| anonim_4396 a întrebat:

Dragi useri, atei sa inteleg ca daca vine Isus hristos a doua oara? il veti rastigni iarasi? il veti batjocori, si veti pune o coroana de spini? fiindca nu va deosebiti cu nimic de cei de atunci?

Răspuns Câştigător
| joy a răspuns:

Nu e nevoie ca Isus sa mai vina odata pe pamant ca sa-L rastigneasca.Nu e de-ajuns ca-i bat cuie-n palme, il scuipa si il denigreaza prin vorbele urate si pline de rautate la adresa Lui? De fiecare data cand un ateu afirma ca NU exista Isus si Dumnezeu, il rastignesc iar si iar si iar...la nesfarsit!

38 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cata dreptate ai Joy!

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Asa for fun, putin pe langa subiect...
Rowan Atkinson (Mr Bean) despre Isus:
http://www.youtube.com/watch?v=fTzXJMU1sLc

eileen
| eileen a răspuns:

Da grim eu cred ca exista. Pacat ca ce spune Joy este adevarat...

assiris
| assiris a răspuns:

Ce ti-a venit cu aceasta intrebare? De unde ai scos-o si ce scop are?

assiris
| assiris a răspuns:

GRIM, cred ca ar trebui sa-ti rezervi un pic de timp inainte de a afirma ceva, pentru ca am constatat ca tu nu numai ca nu cunosti nimic despre religie, dar nici istorie nu cunosti, pentru ca despre existenta Lui Iisus, si patimile sale au scris rapoarte catre mai marii imperiului Roman, chiar guvernatorii tinuturilor respective care nu erau crestini, nu erau nici atei ci se inchinau la o sumedenie de zeitati.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este adevarat ce a spus joy, asta e lumea in care traim, ar trebui ca umar la umar sa incercam sa schimbam ceva...nu stiu daca vom reusi... dar macar sa incercam...

| joy a răspuns:

Carla.si ceilalti.prefer sa fiu eu ceea ce sunt pe fata, nu sa ii injur pe atei fra sa ma loghez, ca sa nu afle nimeni ca de fapt eu am fost.asa face o prietena de-a voastra, atee inversunata impotriva crestinilor.De p contul ei vorbeste foarte frumos si elevat, dar cand nu e logata spune exact ce simte si vorbeste ca la usa cortului.am prins-o de cateva ori.si mai nou nu comenteaz, dar sta si pandeste si da stupid.Eu cel putin sun sincera.macar atat sa apreciati.

| gabrielutzu a răspuns:

Si eu gandesc la fel de "ingust" si vrea sa zic cateva:
referitor la intrebare, daca vine Iisus Hristos a doua oara ateii in stupizenia lor nici nu isi vor da seama ca a venit:laughing
Daca totusi ii vor duce mintea intr-atat sa inteleaga ca Domnul a venit, in mandria/prostia lor, vor incerca sa-l reduca din nou la tacere, dar El o data avenit ca om, a doua oare va veni ca Dumnezeu, si nu va mai veni sa se lase btut, ci sa bata, nu va mai veni sa se lase umilit, ci sa umileasca, nu va mai veni sa fie omorat, ci sa omoare...toata rautatea, nepasarea, mandria, pacatul si auto-suficienta pe care omul si le-a cladit ca niste temple ele lui.

| gabrielutzu a răspuns:

Si da astfel de intrebari ca asta de aici sunt binevenite si folositoare, cu cat mai multe cu atat mai binehappy

| gabrielutzu a răspuns:

Ti-am pus cumva mana la gura? :laughing

carla
| carla a răspuns:

Hai, sa va spun parerea mea. Mie mi se par patetice intrebarile astea. Daca crezi cu adevarat in D-zeu sau intr-o forta divina, te rogi nenica la tine acasa, te duci la biserica etc... faci cum crezi de cuviinta pentru a-ti exprima credinta, dar nu pui asemenea intrebari habotnice pe site. Nimeni n-a dovedit existenta lui D-zeu, precum nici contrariul. Nimeni nu poate prevede viitorul. Mi se pare o mare aiureala '' dambilusca'' sa etichetezi anumite persoane ca fiind nu stiu cum, daca nu au acceasi parere ca tine, sau ca nu s-ar comporta la fel ca tine in anumite situatii.
Joy, sper ca adminii sa-ti stearga posturile, devii din ce in ce mai obraznica. Daca tu esti atat de credincioasa, ar trebuie sa-ti faci o autocritica, cei care cred in D-zeu ar trebui sa fie buni si rabdatori, tu dai dovada de o rautate si un limbaj desuet, fara margini. Desi nu sunt de acord, de multe ori cu eileen, davvid, Anna pentru ca sunt tot timpul cu D-zeu in sus, D-zeu in jos... ar trebui sa iei exemplu de la ei. Niciodata nu au jignit prin posturile lor in felul in care o faci tu. Asa ca joy, o introspectie serioasa nu ti-ar strica!

carla
| carla a răspuns:

Joy apreciez ca esti sincera, banuiesc ca te referi la Antonia,(eu nu uit ca si tu ai amenintat-o si i-ai vorbit ff urat, sa stii ca o sa i-au apararea oricarei persoane pe care o neindreptatesti) nu stiu daca a publicat intrebari sau raspunsuri anonim, nu este treaba mea. Eu insa te taxez, pentru ca o fata la varsta ta, n-ar trebui sa intrebuinteze un asemenea limbaj... este ffff urat!

carla
| carla a răspuns:

Mai, ALYNHoliavo14 cine a discutat cu tine? Eu pot propune ce vreau, adminii i-au deciziile potrivite. Te avertizez, ca si tu jignesti aiurea, cum adica cei care nu gandesc ca tine sunt nesimtiti? Ai vazut...intrebarea lui joy este stearsa..asa ca invata sa vorbesti si sa respecti oamenii care nu gandesc ingust ca si tine.

carla
| carla a răspuns:

Gabrielutzu.asta e o adevarata propaganda.bravo tie, ca esti un crestin fidel. dar tine cont si de parerile celorlalti.

| Krina a răspuns:

Zazu1972, sunt de acord cu tine. Daca ne uitam in istorie si ajungem la perioada Inchizitiei, cine erau cei care foloseau cele mai groaznice metode de tortura? PREOTII!
assiris, nu am negat niciodata existenta lui IIsus. A existat un om cu numele Iisus, in orasul Nazaret, a existat si Pilat din Pont, insa de la existenta acestor oameni si pana la a afirma ca IIsus este fiul lui Dumnezeu e cale lunga.
Eu m-am saturat sa tot dezbatem tema asta.
Oricum, nu vom ajunge niciodata la un compromis. Unii avem o parere, altii la fel.Fiecare e liber sa creada ce vrea.
Insa nu inteleg de ce tot dezbatem tema asta pe site, de parca ar fi un forum? Da, sunt multi atei si totodata multi credinciosi, dar cred ca subiectul asta ar trebui finalizat candva.Este inutil si interminabil!

| Krina a răspuns:

Auzi joy, eu m-am luat de tine si de ce ai postat tu?
Nu cred ca ti-am cerut tie parerea.
Iar tu ai argumente "fetito"? Din cate stiu, sunt mult mai mare ca tine, asa ca putin respect.
Nu ma intereseaza nici daca esti obosita, nici daca esti odihnita. Oricum, tot aia e! Se vede ca raspunzi doar ca sa aduni puncte, ca nu stiu cate persoane pot afirma ca intr-adevar le-ai ajutat cu ceva inteligent.
Iar pilaf,... sincer, nu stiu pe cine faci.Numai gura e de tine.
Mai bine ia o carte, invata, lasa mahalagismele!

| Krina a răspuns:

Draga joy, inteligenta, tactul si respectul nu se masoara in peri albi, intr-adevar.Mai conteaza si limbajul. Iar daca neuronii tai te-ar ajuta, cred ca i-ai putea folosi pentru a vorbi mai frumos si fara cuvinte josnice. Dar peri albi mi-ai facut tu de fiecare data cand m-ai atacat.
Iar nu cred ca cea care sare la scandal sunt eu. Daca te uiti atent prin raspunsurile tale o sa te luminezi.
Am dreptul sa afirm ce vreau, atata timp cat fiecare e intrebat, o sa-si spuna parerea. Daca nu-ti convine, te rog nu mai citi, sau macar nu te mai "obosi" atat sa-mi mai raspunzi.
Din cate vad, ai tu "preferatii" tai pe care ii tot ataci.
Daca eu sunt lipsita de inteligenta, atunci fii tu inteleapta si gandeste de 2 ori inainte sa mai scoti vreo perla.
Iar daca esti o piesa valoroasa pe acest site, bravo tie!

| Krina a răspuns:

Apropo, am citit Biblia, de 2 ori inca.
Bai fratilor, credeti in ce vreti voi, dar nu va mai luati de ceilalti.
Chiar nu puteti sa dati un raspuns pur si simplu? Trebuie sa atacati pe restul? Limitati-va la sensul intrebarii!

| Dl.Inginer a răspuns:

Wow, Joy.sunt mandru de tine! Ma bucur ca gandesti asa! Si eu cred in Dumnezeu chiar daca de fel nu sunt religios. Dar stiu ca acolo undeva, exista un Dumnezeu care ma pazeste si care-mi vrea tot binele.

| Dl.Inginer a răspuns:

Zazu-sa nu exageram! intrebarea s-a referit strict la cei de pe acest site care il Blameaza pe Dumnezeu.Chiar esti inversunata pe crestini.Nu e cazul sa te ambalezi.Pe loc repauslaughing

| Wtf9000 a răspuns:

Ma oameni buni! Voi chiar credeti ca acum 2000 de ani a existat unul Iisus, Fiul lui Dumnezeu, care a inviat si a fost rastignit?

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Dambilussca si cei ce sunt crestini adevarati -cat bine ati facut voi semenilor vostri si pe cati ati ajutat? Cati dintre voi fumeaza, bea, injura, raspund si cati dintre voi spuneti Tatal Nostru inainte de culcare? Cati dintre cei credinciosi nu au avut raporturi sexuale inainte de casatorie?
Ganditi-va la aceste intrebari si incercati sa dati raspunsul si apoi aruncati cu piatra ca vi s-ar intoarce si celalalt obraz daca ar fi cazul. Recunoasteti aceste povete cumva?
Joy -nu cred ca ai dreptul sa vorbesti in halul asta cu utilizatorii acestui site doar pentru ca isi dau cu parerea despre subiect. S-a pus o intrebare si s-a raspuns la subiect, nu cred ca s-au batut campii.
Si daca eu iti spun acum ca sunt fiica lui Dumnezeu si ca tu esti contemporana cu mine ma crezi sau ma crucifici?
Ia si contempleaza la asta si informeaza-te inainte sa improsti cu noroi in altii si asta e valabil si pentru altii. Puneti mana fratilor si cititi si recititi Biblia, nu va lasati indoctrinati pe ce v-a povestit bunica despre Dumnezeu si Isus ca nu e de ajuns incat sa credeti ca detineti adevarul absolut!

| LuS[z] a răspuns:

N-avem de unde sa stim concret.sa speram ca nu vom apuca aceea zi in care sa vedem istoria repetandu-se...intr-un mod negativ

| ka2 a răspuns:

Ah, ce v-a facut Mel Gibson! Ce-aveti voi cu lumea? Sunt ateu, e dreptul meu, nu o sa ma convinga nimeni si asta e! Ce dovada aveti ca a existat, ca a fost scuipat, ca a fost batut? Niciuna, va zic eu. Biserica a fost inventata pentru PACE, ca voi, cei care aveti frica de D-zeu sa faceti prostii... macar eu sunt ateu, si cuminte in acelasi timpwinking O zi buna si subiectele astea nu cred ca-si au rostul

| Selena a răspuns:

De data asta o sa fie totu` online! cam asta`i diferenta

| Klara a răspuns:

Eee... l-am primi cu paine si sare, ca pe Bush. Fiti seriosi...chiar asa naivi sunt unii, sa creada ca vine Iisus? :-| pocaiti-va. Aleluia.

| davvid a răspuns:

E o intrebare foarte buna care reflecta realitatea din ziua de azi.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Sunteti de-a dreptu` patetici! Terminati odata! Va injositi cu tot felul de provocari si discutii de genul asta.Nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va cetati intr`una? Deja m`am saturat de subiectul asta. Puteti sa dezbateti intr`una subiectul ca nu veti ajunge niciodata la un punct comun! Ajunge cu subectul asta...pe bune...deja exagerati.