| anonim_4396 a întrebat:

Din punctul meu de vedere religiile si granitele au facut cele mai multe crime.(sa se retina ca n-am spus Dnz.)Daca privim in urma (cel putin eu)putem considera ca n-au avut sens.De ce? Ptr ca lumea tot spre o unificare totala, bag seama, ca se indreapta iar din punct de vedere religios inchizitia s-a dizolvat demult. Ce credeti ca ar trebui facut pentru a depasi timpeniile trecutului in favoarea construirii viitorului.

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Educatie (toleranta), piata mondiala libera (globalizare), politici fara interese personale sau corporatiste (economie mai stabila).

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ma bucur ca nu ai spus Dumnezeu, pentru ca el nu are nimic de-a face nici cu granitele nici cu religiile, care sunt opera omului in exclusivitate.Si e foarte adevarat ca s-au facut multe crime in numele atat al religiei cat si al nationalismului. Dar n-as spune ca acestea apartin doar trecutului; inca se mai infaptuiesc nenumarate crime in numele acelorasi idei, in diferite parti ale lumii.Caci daca n-ar fi fost diferentierile religioase sau orgoliile nationaliste, ar fi existat, oare, 11 septembrie? Ar fi murit asasinata Indira Ghandi? sau Benazir Bhuto? Inchizitia a disparut dar ardoarea religioasa a imbracat alte forme. Dupa cate stim acum despre natura umana s-ar parea ca intelegera globala e o simpla utopie...Si lectia iugoslava e aici, in imediata noastra apropiere...Stiu ca exista o tendintta religioasa care propovaduieste intelegerea universala, pacea eterna, abolirea agresivitatii umane...se numeste Baha'i si nu stiu sa aiba foarte multi adepti...Ar trebui rescrisa genetica umana si facut sa dispara"cromozomul"agresivitatii. Dar nu stiu daca ne-ar place un om "estropiat". Insusi "blandul pastor"a pus mana pe sabie cand a crezut ca e nevoie...Si, pe de alta parte, poate ca e nevoie si de razboaie, ca si de molime, ca sa" se mai racoreasca lumea de atata om", cum spunea un erou sadovenian...

| andrei_5514 a răspuns:

Biblia spune ca Satan guverneaza pamantul acum (1 Ioan 5:19). Ar putea fi de acord Satan cu ce spui tu? ma indoiesc happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu putem face nimic, fara ajutor de sus.stapanitorul lumii acesteia, este puternic.va fi lasat sa mearga spre autodistrugerea sa.tot raul facut il va acuza la urma, si va pierde.si atunci se va vedea adevarul si dreptatea.