| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca micile cutremure elibereaza scoarta terestra de tensiunea acumulata si ca previn cutremurele mari?

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Citeva cutremure mari si-au "anuntat" sosirea printr-o serie de cutremure mai mici, iar cercetatorii rusi au observat ca inainte de cutremurele majore se schimba viteza undelor P ale cutremurelor mai mici. Modificarile fine ale formelor nde suprafata, precum si unduirile locale ale cimpului magnetic al Pamintului sunt studiate ca posibile prevestitoare ale cutremurelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevaratwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa e, daca vor fi multe cutremure mici nu va fi un cutremur foarte mare daca e contrariul, fara cutremure multe si mici energia se va elibera printr-un seism de mare magnitudine.