| Alqumo a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un telescop de minim 90 de mm (macar sa se vada saturn, marte si alte planete apropiate) destul de clar. Am un buget 500 de lei. Ma gandeam daca pot gasi un telescop destul de decent la banii astia si unde. Asa ca idee, nu ma deranjeaza nici un tip de telescop, poate fi si newton si reflector orice. Doar vreau sa fie calitativ si optional niste reviewuri bune. Ma gandeam pentru un telescop de la National Geographic varianta mai scumpa dar nu stiu daca merita. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.t3.com/features/what-can-you-see-with-a-90mm-telescope
https://www.youtube.com/watch?v=BfiybczxwJk&ab_channel=franciscopezana
si eu as vrea sa ma uit, sunt pasionat de astronomie

Luna: iapa (vechile câmpii de lavă) și cratere de pe suprafața lunară ușor de văzut. Căutați umbre pe linia „terminator" care împarte strălucitor de întuneric.
Galaxia Andromeda (toamna): la aproximativ 2, 5 milioane de ani lumină distanță și cea mai apropiată galaxie mare de Calea Lactee.
Cigar și Galaxia lui Bode (cea mai mare parte a anului, cel mai bine din martie-mai): două galaxii la aproximativ 12 milioane de ani-lumină distanță și vizibile în apropiere de Plugul/Carul Mare.
Jupiter: veți vedea Marea Pată Roșie – o furtună străveche de dimensiunea Pământului – și cele patru luni cele mai mari Ganymede, Callisto, Europa și Io. Cel mai strălucitor la opoziție (septembrie 2022, noiembrie 2023 și decembrie 2024).
Marele Cluster din Hercules (vara): O concentrație uimitoare de 300.000 de stele și cunoscut și sub numele de M13, acest obiect este un cluster globular - un pâlc de stele antice - la 25.000 de ani lumină distanță.
Saturn: îi vei vedea inelele și luna sa mare Titan, deși este cel mai bun și mai strălucitor atunci când se află în opoziție (august-septembrie 2022, 2023 și 2024).
Nebuloasa Orion (iarna): aceasta nebuloasa superba este locul in care se nasc in prezent stelele la aproximativ 1.300 de ani lumina distanta.
Nebuloasă cu gantere (vara): această „nebuloasă planetară la aproximativ 1.360 de ani lumină distanță este rămășița unei explozii de supernovă.
Cluster dublu (toamnă): două pâlcuri dense de stele numite NGC 869 și NGC 884 la aproximativ 7.500 de ani lumină distanță în constelația Perseus.
Marte: când Marte este aproape de opoziție (decembrie 2022 și ianuarie 2025) veți vedea culoarea planetei roșii și chiar îi veți vedea calotele glaciare.
CUM SĂ OBȚII CELE MAI BUNE VEDERI PRINTR-UN TELESCOP DE 90 MM
Te uiți direct la o galaxie neclară sau un grup de stele, dar nu vezi nimic? Așa că uită-te în lateral. Această tehnică care sună ciudat se numește „vedere evitată" și funcționează deoarece vederea ta periferică este cea mai sensibilă la luminozitate. Prin urmare, priviți ușor spre stânga sau spre dreapta când observați obiecte slabe, experimentând ceea ce funcționează cel mai bine pentru ochi. Vei vedea mult mai multe!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu stii daca merita? Mai scump e mai bun, deci normal ca merita, asta daca esti pasionat de ce spui.
Deci cauta unu de firma, banui cai mai solid facut, chiar daca ca si vedere ar fi ca si altele, dar cel putin nu se dezmembreaza dupa cateva utilizari.
Uite e o idee buna si telescopul asta, nu am privit niciodata, nici nu am fost curios.
O sa caut sa vaz ce firme fac telescoape si ce preturi au. Oricum is bune alea de firme serioase si ceva mai scumpe.Acu cit de scumpe or fi nu stiu, dar o sa ma uit, macar ca idee.

Ma uitai acu laughing intre 500 si 1 mie dolari numa asa la prima cautatura, asta pentru incepatori.Am vazut sunt si ieftine, dar probabil is mult mai slabe, vad si cu 85$ deci banui ce vezi cu ala de 1-2 mii nu vezi cu ala de 100$.