| anonim_4396 a întrebat:

DUMNEZEU E RAUL? Dumnezeu exista? Cititi urmatorul dialog intre un student si un profesor (cititi cu atentie si apoi comentati):

Raul e peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta, corect?
- Da
- Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.
Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea ce suntem, atunci Dumnezeu e rau.
- Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?
Studentul se foieste jenat.
- Da
- Deci cine le-a creat?
Studentul ramane tacut pentru o clipa, dupa care, pune si el o intrebare.
- Dle profesor, exista caldura?
- Da
- Si exista frig?
- Da, fiule, exista si frig.
- Nu, dle, nu exista.
Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat.Studentul incepe sa explice.
- Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig – daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul absolut de -458 de grade. Fiecare corp sau obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material, sa aiba sau sa transmita energie.
Zero absolut (-458 F) inseamna, doar absenta totala a caldurii!
Vedeti, d-le profesor, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Nu avem unitati de masura pentru frig. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii,
d-le profesor, ci doar absenta ei.
- Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
- Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
- Din nou raspuns gresit, d-le prof. Intunericul nu este "ceva"; este absenta a "ceva". Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta, atunci nu exista nimic, iar acest nimic il numim intuneric.
Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie mai intunecat sau mai putin intunecat, l-am masura cu unitati de masura, nu-i asa?
Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa.
- Dle profesor vreau sa spun ca premisele dv. filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.
Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta?
- Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da.
- Ati observat vreodata evolutia cu proprii ochi, d-le profesor?
Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul.
- Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. predati studentilor ceea ce credeti, nu? Atunci, ce sunteti, om de stiinta sau predicator?
- Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu….
- Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, d-le, exista raul?
Acum, mai nesigur, profesorul raspunde:
- Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
La asta, studentul a replicat:
- Raul nu exista, d-le, sau cel putin nu exista ca lucru in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina. Profesorul s-a asezat cu capul in maini, fara a mai scoate un cuvant...
p. s. Studentul se numea... Albert Einstein

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logica ne spune ca studentul, indiferent cum s-o fi chemind, avea dreptate.E logica ceva de necombatut? Imi veti spune ca;-Nu cu argumente.Va spun ca va veti afla in trairile voastre pe marginea unor prapastii si, dincolo de orice logica care spune din start ca nu puteti supravietui se va trezi lumea cu voi in viata.Va spun sincer ca acel adevar,din acea clasa trebuia sa ramina numai acolo. Odata depasite granitele acelor oameni si, mai ales, tot repetindu-se nu va deveni decit un slogan fara valoare.

79 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dialogul e posibil să fi existat la un moment dat între un student oarecare şi un profesor oarecare.
Însă Einstein cu siguranţă nu a purtat acest dialog.
Cuvintele de-acolo NU îi aparţin lui Einstein.
Salut.

| Alphawolf a răspuns:

Este chiar atat de greu de inteles ca povestea nu prezinta logica, ca este doar manipulanta. Hai sa vedem daca logica poate fi combatuta asa cum spune @Rosinanta. Dincolo de orice logica exista doar in capul unora, dar in realitate nu exista.
Daca Dumnezeu a creat totul, inseamna ca el a creat lumina si caldura si tot el a stabilit ca intunericul sa fie lipsa luminii, iar frigul sa fie lipsa caldurii, tot la fel, el a creat si stabilit hotarele dintre bine si rau. Daca raul apare cand in inima omului lipseste dragostea pentru Dumnezeu, in cazul asta apare intrebarea: Cat de bun si cat de egoist este Dumnezeu(tinand cont ca el a conceput aceasta normalitate)? A creat Dumnezeu raul? Daca nu Dumnezeu a creat raul, cine la creat? Raul exista. Nu poti zice ca raul este lipsa lui Dumnezeu daca Dumnezeu este creatorul absolut, ca el a creat normalitatea, a creat totul si a dat o logica totului. Oamenii, noi cream cunoastere? Din ce, din preexistent? Nu prezinta logica povestea!

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru Alphawolf):

Originea raului omenesc este neascultarea, care se trage din libertate (acesta este un dar nepretuit de la Dumnezeu, pentru a nu fi ca niste androizi programati sa serveasca in mod inconstient pe Creatorul lor).
Te rog, nu-mi spune ca nu stii despre Lucifer, care s-a lasat orbit de putere si a L-a desocnsiderat pe Dumnezeu ca fiind Atotputernic.
Pentru a nu se repeta povestea aceasta, Dumnezeu a vrut sa-i fereasca pe primii oameni de rau prin intermediul nestiintei, de data aceasta. Totusi, ei s-au lasat influentati de "vrobele sarpelui". Insa, in mod paradoxal, tot cunoasterea poate fi considerata o salvare. Pe masura ce cunoastem raul, realizam si efectele destructive ale acestuia.
Revenind la subiect, poti deduce singur ca absenta binelui e in functie de "abuzul de libertate" (= df libertinaj), care este echivalenta, desigur, cu neascultarea.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Mai dumenzeu nu a creat raul raul s-a format singur acel rau care exista este de la satana si satana nu a fost creat de dumnezeu ca el era un inger bun si el a cazut in pacat si asa s-a format raul si a cazut si pe omenire.

Apache
| Apache a răspuns:

Credeam ca discutia o sa devina o eterna cearta intre crestini si atei! dar sunt 100% de acord cu finalul!

| Hermes a răspuns (pentru Apache):

Da, de acord pana la partea cu omul creat de maimuta. Einstein nu auzise inca de ADN la varsta aceea, ADN-ul me-a dat de gol suntem niste maimute modificate. Bineinteles ca noua ne place sa credem ca suntem extra, altfel, speciali si nu am aparut ca celelalte vietuitoare. Dar pentru cei care nu cred, faceti un exercitiu: imaginati-va cum au aratau stramosii vostri acum 200 de ani - probabil ca aratau ca niste oameni nu? Ei acum derulati in spate cu 4 miliarde de ani - oare cum o fi aratand?

| adryano184 a răspuns (pentru Hermes):

Omul este una din ultimele fiinte aparute pe Terra. Noile descoperiri arata aparitia primului hominid acum 3-4 milioane de ani in urma si prezenta homo sapiens numai acum 250000 de ani.

In anul 1974 a fost descoperit in Etiopia scheletul unui hominid datand de peste trei milioane de ani. Acest hominid se pare ca mergea pe doua picioare stand drept, dintii, formati din molari foarte mari, aveau deja caracter uman. El apartinea familiei "australopitec". Craniul acestei clase are dimensiuni modeste de 600-800 cm3.
Evolutia omului a avut loc foarte lent. Omul progresa din etapa in etapa in functie de dezvoltarea sa cerebrala.

Astfel apare "homo habilis" care este obisnuit cu viata in grup. "Homo erectus" este primul care cunoaste focul. Fata sa incepe sa se aplatizeze. Volumul cavitatii cerebrale are o marime medie de 1000 cm3. El apare cu 1, 5 milioane ani in urma.
In continuare apare "homo sapiens". Acesta are un creier voluminos de 1500 cm3. Este "intelept", isi ingroapa mortii si incepe sa deseneze pe peretii pesterilor. Resturile fosile ale acestei clase pot fi intalnite pe toata suprafata globului. Scheletul sau se aseamana cel mai mult cu cel descoperit in 1868 la Cro-Magnon, in Dordogne. "Cro-Magnon" este stramosul nostru direct. Din el provine omul modern "homo sapiens sapien
Fiecare element al familiei "homo" a dominat planeta pentru o perioada de timp dupa care a disparut. "Homo sapiens sapiens" a existat de peste 35000 de ani. Acest lucru dovedeste posibilitatea sa de a se adapta la toate! citeste asta mai desteptule si o sa intelegi si uh

| Hermes a răspuns (pentru adryano184):

Ei bine, si ce ar trebui sa inteleg eu din asta?
Ca stii sa dai copy paste la niste referate, pe care le iei de bune fara a incerca sa sapi sa vezi ce este in spatele lor?
Cum ramane cu ADN-ul deci, ce spune el suntem sau nu rude cu cimpanzeii?

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu e omniprezent, deci exista in orice.
Iar evolutia speciilor exista si va exista dintotdeauna, dar pe parcursul unor mari perioade de timp, deci intrebarea "ati vazut dvs. evolutia?" e stupida.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Subscriu 100% crinu.

P.S. exista cateva zeci de variante ale acestui dialog, intre presupusul Einstein si profesorul respectiv, de la forma initiala, care o mai fi si aia si pana in prezent a fost alterat in asa masura de-a lungul anilor incat tind sa cred ca un asemenea dialog nu a avut loc niciodata...
Nu mi-l pot imagina pe Einstein asa prost incat sa intrebe "Ati observat dumneavoastra evolutia?"

| carminaburana43 a răspuns:

Multumesc pentru postare e fantastica pilda asta.Am avut mare nevoie pentru sufletul meu.

| Kosuchin a răspuns:

Si daca un budist ucide un alt budist, sau un sintoist ucide alt sintoist,
inseamna ca e absenta lui "dumnezeu", sau lui buddha/zeilor sintoisti? laughing

| MuFfiN3097 a răspuns (pentru Kosuchin):

Toti zeii acestia,sunt de fapt unul singurbig grinumnezeu...el are multe denumiri si infatisari dar el este unul singur... oamenii care nu credeau in El, i-au schimbat doar numele, dar de fapt noi ne inchinam unui singur dumnezeu

| Loredana_4143 a răspuns (pentru Kosuchin):

Fara nici o suparare, nu ai inteles nimic din ce ai citit. Dumnezeu e SINGURUL ZEU[adevarat]. Atunci de ce nu ar fi adevarat si faptul ca ne tragem din maimuta...si faza cu big-beng-ul, nu incercati sa complicati lucrurile.Ni se da clar ce s-a intamplat...degeaba incercati sa ascundeti adevarul.e in fata ochilor vostri, si cum scrie si mai sus, tu nu crezi pentru ca iti lipseste Dumnezeu.happy
O zi buna sa ai!happy

| sanatatesiviata a răspuns (pentru MuFfiN3097):

Exista UN SINGUR Dumnezeu.

Pentru detalii a se vedea conferintele de aici:
- Pr. Nicolae Tanase: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/122-pr-nicolae-tanase

- Maica Siluana Vlad: http://www.sanatatesiviata.ro/familie-si-educatie/127-maica-siluana-vlad

Echipa SanatateSiViata.ro

| Dannyjj a răspuns:

Foarte interesant, în timp ce citeam, mă întrebam: "de unde atâta logică, atâta inteligenţă?", iar după ce am terminat de citit, mi-am zis: "acum se explică... Albert Einstein".

Mi-a plăcut.

| MadnessCaffe a răspuns:

Foarte frumos textul, nu regret ca l-am citit.Te felicit si chiar am invatat lucruri noi din asta happy

| Laura a răspuns:

Păi atunci nici Dumnezeu nu există, el este absenţa gândirii whistling

| deeeeeebora a răspuns:

Sunt de acord
depinde de noi daca vream sau nu sa recunoastem
felicitari! eu am vazut filmuletul

| emy a răspuns:

Foarte fain.Si foooarte multa dreptate!

| morningstar a răspuns:

Foarte frumos, sunt cuprinse multe raspunsuri la intrebari pe care multi si le pun. E prima data cand citesc acest dialog si nu pot decat sa iti multumesc ca il postezi.

| 13 a răspuns:

Ce scrie aici e total diferit din ce a scris Einstien in cartea sa. Si in fond, Albert Einstien era ATEU. Nu credea in dumnezeul pe care il veneara totata luma si in Iisus. Credea intr-o forta superioara care a creat viata si a trecut mai departa lasnad aceasta viata sa se dezvolte.

| adryano184 a răspuns (pentru 13):

Stie el ce stie, am intalnit si eu multe persoane invatate cu multe studii cu aceeasi parere ca si dl 13.bv totusi ar mai trebui sa studiezi un pic bv

| Bya132 a răspuns:

Aproximativ 4 minte de citit, cata dreptate

| Ofiintă a răspuns:

WOW
Cata dreptate avea.

Răspuns utilizator avertizat
| Razvan_5448 a răspuns:

Misto povestea, numai ca din cate am citit, faza ca studentul se numea Albert Einstein este doar un mit.

| Andre_7309 a răspuns:

Bun...astea sunt 5 minute pe care nu regret ca le-am petrecut citind!

| CandyTetris a răspuns:

Off, voiam sa zic:"un nou geniu intre noi" si dupa aia citesc "p.s. Studentul se numea... Albert Einstein".ASH, DEZAMAGIRE!

| needyou a răspuns:

Cred ca discutia va depaseste.ne depaseste,pe toti.
nu cred ca putem explica raul.
daca Dumnezeu l-a creat sau nu, noi nu putem sa intelegem...
daca am putea sa intelegem acest lucru,si multe alte ''intrebari'',El nu ar fi un mister, nu ar fi o putere supraomeneasca, nu ar fi. Dumnezeu...
Cred eu happy

| Dey_9165 a răspuns:

Mi-a placut.E adevarat ce-a zis pustiul, dar sunt si alte argumente. Dar mie imi place si asta a lui Octavian Paler:
Ai vrea să-mi iei un interviu, deci… zise Dumnezeu.
- Dacă ai timp… i-am raspuns. Dumnezeu a zâmbit.
- Timpul meu este eternitatea… Ce întrebări ai vrea să-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a răspuns:
- Faptul că se plictisesc de copilărie, se grăbesc să crească…., iar apoi tânjesc iar să fie copii; că îşi pierd sănătatea pentru a face bani……iar apoi îşi pierd banii pentru a-şi recăpăta sănătatea. Faptul că se gândesc cu timp la viitor şi uită prezentul, iar astfel nu trăiesc nici prezentul nici viitorul; că trăiesc ca şi cum nu ar muri niciodată şi mor ca şi cum nu ar fi trăit.
Dumnezeu mi-a luat mâna şi am stat tăcuţi un timp.
Apoi am întrebat:
- Ca părinte, care ar fi câteva dintre lecţiile de viaţă pe care ai dori să le înveţe copiii tăi?
- Să înveţe că durează doar câteva secunde să deschidă răni profunde în inima celor pe care îi iubesc….şi că durează mai mulţi ani pentru ca acestea să se vindece; să înveţe că un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai puţin; să înveţe că există oameni care îi iubesc, dar pur şi simplu încă nu ştiu să-şi exprime sentimentele; să înveţe că doi oameni se pot uita la acelaşi lucru şi ca pot să-l vadă în mod diferit; să înveţe că nu este suficient să-i ierte pe ceilalţi şi că, de asemenea, trebuie să se ierte pe ei înşişi.
- Mulţumesc pentru timpul acordat….am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii să ştie?
Dumnezeu m-a privit zâmbind şi a spus:
- Doar faptul că sunt aici, întotdeauna.

| eDDy a răspuns:

Deci... super. mi-a placut si am mai invatat ceva big grin super textu. am ramas :O

| bestialu96 a răspuns:

Umm...de fapt asta e adevarul ((scrisoare de la Albert Einstein catre Eric Gutkind, deci Albert Einstein era Ateu))
"The word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honourable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish. No interpretation no matter how subtle can (for me) change this... For me the Jewish religion like all other religions is an incarnation of the most childish superstitions." - Einstein penned the letter on January 3 1954 to the philosopher Eric Gutkind

| anonimul a răspuns:

Oau textul asta m-a facut sa ma documentez mai toata noaptea despre existenta sau inexistenta lui dumnezeu.inca nu am gasit raspunsul. ganditi-va:de cate ori in trecut un raspuns la o intrebare a creat inca 100 de intrebari?
Sa excludem religia:
v-ati gandit ca tot universul este ca un glob de sticla si exista ceva si dupa universul nostru. ceva despre care noi nu avem deloc habar inca.si care atunci cand va putea fi vazut va schimba total perceptiile oamenilor despre religie. v-ati gandit vreodata ca noi oamenii suntem doar o parte trecatoare si (nu ma refer la un om ca fiinta ci ca specie) si daca ati facut-o atunci v-ati intrebat care este scopul vietii? m-am gandit si am ajuns la concluzia ca scopul omenirii este sa evolueze pana la punctul cand va stapani intreg universul si pana cand tehnologia va capata eternitatea.atunci omul va fi zeu.
Sa zicem ca Dumnezeu exista:
In acest caz dupa ce vom muri toti oamenii vom mosteni imparatia lui, daca i-am respectat voia.Dar ce am lasat in urma? o societate dezvoltata care se apropiase de caracterul de zeu.cred ca dumnezeu ne va lasa sa traim atat timp cat o sa fim muritori si infimi.
Stiu ca aceste ganduri pot parea tampenii pentru unii.este parerea voastra. daca ma puteti contrazice foarte bine insa aceste idei au fost scrise in 5 minute si imi cer scuze daca par neclare sau daca am omis factori importanti. daca e asa va rog corectatima.
Dar daca in trecut cu atat de multe razboaie si ura omul a vrut sa face pace intre toti oamenii si a inventat acesta poveste numita religie. poate ca el stia ca in timp aceasta o sa ne afecteze foarte mult si o sa ajungem la ea (pacea).nu se stie si cum am spus la inceput nu cred ca o sa se stie vreodata daca dumnezeu exista sau nu.

| Alex_2466 a răspuns:

Uitativa si la videoclip:
http://www.youtube.com/watch?v=YoIDjj86fwI

| Alanda18 a răspuns:

Da,nu prea cred ca acel student se numea Albert Einstein. Einstein nu era altceva decat un pantheist(cv legat de metafizica) adica un fel de ateu. Daca credeti ca Einstein il iubea pe Dumnezeu,va inselati. El nu credea in Dumnezeul Bibliei,credea in Dumnezeul Naturii. Credea in Teoria Evolutiei omului din maimuta. Dar Teoria Evolutiei nu este adevarata,Dumnezeu este creatorul omului. Exista si dovada: Biblia. Deci, acel student nu era Albert Einstein, dragilor. Nu era.

| Francesca14 a răspuns:

NU Dumnezeu a creat raulwinking. Raul a inceput odata cu Satana.Cand Satana a fost un inger a lui Dumnezeu.Satana s-a enervat sa tot asculte cei spunea Dumnezeu, asa ca Dumnezeu l-a scos din Rai.Din acel motiv acum exista rauulwinking

| adryano184 a răspuns (pentru Francesca14):

Draga francesca ``Raul a inceput odata cu Satana``acest satana avea un nume adica lucifer dintre care cunostintele care le am eu despre acest lucifer si nah povestea cu ingerii decazutii si asa mai departe se refera la faptul ca:::lucifer sa razvratit impotriva creatorului din tentatia de a cunoaste necunoscutul! adica ceea ce ai era interzis sa faca

| AFR81 a răspuns:

De la inceput am crezut ca e o pierdere de timp, apoi am citit un comentariu care m'a facut sa citesc dialogul asta.Am ajuns la concluzia ca aveam dreptate...