| Alien a întrebat:

De ce toata lumea crede ca timpul exista, unde este?
http://dexonline.ro/definitie/exista

27 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Timpul exista deoarece se manifesta. Daca gandesti empiric logic ca nu poti intelege notiuni teoretice.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Timpul exista si este masurat cu instrumentul de masura, ceasul, iar unitatea de masura pentru timp este secunda. Ce va invata la scoala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Cine a creat timpul?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Timpul este o dimensiune, la fel ca si spatiul. Daca crezi in d-nezo sau in teoria big-bang-ului e la alegerea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Ce este o dimensiune?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

O mărime măsurabilă.

| Alien explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Cum poti spune ca timpul este o dimensiune, tu citesti ceea ce scrii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Deci timpul este o marime masurabila eu te-am intrebat fizic ce este adica sub ce forma este licida/solida/gazoasa/plasma?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Alien):

Mai copile, la fizica tu ce inveti.
Se zice ca a patra dimensiune ar fi timpul.
Pana acum am descoperit 3 dimensiuni. Adica latimea, lungimea si inaltimea.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca nu se stie in ce stare se afla dar nu cred ca este prin cele mentionate de tine.
Se spune ca timpul ''curge'' doar intr-o directie,ireversibil, continuu, d.p.d.v filosofic.
Dar d.p.d.v fizic inca nu se stie.

| Alien explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

"Se zice", "am Descoperit" Cine tu?
A da, ai uitat sa zici orizontala, perpendiculara si astea sunt dimensiuni da doar dintr-un punct in altu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Deci timpul curge ce tare eu am vazut un documentar la discovery si spunea ca timpul exista doar filozific si mari fiziceni spuneau asta ca timpul este o unitate de masurare inventata de om ca volumul

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Alien):

''Am descoperit'' noi oamenii.
''se zice'' de catre marii filosofi sau de catre cine s-o zice.
Iar la ''perpendculara'' si ''orizontala'' nici nu stiu ce sa iti raspund.
Latimra, lungimea și inaltimea, adica directii vectoriale.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai observat din greseala, am pus ''curge'' in ghilimele. Deci ia-o metaforic.
VOLÚM1 ~e n. 1) Spațiu tridimensional pe care îl ocupă un corp; mărimea unui corp. ~ul unui cub

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Putem afirma ca dumnezeu e timpul este in jurul nostru nu?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Un corp este formt din atomi care prin legaturi structurale formeaza forma corpului care ocupa volum, adica un loc in dimensiunea numită spatiu.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu putem afirma lucrul acesta pentru ca D-zeu este ceva/cineva abstract.
Depinde cum vrei sa vorbim despre El. Ca si despre un batran cu catastif sau ca despre o energie?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa faci acordul la propozitie. E greu sa imi dau seama ce intrebi.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Dar daca vrei sa o luam biblico-filosofic atunci s-ar putea ca D-zeu sa fie in afara timpului deoarece in biblie scrie ca ''Dzeu este din vesnicie in vesnicie.etc,etc...''. El este descris ca fiind un Creator, iar daca el a creat Universul din Nimic atunci inseamna ca ar putea sa fie in afara timpului pentru a nu-L putea afecta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Sincer eu numai cred in nimic noi sa fim fericiti

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi,daca o luam biblic,ca mai inainte,D-zeu a creat timpul in urma pacatului pe care l-au savarsit Adam si Eva. Inainte oamenii(erau doar Adam si Eva pe atunci) erau nemuritori,dar EL le-a luat viata vesnica si le-a dat timpul pentru ca in viata aceasta sa ne căim pentru viata vesnica,cea pe care o vom trai(sau nu) dupa ce vom muri,acolo in Rai.
Dar daca o luam pe calea ateului necredincios(pleonasm laughing ),religiile sunt o arma de manipulare a maselor de oameni pentru a ii tine sub control si pentru a-i folosi.
Daca o luam stiinstific nimic din toate acestea nu pot fi explicate,ba mai mult pot fi naruite.
Îti recomand sa citesti poezia '' Eu nu strivesc corola de minuni a lumii'' de Lucian Blaga. Luceafarul de Mihai Eminescu si cartea ''Viața Amorul Moartea'' de Arthur Schopenhauer, o carte psihologica, in care se vorbeste despre problemele existentialiste.
Mircea Eliade ''Istoria Religiilor''

| Rapplex a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

"ateului necredincios" Gresit. Ateii nu cred in neexistenta lui D-zeu, ci neaga existenta, fara a crede. Faci asocieri gresite, si multi poate inteleg gresitwinking

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Adica timpul este prezent in realitatea noastră.

| soupflood123 a răspuns:

Timpul este influentat de viteza pe care o are un obiect in miscare. Cu cat mai aproape de viteza luminii un ceas atomic se misca, cu atat timpul masurat se dilata.
Aparent nu se afla nicaieri, dar totusi depinzi de el zilnic, pana la moarte. Ciudat.

| DanAmarandei a răspuns:

Pentru intrebarea "unde" raspundem cu o variabila de spatiu, nu? deci, a spune ca timpul este "acolo", inseamna ca ai defini spatiu, nu timp. Timpul nu exista abstract, dar avand in vedere ca secunda x a fost si nu mai este si nu va mai fi nici o data, ci vor mai fi secundele y, z si asa mai departe, diferite de secunda x, era nevoie de o constanta cu care sa se coreleze variabilele x, y, z. Oamenii nu pot trai fara constante.

| Alien explică (pentru DanAmarandei):

Care este "constanta"?
Inteleg ca x, y.z sunt secundele.

| DanAmarandei a răspuns:

Pai x, y si z sunt denumirile secundelor. Asa cum pot fi si 1, 2 sau 3, vasilica, costica si gigel. Constanta este durata lor si. acum ca ma intrebi imi dau seama ca exista, de fapt 2 constante. Prima (sa o botezam c1) defineste cantitatea (secunda x=secunda y dpdv cantitativ) si a doua (c2) este faptul ca fiecare este efemera (fiecare trece). E foarte important sa stii (ca si om, nu stiu in rest) ca un lucru trece sau ramane. Iti dai seama ca daca ai o problema, o suferinta sa zicem, ceea ce te determina sa nu te arunci de pe bloc este siguranta ca momentele respective vor trece. Deasemeni, ti s-a intamplat vreodata sa traiesti o bucurie extraordinara atat de intens incat sa ai impresia ca nu mai stii ce e real, ca visezi? Tot faptul ca "va trece" te-a tinut ancorat in realitate. Reperele temporale sunt foarte importante pentru om, gandeste-te ce aiurea trebuie sa fie la Poli unde nu exista ritmul circadian! (=schimbarea zi/noapte/zi/noapte etc.). In viziunea umana, care are, evident, nevoie de constante, timpul exista ca si sistem de masura a existentei realitatii, aidoma unui metru patrat pentru suprafata, numai ca mult mai cuprinzator. As aprecia o funda happy