| deejay_3315 a întrebat:

E mai bine sa stai descult decat fara carte?

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Fara carte nu prea ai parte, deci din start esti descult.

| Skylar a răspuns:

Poti sa stai descult si cu cartea in brate...

| mgtow a răspuns:

Nu e bine sa stai fara carte inteleg ca trebuie sa ai niste studii necesare, 12 clase e prea exagerat sincer cer prea mult sau aud ca vor 10 e bine asa eu am o profesionala de 2 ani si diploma de 8 clase recent terminata la ce mai vrea sa am si 12 clase? Chiar e culmea doar si cu 8 clase ar trebui sa se multumeasca, daca tara noastra mentine acest ritm o sa ajungem fara angajati mai ales din ce in ce mai multi tineri nu mai invata deloc si va incepe haosul nebunelii peste cativa ani. Din fericire eu o sa ma angajez undeva unde nu imi trebuie nici 10 clase si stiu ca acea meserie (sofer pe tir) mi se potriveste mai ales ador condusul.

| Dmesss a răspuns:

Asta depinde de fiecare ce vrea de la viata, nu exista "e mai bine" sau "e mai rau". E mai rau pentru cine? E mai bine pentru cine?

neluL
| neluL a răspuns:

Normal! Cine a zis asta, a zis bine! Daca ''ai carte'' nu vei sta descult niciodata!

| NOBODY a răspuns:

E mai bine să taci decât să vorbești.

| AshuraElric a răspuns:

Asta imi aduce aminte de Mihai Eminescu care isi cheltuia cam toti banii castigati(oricum, nu foarte multi)pe carti si avea un singur costum mai bun.
Consider ca un om cu carte nu va fi niciodata descult pe cand un geniu se desparte treptat de trupul sau muritor si golhappy

| bogdan3vl a răspuns:

Pai mai bine cu cartewinking ca e vorba aia "ai carte, ai parte". deci daca ai carte atunci o sa ai si o slujba buna si o sa ai cu ce sa iti cumperi incaltaminte si nu numai...winking

funda?big grin

| Șușșș a răspuns:

Pai daca ai carte, nu ai cum sa stai descultwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca esti fara carte vei sta descult, cel mai probabil. Asta daca nu induiosezi pe cineva sa te intretina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce cale alegi.Normal ca un incult alege partea materiala caci el nu poate pricepe decit asta pentru ca asta ii umple golurile imense ale intelectului pe cind unul care e in posesia unei anumite culturi, chiar si medii, nu poate concepe viata fara un pic de carte cu toate ca oscileaza cu alegerea intre materialism si spiritualism, ca sa spun asa.