| sabin89 a întrebat:

E greu să spui sau să admiţi că există un Tată ceresc. E greu pentru că nu poţi să nu te întrebi şi de originea lui. Cum a ajuns el să fie, să existe. Şi nu numai să fie, dar să fie şi atotputernic. E prea de tot. E greu însă şi să spui sau să admiţi că toate corpurile astea împrăştiate prin univers sunt ale nimănui. Să fie universul ca un copil orfan? Prea de tot. Suntem derutaţi şi atunci când vedem o organizare. Uiteţi-vă numai cum funcţionează un pom fructifer. Sau uitaţi-vă la organismul uman, la structura lui - fiecare organ la locul lui, fiecare cu funcţia lui. Seamănă cu o lucrare de inginerie. Dar un inginer când face ceva, el pleacă de la un proiect. Deci, despre ce vorbim? Despre inginer, despre proiectant? E greu şi aşa, e greu şi aşa. Şi atunci, ce să facem?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa ne vedem de lucrurile din apropiere. Sa ne straduim sa fim NOI aia mai buni asa cum sintem acum si sa nu ne apucam sa punem inca intrebari fara raspuns. La un moment dat vor avea cu siguranta un raspuns.

73 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Asemenea itrebari mi-am pus si eu. Dar eu chiar nu am mers atat de departe. Am ramas doar la intrebarile;
1. Daca este atotputernic, de ce lasa sa se intampe rele?
2. O sa mi se raspunda ca datorita relelor savarsite de oameni. Dar daca este atotputernic si Dumnezeu ii creaza pe oameni, de ce nu-i creaza buni?
3. De ce sunt destui oameni care se nasc cu boli, malformatii etc. O sa mi se raspunda ca datorita pacatelor inaintasilor. Dar daca el le determina inclusiv gandirea oamenilor, de ce ii lasa sa pacatuiasca? Dar scrie biblia ca este milostiv si iertator. Unde este milostivenia si iertarea, cand insasi biblia scrie ca pacatele se pedepsesc pana la a saptea spita?

| T0T a răspuns:

Să ne bazăm pe ceea ce știm, să descoperim și să nu inventăm povești pe care să le transformăm în adevăruri. Multe lucruri sunt greu de imaginat având în vedere că avem o experiență limitată și subiectivă.

| NotNamed a răspuns:

Liber*

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca aici sta ascunsa chintesenta.Ai libertatea sa crezi si sa faci ce vrei,dar trebuie sa distingi binele de rau,asta nu e o chestiune de rationament,e intiparita in adn,tot ce iti place,tot ce nu iti place,ce frici ai,ce iubesti,ce te tulbura,ce bariere esti gata sa distrugi si unde tragi linia si iti spui "Daca trec de linia asta,ajung in locul ala,daca nu depasesc nici o limita,raman pe loc.E ceea ce vreau sau nu?"Deci ce e de facut? Lasi inima si ratiunea sa iti dicteze, nu stii de unde vine vocea aia, dar e o voce care te indruma mereu, eu o numesc vocea constiintei prin care ne vorbeste Dumnezeu, asta cred eu, altii cred ca totul e la intamplare sau e determinat de viata.Eu cred in liber arbitru pentru ca tin la sanatatea mea mentala.In trecut ajunsesem sa nu mai cred in liber arbitru si sa neg existenta unor forte exterioare mai mari decat mine si am vazut ca ma pierdeam in rataciri filozofice care nu se mai termine,ca un labirint construit pentru mintile slabe care lasa frica si dubiul sa patrunda.
Ca sa desenam un traseu si o harta pentru a iesi din acest labirint,avem la indemana concluziile trase de noi,in urma experientelor de viata,dar mai avem si experientele a milioane de oameni care au existat de-a lungul a mii de ani si au avut poate aceleasi trairi,aceleasi intrebari si aceeasi suferinta si neputina ca noi. Avem la indemana carti,marturisiri,jurnale, citindu-le ne putem face o idee despre cum functioneaza lumea si care e rostul nostru.
Noi chiar avem unelte sa ne construim un drum al nostru, sunt peste tot, trebuie doar sa privesti atent.
Aici intervine si perspectiva.
Ia un cutit de exemplu.
"Un om, idiot, se va taia din greseala daca-i dai un cutit ascutit.Alt om, disperat de flamand sau indemnat de soapta vreunui demon launtric, ar putea sa-ti puna pe neasteptate cutitul la gat.Altul,poate cu studii de medicina,ar putea sa foloseasca intr-o situatie de urgenta acelasi cutit ca pe un bisturiu improvizat,cu indemanare si sa-ti salveze viata.
Cum e cutitul,la fel si cunoasterea"
Avem la dispozitie unelte,chiar daca nu le vedem ca pe unelte,exista lucruri care ne pot ajuta sa distingem,ce e bine de ce e rau,unde am fost si unde vrem sa ajungem.
Exista oameni care se uita la tine si iti spun lucruri despre tine pe care nu le stiau,nu aveau cum sa le stie,sau sa prezica ce se va intampla in viitor.E adevarat,ca poate se nasc cativa astfel de oameni la o generatie,dar ei exista, oamenii aia cum stiu, ne intrebam, raspunsul este ca oamenii aia vad totul mult mai clar decat noi, cei grabiti si prinsi in "cele lumesti". Mintea e un instrument foarte puternic, pe care de multe ori il incetosam cu lucruri nesemnificative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Natura face multe lucruri complicate
Nu ma gandesc la cine a facut
Daca iei o bucatica de lemn din sant are pe ea buruiana
Crezi ca a comandat cineva buruiana aia?
La fel si universu poate e ca o buruiana pe o bucatica de gunoi nu e proiectata de nimeni e lantul naturii si poate nici in milioane de ani nu o sa afle oameni prea multe despre trecut despre primele buruieni sa zic asa
Poate inteligenta omului de fapt nici nu e inteligenta decat ne dam filme gandeste si la asta
Eu la subiectul asta mereu am presupus ca suntem ceva neinsemnat in univers si universul pe care il imaginam noi la randul lui e neinsemnat in ceva mult mai mare
Nu are rost sa pierdem viata noastra gandind astea
Nu avem puterea ca sa cercetam asa ceva
Pierdem timp degeaba
Alea cu tata ceresc inger ingerasul meu e o mare prostie
Adica e cineva care vrea sa ne conduca e atotputernic dar ce sa vezi e scump la vedere nu vorbeste cu nimeni a lasat meseria de preot ca sa dam cate 100 de lei la biserica sa ne dea dedicatie de noroc
Hai sa l trag de chiloti pe ala care a inventat dumnezeul
Recunosc ca a fost buna poanta si a facut prosti sa se teama sa nu faca rele

| Frank51 a răspuns:

Marii fizicieni pe care i-am avut si ii avem nu pot raspunde la intrebarile astea, desi au investit 40 de ani din timpul lor pentru calcule matematice, masuratori astrologice, samd, de ce sa se streseze omul de rand? Sunt de acord cu primul comentariu.

| NotNamed a răspuns:

Știu.

| NotNamed a răspuns:

Stiu foarte bine ce spun. Sunt constient de mintile geniale ale romaniei și diverse inovații si creații inventate de catre romani, de la laser si avionul pe reactie pana la insulina sau una dintre vaccinurile covid. Doar ca oamenii astia sunt oameni de stiinta care au lasat religia la o parte. Unii dintre ei poate cred insa nu.l amesteca in viața lor asa cum o fac nataraii astia. Pe mine nu ma deranjează foarte mult ca credeti intr.un Dumnezeu. Pe mine ma enerveaza prostia asta in care pur si simplu nu acceptati ideologi sau diferite teorii din cauza credinței prost intelese. Multi nenorociti, de ex, spun ca vaccinul nu e unul real facut pentru coronavirus ci un vaccin cu cipuri care vor fi introduse in oameni pentru a putea fi controlați de catre Bill Gates si ale corporatii ca vezi domne asa scrie in biblie ca fiind vaccinul 666...

| sabin89 explică (pentru CodrutElian1990):

Şi? Ai ajuns la vreo concluzie?

| sabin89 explică (pentru StrongHeart):

Cred că te-ai lansat în prea multe reflecţii şi e mai greu de urmărit firul şi legătura cu întrebarea.

| sabin89 explică:

Ţi-aş da o replică, dar mi-e teamă, cât eşti de revoltat să nu începi să înjuri sau să blestemi.

| Februar30 a răspuns:

Misterele astea nu cred ca sa pot intelege cu intelectul nostru.
Citeam mai demult prin operele lui Sartre - el chiar asta incerca sa faca, sa perceapa esenta, existenta unui copac, obiect sau fiinta folosindu-se doar de ceea ce primeste de la simturi, apoi sa caute pe cale rationala sa le inteleaga. Discursul lui este absurd, e un delir de om bolnav.

Noi ce putem face este sa ne aratam devotamentul fata de Tatal, prin viata pe care o traim... sa fie cat mai corecta, sa fim cat mai constienti, sa ajutam dezinteresat, din compasiune pe cei din jur, sa nu ne lasam prada emotiilor inferioare, sa ne luam zilnic macar o ora in care sa lasam tot ce facem si sa ne apropiem de El prin meditatie. Si El se va apropia atunci de noi si ne va arata misterele Lui happy

| NotNamed a răspuns (pentru sabin89):

Astept replica si ne convingem amandoi. Dar imi e tare teama ca o sa fie la fel de penibila ca si argumentele tale pentru existenta unui personaj sub numele de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Argumentul ceasornicarului a picat de la Darwin incoace. Bine, eu cred in Dumnezeu, dar nu intr-un Mos Craciun cosmic care asculta rugaciuni si pe urma face favoruri. Si nici un Kim Jong Un cosmic, care te pedepseste ca n-ai crezut 100% in juche crestin. Sau ca dracii iti pregatesc cazane cu smoala doar pentru a ca ai zis Hare Krishna.

| doctorandus a răspuns (pentru Februar30):

Haiti: meditatie! In Biblie nu scrie de meditatie.

| minrest a răspuns (pentru NotNamed):

Scofield, daca faci o greseala de scriere din graba, intri la ''raspunsurile mele'', si modifici acolo.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Februar30):

Daca imi spui cine este tatal tatalui pe care-l invoci sunt de acord cu tine.
Vorbesti de emotii inferioare. Pai tocmai astea sunt emotiile inferioare: a crede tot ce se spune, fara a cerceta. Aceste oameni sunt emotii create de niste persoane care se joaca cu mintea celor care nu gandesc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar unde sunt cazanele cu smoala, ca pentru prosti se spunea ca sunt sub pamant, pentru destepti sunt in interiorul pamantului, dar nu se vad dracii.laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sabin89):

Da! Sa cred si sa nu cercetez. Sa nu cercetez de ce prostia a ajuns la rang de intelepciune. Este inutil. Ajungi doar sa te imbolnavesti de stres.
Atata timp cat religia a ajuns sa conduca tara - mai avem putin si patriarhul o sa fie mai puternic decat presedintele si guvernul, asa cu liderul religios din Iran este mai puternic decat presedintele -, scolile s-au imputinat, bisericile s-au inmultit de 5 ori, in scoli religia ortodoxa - cea mai fundamentalista religie crestina - este obligatorie, iar moastele apar ca ciupercile dupa ploaie, de unde sa ceri populatiei sa creada in stiinta, nu in religie cand vine problema de teorii stiintifice?

| StrongHeart a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Asa ziceam si eu ca nu exista draci,radeam ca tine in hohote,pana cand i-am vazut cu ochii mei laughing
Sunt mai reali decat vrem noi sa credem si pot sa se deghizeze in ceva frumos,sa nici nu poti sa iti dai seama ca iti influenteaza viata.
Si dracii se bucura nespus de mult cand ne legam de cele sfinte si cadem in propria mandrie si spunem ca Dumnezeu nu exista,ca e un personaj inventat,de fapt ei ne fac sa spunem asta de multe ori.
Daca am intelege cu adevarat natura umana, originea noastra, drumul nostru si incercarea vietii, am cadea toti la pamant sa ne rugam si sa multumim ca suntem inca in viata si am fi mai buni unii cu altii, dar ne satisface ego-ul mai mult sa ne credem cei mai destepti si sa atacam credinta.
Mie imi pare sincer rau ca va lasati pacaliti de propaganda unor baieti destepti care au creat aceste sisteme de idei.Sunt lucruri care depasesc ratiunea, dar mandria nu va lasa sa vedeti.Nu va judec, ca poate am gandit si eu asa candva, dar ma gandesc cum ar fi lumea daca toti ar cunoaste adevarul, adica pe Hristos.
Cat despre stiinta, ai stat tu de vorba cu toti fizicienii din lume? Sa stii ca nu toti "oamenii de stiinta" cred ca ne tragem din dobitoace.

| Februar30 a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia a fost megaeditata la consiliile ecumenice și a rămas ceea ce pot "explica" preoții omului de rând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Tatăl Tatălui este "Bunicul", pentru noi happy
De asta am menționat meditația, ca sa nu ajungem sa credem fără sa cercetam.

| doctorandus a răspuns (pentru Februar30):

Conciliile ecumenice nu au editat Biblia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Dracii ii viziteaza pe cei ce cred si le este frica de ei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai sigur ca nutoti oamenii de stiinta cred, deoarece nu toti fac cercetari in ceea ce priveste fiinta umana.
De ce sa-l cunosc pe Cristos? Unde este familia lui? De ce nici un mucenic nu are nevasta? Inseamna ca ei nu au respectat prima porunca data de Dumnezeu cand i-a creat pe Adam si Eva: sa se inmulteasca si sa populeze pamantul. Daca as fi rau as trage alta concluzie.
Daca Adam si Eva au avut doi fii, cum s-au inmultit?
Daca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa, de ce sunt oameni albi, galbeni, negrii, rosii?
Vorbele tale sunt pentru prosti, care cred fara sa cerceteze. Stii ca asa scria in biblie inainte, dar acum a fost eliminata zicerea?
Daca Dumnezeu este atotputernic de ce a fost nevoie sa-si trimita fiul sa ne mantuiasca? Doar ca - asa cum zic bigotii religiosi - gandirea oamenilor vine de la Dumnezeu. Si atunci cum sa pacatuim, daca gandim cum ne indruma el?
Nu vezi ca insasi in biblie sunt contradictii si nonsensuri? Daca ar fi cuvantul lui Dumnezeu ar fi intr-o logica impecaila scrisa. Dar ea este scrisa de oameni pentru a avea cu ce prosti prostimea. A mai fost ea periata pe ici pe colo pentru ca sa nu sara in ochi de la o posta aceste contradictii si idei nonsensuale.
Cel puti teoriile stiintifice sunt sustinute de "acesti baieti" de cercetari, nu ca cele religioase care se bazeaza pe vise, gandiri empirice, halucinante.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De fapt, nu: o conspiratie ar fi facut o treaba mai buna, caci ar fi scris o lucrare coerenta logic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Bibloeca pentru toti: "De la lume adunate si la prostime date". Am schimbat putin zicerea.

| sabin89 explică:

De unde am plecat, şi unde s-a ajuns...