| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa va dezvalui ceva ce am citit intr-o carte.
Suna in felul urmator.

Energie/materie intunecata prezenta in univers 95%

Materie obisnuita neluminoasa 4, 5%

Materie obisnuita luminoasa 0, 5%

Spectrul electromagnetic 0, 005%

In cadrul spectrului electromagnetic se afla „lumina vizbilila" (vederea umana), dar este mult prea mica pentru a aparea pe acest grafic.

Vederea umana poate percepe o fractiune aproape nemasurabila din materia/energia estimata a exista in univers si, cu toate acestea, oamenii ridiculizeaza sugestia ca nu suntem singuri pentru ca nu au vazut nici o data vreun „extraterestru"! Fenomenal!

Raze gamma, Raze x, Ultraviolete ( intre 400 si 750 nm vizibil pentru om) infrarosii, Microunde (si sub - benzi), Unde radio.

Pana si din spectrul electromagnetic, doar o fractiune „lumina vizibila" - poate fi accesata de vederea umana.

Si cu toate astea cel mult 10 milioane de oameni din intreaga lume sunt constienti ca exista fiinte inteligente sau nu in alte sisteme solare.Mai putin de 1 milion de oameni din intreaga lume sunt constienti ca planeta noastra a fost vizitate de fiinte extrem de avansate venite din alte sisteme solare si poate din alte galaxii.

Planeta noastra este o picatura de apa intr-un ocean raportat la dimensiunea galaxiei iar galaxia un fir de nisip in sahara raportat la dimensiunea universului.

Si cand comparam aceste cifre cu cele peste 7, 4 miliarde de oameni care dau dovada de o aroganta si un egoism de o atrocitate inimaginabila totul capata sens.

Asta e lumea in anul 2016.

Acestea fiind spuse, ce parere aveti?

34 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Acum civilizatia este matura". Ai stabilit tu asta? De unde stii tu ce cred extraterestrii despre noi? O dovada ca civilizatia nu e matura deloc esti chiar tu si cei care gandesc ca tine. Deci extraterestrii atat de superiori se tem sa se arate ca nu cumva sa izbucneasca un razboi din care noi sa iesim prost. Cum ar putea avea loc un razboi daca ei n-ar vrea? De parca n-ar putea sta deoparte pana se linistesc spiritele. "Vom fi distrusi de catre o forma de viata extrem de avansata care face numai sa se apere de niste specimene primitive care o ataca." Haha, asta-i buna. Deci noi o sa-i atacam pe ei atat de tare incat n-o sa aiba incotro decat sa ne distruga. Ai uitat ca ei sunt cu mult superiori noua? Cum sa-i atacam noi pe ei? Te-ai uitat la prea multe filme cu invazii extraterestre. Traiesti o fantezie. Cand o sa te trezesti peste cativa ani (daca o sa te trezesti), si o sa am cu cine vorbi, continuam discutia. Si intre timp, daca gasesti cumva vreo dovada pentru basmele tale (ceea ce n-o sa se intample), sa mi-o arati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Iate de mana cu Stephen Hawking..Sunt sigur ca nu realizezi ce debitezi.
Pune mana si citeste niste carti din domeniu cum ar fi cea din link.Pui prea multe intrebari.
Guvernele au arme secrete bazate pe tehnolgia extrem de avansata capturata de la navele prabusite.Acele arme sunt capabile sa distruga nave extraterestre de mici dimensiuni cat si nave de foarte mari dimensiuni.Am citit prea multe carti din care am aflat aceste lucruri.

De fapt cei care gandesc ca tine sunt dovada ca civilizatia nu e matura.Tu si Sthepen. Unul e paralizat si altul si mai rau.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff, raspunsul asta te defineste. Cine s-a trezit sa fie mai destept decat Stephen Hawking laughing Si se vede si cat respect ai fata de persoanele cu dizabilitati. Ramai la basmele tale. Cred ca in fiecare seara adormi cand ti le citeste cineva. Eu nici la 10 ani nu mai credeam in asemenea basme. Si nu, nu vreau sa stiu cati ani ai. Vreau sa cred ca esti doar un copil, pentru ca altfel e grav de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Basme? Asta dovedeste ca esti la fel de limitat in gandire la fel ca fanaticii aia religiosi.
E normal ca pentru o persoana limitata ca tine faptul ca niste forme de viata avansate ne-au vizitat acum mult timp la scara globala si acum nu ne mai viziteaza din x motive sa para basme.
Stephen Hawking cu toate ca e om de stiinta e limitat in gandire..Foarte limitat.El deja a stabilit ca extraterestrii sunt ostili. Fara pic de dovezi.Si asta doar pentru a creea panica la nivel mondial.Sunt sigur ca in momentul instalarii noii ordini mondiale in deceniile ce vor urma iti vei da seama ce mult te-ai inselat.
Pana atunci nu mai am ce discuta cu tine..Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul incercand sa iti dovedesc ca inteptiile tale nu au absolut nici o logica.Nu logica ta! Pune mana pe o carte de logica si dupa deschide gura.Hai salut