ortodoxia) numai k au schimbat lucrurile,...

In ortodoxie Slujbele au ramas ca in anii 300-400.

Deci nu mai afirma lucruri despre care nu stiihappy

| nustiucine a răspuns:

Pt ca e doar o poveste cu happy end...ca in basme tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinismul e cea mai raspandita religie din cate stiu eu, iar te uiti pe Fox Kids?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anna, multumesc foarte mult pentru prelegerea pe care ne-ai tinut-o referitor la crestinism, sincer n-am apucat sa o citesc pe toata, pentru ca mi-am dat seama din primele doua randuri de continutul ei. Dar poti sa scrii si tu pe viitor Iisus ( cu doi de i)? Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce iti place sa faci valuri si nici macar nu te semnezi?
Ai facut tu vreo statistica de care noi nu stim? Consider eronata afirmatia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ooooof, In sfarsit o Intrebare despre crestinism. mi-as da cu parerea da am vazut pe aici un crestin pe nume gabrielutzu si am retineri mari.si eu sunt crestin. da parca nu chiar ca el. oricum ma bucur ca ati lamurit biata fiinta cu raspunsurile voastre.ca eu sunt lamurit de muuuult.sa fiti iubiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anna...nu te contrazic, nici mie nu mi-ar place sa m-i se spuna C-sa, cum spui tu, nici eu nu sunt de acord cu folosirea prescurtarilor... dar dupa mine... a scrie Iisus ( cu un i) inseamna a-L face pe Mantuitorul (ca sa vorbesc in termenii vostrii)...magar...si asta mi-a sifonat un pic privirea. Acum...fiecare cu credinta lui...stii cum e...cine sunt eu sa te judec?thinking Doar incercam sa-ti atrag atentia... poate a fost doar o greseala ortografica...mai stii?