| Deer a întrebat:

De ce un izolator nu lasa sa treaca curentul electric? Am nevoie de un raspuns rapid. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Un corp sau material care nu permite in mod semnificativ trcerea sarcinilor electrice se numeste ''izolator''. Conductibilitatea electrica este o marime fizica prin care se caracterizeaza capacitatea unui material de a permite transportul sarcinilor electrice atunci cand este plasat intr-un camp electric. Numai metalele sunt buni conducatori de electricitate.

3 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Deoarece nu permite trecerea sarcinilor electrice.

| OnWeed a răspuns:

Pentru ca opune o rezistenta mare curentului. Orice material opune rezistenta cand trece curent electric prin el (de la argint si cupru care au rezistenta mica si sunt folosite ca conductoare la plastic/cauciuc care are o rezistenta uriasa ce tinde spre infinit si care e folosit ca izolatir). Nu stiu daca e raspunsul pe care il asteptai, dar asta am invatat la fizica thinking

| Deer explică:

Multumesc mult.