| Iasmiine a întrebat:

De multe ori visezi ce o sa mi se intample in viitor. Si chiar mi se intampla. Unele lucruri se intampal exact ca in vis, altele putin mai diferite. Ce inseamna acest lucru? Rog seriozitate.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Se numesc premoniţii.
De fapt, nu e nimic mistic în chestia asta.
Premoniţiile şi senzaţiile de deja-vu sunt în strânsă legătură.
La psihologie în clasa a XI-a ai învăţat/vei învăţa că avem cam două sau trei vise pe noapte din care, în cel mai fericit caz, ne amintim unul.
Visele, pe de altă parte, sunt produse ale subconştientului care este treaz doar atunci când noi dormim (când conştientul este "oprit").
Ei bine, subconştientul gândeşte o anumită situaţie şi îşi imaginează cel mai logic rezultat. Şi, din moment ce e cel mai logic rezultat, e şi cel mai probabil să se întâmple şi, atunci când se întâmplă, brusc ne amintim că am intuit în mod inconştient (am visat) acel moment.
Salut.

| mihaibrasov a răspuns:

Multora li se intampla, nu doar tie.

| ania a răspuns:

Probabil Cineva stie ce se na intampla in viitor si unora, din iubire, le da darul de a-i anunta, altora le da alte daruri.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Ma jur ca nu visez ce o sa ti se intample in viitor straight face

| missReckless a răspuns:

Bună. Nu cred în premoniţii, aşadar sunt de părere că din moment ce ai visat un lucru, te vei gândi la el în mod repetat şi îl vei atrage, astfel devenind material. thinking

| phoenix_1016 a răspuns:

Nu exista premonitie sau ghicire ci doar ACCES (din diverse motive) la propriile noastre informatii... ceea ce inseamna ca prin meditatie si reala credinta va este deja permisa un tip de cunoastere superioara...

| iulia_9095 a răspuns:

Buna! si eu patesc uneori lucrurile acestea si mi se parea ciudat, dar am inceput sa ma obisnuiesc. Eu nu numai ca uneori visez ce mi se va intampla (se adevereste in max 3 zile), dar cand merg intr-un loc unde n-am mai fost niciodata paraca totusi l-am mai vazut undeva fara ca eu de fapt sa-l fi vazut, intr-o seara am visat chiar sfarsitul lumii! nici eu nu stiu ce inseamna, probabil e un dar cu care nu se nasc prea multi oameni, de aceea unii nu cred!winking:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.SE intampla ca uneori ce-ia ce visam sa se fie de folos in scurta noastra viata dar cel mai impotrant este sa realizezi ce-ia ce visezi nu pune mare acent pe ce-ia ce visezi daca nu crezi ca are un sens acel vis. cel mai odihnitor somn este acela in care nu visezi.Si oricum ce-ia ce se va intampla asa va fi cu voia noastra sau nu. In fond ce este viata.Este un dar
nu un merit cum nu este nici o vina. visam si la final totul este fum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca deja ti-ai dat seama de avantajele care ti-le ofera situatia asta. ce inseamna? inseamna ca poti evita unele situatii, poti salva ceva, pe cineva. e grozav pe scurt, nu te speria, nu o sa-ti pierzi mintile, din contra foloseste-ti abilitatea pe care o ai.

| FlaviFlv a răspuns:

Intra pe creola.ro, poate te ajuta happy

| darkmitza a răspuns:

Eu unul am unele momente de deja vu desi rare ori.Cand se intampla un anumit lucru am o senzatie ciudata.Imi spun :"Ba ce naiba, am mai vazut asta". Nu iti fa griji, nu esti un fel de vrajitoare/vrajitor, ti se intampla deoarece iti faci prea multe griji. Just relaxhappy

| d33a_2347 a răspuns:

Eu cred ca visele reprezinta oglinzile realitatii. o realitate de care numai subconstientul stie, vrand sa ne avertizeze de ceva.si eu am avut vise insa mereu am incercat a duoa zi sa te schimb, sa nu devina o problema de care eram constienta ca se va intampla dar cu toate acestea viitorul...de cele mai multe ori nu poate fi schimbat