| anyia a întrebat:

E posibil sa cazi intr-un butoi cu rahat si sa iesi de acolo mirosind a trandafiri?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tocmai ai enunțat definiția „corectitudinii politice" - credința irațională prin care poți apuca un rahat de partea sa frumos mirositoare.
Nu știi ce-i aia corectitudine politică? Uite un exemplu: Ultrapuparea-n dos a țiganilor/rromilor și prezentarea lor ca minunați și prezentarea românilor ca asupritori bigoți care discriminează bieții țigani.

Știm cu toții că imaginea prezentată nu coincide deloc cu realitatea, dar nu facem și nu zicem mare lucru. De ce? Pentru că e incorect politic să zici că țiganii-s hoți dar e perfect corect politic să zici nasoale de românii albi care, deși au păcatele lor, sunt sigur-sigur într-o proporție mai mică decât a țiganilor.

Salve.

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Asta imi aduce aminte de un banc; Un soricel era fugarit de o pisica si cand era aproape de el o vaca se balega si cade exact pe soricel, pisica nemaivazandul pleaca, apoi vine o cioara scurma in balega gasete soricelul si-l mananca. Morala, nu oricine te baga in c.ă.c.a.t te si omoara si nu oricine te scoate din c.ă.c.a.t te si salveaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ema, razboinica Carpatilor din oastea Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Au aparut filme cu mine?

| Hombre a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Asa e, dar nu mai stiu filmul, sunt ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Da, erai o cioara agresiva scapata din filmul Pasarile si ai patruns intru-un film cu Sylvester Stalone care din pacate nu mai stiu cum se numeste.laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Bine, bine cred ca ti-e dor! Sigur nu eram un porumbel?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Mah, ala era altfel "in toiul iernii, o vrabiuta cade înghețată la radacina unui copac. Din intimplare se balega o vaca pe ea. Vrabiuta, stind ea in balega aia calda, se dezmorteste si incepe sa ciripaie. Trece o mitza pe acolo care o aude, o scoate si-o haleste". Morala "nu oricine te baga in c a c a t iti vrea raul si nu oricine te scoate din el, iti vrea binele". Da' Stalone ala are muschi, nu creier, ce stie el de proverbele astea? laughing Apropo, IEma ta are deja preferinte, nu-i place c-o faci cioara, ea vrea sa fie porumbel. Acum, daca vrei sa te impaci cu ea si s-o bagi in jacuzzi, spune-i frate ca e porumbel, ca nu te doare gura laughing

| shadovv a răspuns:

Totul e posibil.

| anyia explică:

@cosminpanait6, Emmmmmm, ColorBubbles si altii, n-am pus intrebarea la T/A deci asteptam sa ganditi inainte sa raspundeti. Sau raspunsurile le-ati dat direct din butoi?

| 4b a răspuns:

laughing 2012...anul in care orice e posibilbig grin
PS: important e ca iesi din rahatu' alawinking

| Lightning1997 a răspuns:

Mi-am dat seama la ce te referi.Nu,pentru ca odata ce ai facut acel lucru, si ai decazut in ochii tuturor, este greu sa indrepti acel lucru.Cel mai bine este sa ai grija sa nu cazi in acel butoi, pentru ca este greu chiar si sa iesi, cu atat mai mult mirosind a trandafiri.

| indiaqueen a răspuns:

Raspunsul cel mai simplu, este bineinteles nu.Cu toate acestea, ai putea sa-ti amintesti, ca l-ai vazut pe Peter Purves in tinerete, in gradina emisiunii Blue Peter, cazand cu capul inainte intr-un butoi cu petale de trandafiri si facand pe el in direct.MOMENT DE NEUITAT DIN TELEVIZIUNE! fundaaaaaaa?

| anyia explică (pentru indiaqueen):

Iar John Spokes spunea ca, dupa parerea lui, Purves a cautat-o cu lumanarea deoarece a venit imbracat cu o pereche de pantaloni crem noi-nouti in ziua accidentului. Da, stiu asta, am vazut pe net si comentariul lui Thrower care l-a facut de vreo 4 ori arogantlaughing Oricum, nu ma asteptam ca toate maimutele(nu te includ si pe tine aici) sa inteleaga intrebarea mea. Felicitari!

Răspuns utilizator avertizat
| Gabitzu246 a răspuns:

Daca cei care si-a facut nevoia in el au mancat gem de trandafiri banuiesc ca se poate, ai gasit o intrebare foarte interesantabig grin

| ColorBubbles a răspuns:

Nu...vrei sa incerci? nu are nici un sens dar merita ca ai intrebat!

| Emmmmmm a răspuns:

Da...daca e rahat de patiserielaughing
funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emmmmmm):

Ala are aroma de rodie, nu de trandafir. Mie personal imi place ala cu fistic, turcesc original, de la Koska. Se numeste" sultan delight". Tie?

| cosminpanait6 a răspuns:

In basme este! si in realitate! te dai cu parfum!

| Devonys a răspuns:

Eh, orice lucru verde a fost la inceput maro. Ceea ce rezulta ca nu poti saiesi mirosind a trandafiri.

| melena a răspuns:

Vad ca cei care au raspuns la intrebare nu au inteles prea bine intrebarea, sau poate eu nu am inteles-o. Eu zic ca se poate, desigur la figurat vorbind. Nu de multe ori mi-a fost dat sa vad si sa accept situatiile astea. Dar stii... trandafirii se ofilesc si parfumul dispare...

| AnittaCristineThompson a răspuns:

Metaforic vorbind : DA!