| Inferno a întrebat:

De data asta o intrebare legata de probabilitati.
Bun. Alba-neagra. Stiti cum se joaca: Trei pahare, unul cu o pietricica,celelalte doua sunt goale, iar tu trebuie sa il nimeresti pe cel ce are pietricica.

Sa presupunem scenariul urmator:
Operatorul a amestecat paharele si habar nu ai unde se afla pietricica. Alegi la nimereala un pahar,dar inainte sa-l ridici,operatorul ridica si el un pahar sub care nu se afla nimic,intrebandu-te daca nu cumva vrei sa te razgandesti si sa alegi celalalt pahar ramas.

Ce ar trebui sa faci? Sa iti pastrezi decizia? Sa te razgandesti si sa alegi celalalt pahar? Sau nu are importanta, in ambele cazuri sansele de castig fiind identice?

P.S.: Operatorul stie sub care pahar se afla pietricica, asa ca de fiecare data va ridica paharul sub care nu se afla nimic.

4 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Iti cresc sansele si atata tot. Poti sa schimbi sau poti pastra. Ai 50%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai interesanta aia cu masina si caprele. Acolo macar nimeresti o capra, dar la asta cel mult o pietricica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta are, asta n-are, uite-o p'asta marcatoare! Ma bazez pe instinct, primul gand e cel mai bun.

| SSJGohan3 a răspuns:

Pai in scenariul dat mai sus el poate sa aiba tot timpul pietricica la el si sa o introduca doar la final pentru a fi tot timpul castigator...nu inteleg dilema.