| Sentinel a întrebat:

De ce unora le place sa aiba ultimul cuvant? Ce se intelege prin aceasta atitudine?

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! Tocmai ai descris tipul de oameni incapatanati si fuduli( ei au mareu dreptate, dupa parerea lor bineinteles) si tolomaci pe deasupra, nu s-au prins ca "Desteptul cedeaza primul", deci indirect se fac ei insisi prosti.

12 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Tin sa-ti ofer doua exemple:
Daca x miroase a rahat si arunca vina pe mine, iti dai seama ca nu-l pot lasa sa aiba ultimul cuvant. De ce? Pentru ca, atunci cand ai adevarul de partea ta, merita sa mergi pana-n panzele albe.
Daca eu miros a rahat si arunc vina in carca lui x, iar acesta se apara (avand adevarul de partea sa), fara ca eu sa cedez (stiind ca nu detin adevarul), atunci, risc sa devin eu insumi un rahat. Si ca sa-ti raspun la intrebare (succint-mai sus am dezvoltat)...Prin astfel de atitudini se inteleg lucruri diferite, in functie de context.

| Malphas a răspuns:

Dă impresia de superioritate. Sec, huh? Presupun că te aşteptai de discuţii despre radioactivitate, Spiderman, acadele... Oh well, să nu vă prind că răspundeţi după mine. Bwhahah! Vivi's back! devil

| Mayar a răspuns:

Celor care le place sa aiba ultimul cuvant sunt cei care vor sa domine, sa aiba mereu dreptate, sa fie supremi

| Aesir a răspuns:

Este orgoliul ego-ului pamantesc

| Claudiuu a răspuns:

Aceia au egoul prea mare vor sa fie superiori.Deci vor doar sa fie mai presus de toti.

| Ofiintă a răspuns:

Pentru ca sunt puternici si nu se lasa influentati de ceilaltzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul cuvant e si irefutabil, argumentul suprem la care nu mai ai niciun argument impotriva.
Sper sa nu mai posteze nimeni dupa mine pentru ca sunt orgolios si imi place sa am ultimul cuvant.
Bigotismul, egocentrismul influenteaza aceasta atitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Daca ai dreptate, atunci e normal. Daca insa n-ai dreptate, e vorba de obsesie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca atit ii duce mintea, nu accepta realitatea.O atitudine de om fara gindire, fara minima judecata.Numai bine.

| Diiiaaa a răspuns:

Unora le place să aibă ultimul cuvânt deoarece așa demonstrează ei că au dreptate și că părerea lor este cea mai importantă.

| Oana2106 a răspuns:

Pentru că având ultimul cuvânt, respectivul consideră că are dreptate. Cealaltă persoană nu mai are ocazia de a-l contrazice.
Unii consideră că a avea ultimul cuvânt este o valoare supremă.
Doamna Oltea Joja, psihoterapeut și cercetător la Institutul Parhon din București, afirmă că: "Oamenii într-adevăr inteligenți (nu numai ageri sau vicleni... ceea ce este altceva) nu țin deloc să aibă ultimul cuvânt."

| Maya_3468 a răspuns:

Unii oameni adora sa fie ei mai presus ca ceilalti de aceea cred ca daca ei au ultimul cuvant au si castigat sau gata ei au avut cea mai mare dreptate. Fiecare se manifesta in felul lui. unora le place sa fie in centrul atentiei sau sa detina ei sa domine si sa aiba ultimul cuvant. Se pot intelege multe lucruri prin aceasta atitudine. De exemplu intr-un cuplu cel care are ultimul cuvant conduce si relatia el se considera mai presus ca celalalt dupa parerea mea![funda?]