| Slimeulmeu567 a întrebat:

Din Borat de sodiu se face slime(borax)?

2 răspunsuri:
| DexOnline a răspuns:

Da, ai nevoie de borat de sodiu

| AlbertEinsteinman a răspuns:

Te referi la compusul cu denumirea,, Diborat de natriu decahidrat'' cu formula chimica Na2[B4O5(OH)4] · 8 H2O, fiind un mineral din clasa boratilor ce cristalizeaza in sistem monociclic.
Aecest compus chimic era utilizat si la imbalsamarea mumiilor in Egiptul antic si mai ales la fabricarea glazurilor in China. La ora actuala este o substanta utilizata cu scopul dedurizarii H2O dar si la producerea detergentilor si a sapunurilor precum si a dezinfectantilor dar si a insecticidelor.